CEU-költözés: Orbán az egyetlen nyertes

Bécsben új tömegközlekedési tervet alkotnak, hogy a CEU leendő campusát a város vérkeringésébe bekapcsolják. Ez is mutatja, milyen előkelő vendégként fogadják a Budapestről száműzött egyetemet – írja e heti számában a HVG.

  • HVG HVG
CEU-költözés: Orbán az egyetlen nyertes

Míg hétfőn este Budapesten az utóbbi évek talán legbánatosabb és legerőtlenebb tüntetése zajlott, a Közép-európai Egyetem (CEU) megkapta Bécsben azt a tiszteletet, amit az oktatási és szociális tevékenységével megérdemel. „Az egyetemnek nehezére esett meghozni a döntést az elköltözésről, ezért is fontos, hogy teljes szívvel köszöntsük őket a városunkban” – mondta Michael Ludwig főpolgármester Liviu Matei jelenlétében. A CEU rektorhelyettese kora délután még részt vett az egyetemet Budapesten búcsúztató sajtótájékoztatón, este pedig már a bécsi városházán tárgyalt a költözés részleteiről.

Az idő szorította őket, a CEU ugyanis olyan vállalkozás, amelynek legfontosabb értéke a kiszámíthatóság, és nem csak a diákok miatt. Az európai kutatói ösztöndíjakat tudósok nyerik, és ők döntik el, hogy a jelentős összeget mely egyetemre hozzák. Egy Angliában dolgozó magyar szakember elmondása szerint a döntés szempontjából nagyon fontos, milyen körülményeket kínál az adott intézmény. A CEU új, Nádor utcai épülete ilyen tekintetben nem a nagyzolás jele, hanem a kutatókért folytatott küzdelemben az egyik versenyelőny a régió más egyetemeivel szemben. Hasonló mondható el a – más egyetemek hallgatói által is használt – könyvtárról. Ám még fontosabb szempont, hogy a sokéves kutatói program során garantált-e az állandóság. Az egyetem elleni 2017-es politikai támadás másnapján elindult a CEU lassú tudományos értékvesztése. További részletek a HVG e heti számában.

hvg
Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.