szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Veterán parlamenti tudósítók sem emlékeznek olyan képviselői esküre, amely előtt egy frakció kivonult volna az ülésteremből. A Demokratikus Koalíció ezt most megtette. A DK a kormánypárti Budai Gyula esetében az Országgyűlés egyik még életben lévő szokásjogát „rúgta fel” hétfőn azzal, hogy elhagyta az üléstermet, mielőtt a Fidesz képviselője belekezdett volna az eskü szövegébe.

A kivonulás semmiféle jogi, illetve politikai következménnyel nem jár, ám a DK nem csak a parlamenti színpadon lépett szokatlant. A szavazási jegyzőkönyvből ugyanis kiderült, hogy az ellenzéki párt nem csak kivonult, hanem Budai Gyula mandátumigazolására nemmel szavazott. Ennek a lépésnek viszont még akkor is van súlya, ha csupán öt honatyáról van szó, tehát Budai mandátuma egy percig sem volt veszélyben.

A mandátumigazolás parlamenti része eddig formalitás volt, hiszen a hivatalos teendőket a Nemzeti Választási Bizottság végezte el. Akikkel az esetről beszéltünk azt mondták: akár egyéni, akár pártlistás jelöltről volt szó, nem volt kérdés, hogy ellene nem voksol senki. Ennek oka igen egyszerű – eddig azt tartották, hogy a képviselők akár közvetve, akár közvetlenül, de a választók akaratából jutnak be az Országgyűlésbe.

A választókat pedig nem illik leszavazni.

Azt is többen jelezték, hogy az etiketten túl praktikus oka is van annak, hogy

pártok egymás jelöltjeit nem szavazzák le.

Előfordulhat ugyanis ez a helyzet fordítva is. Tehát, hogy nem a Fidesz, hanem a Demokratikus Koalíció egyik képviselője mond le, akinek a helyére a DK természetesen jelöl majd valakit – azt a mandátumot Budaiéhoz hasonlóan, igazolnia kell majd az Országgyűlésnek. Ebben az esetben viszont már egy kétharmados többség áll majd szemben a kilencfős ellenzéki frakcióval.

Mint arról beszámoltunk, hétfőn Budai Gyula kapta meg a volt emberi erőforrás miniszter, Balog Zoltán helyét a parlamentben, miután Balog úgy döntött, lelkészi szolgálata összeegyeztethetetlen a parlamenti képviselőséggel (bár miniszterelnöki biztosi pozícióját megtartja).

Budai - aki 2010 és 18 között volt képviselő, közben elszámoltatási biztos és vidékfejlesztési államtitkár - hétfőn tette le esküjét a parlamentben, a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció tagjai azonban kivonultak az ülésteremből az eskütétel előtt. Azt mindenki tudta, hogy nincsenek jóban és ezt a Facebookon

A párt azzal indokolta meg, hogy Budai számos alkalommal rágalmazta meg a DK-t és annak elnökét, ezeket a pereket pedig el is veszítette. Szerintük Budai azért kapott parlamenti mandátumot, hogy "a hazudozást a mentelmi jog sáncai mögül folytathassa". Hogy Gyurcsány és Budai nincsenek jóban, azt bizonyították a Facebookon is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!