Ungár Péter: Nem lehet mindent a Fideszre fogni

Ha így folytatjuk, az uniós választásokon ismét elvernek bennünket – jósolja Ungár Péter LMP-s képviselő, aki szerint azért kell összefogni a Jobbikkal, mert a választókat frusztrálja a sok ellenzéki párt.

Ungár Péter: Nem lehet mindent a Fideszre fogni

HVG: Tagja még az LMP-nek?

Ungár Péter: Igen. Akármit csinál is az etikai bizottság, magamtól biztos nem megyek el. Édesanyám fia vagyok, harcolok a végsőkig.

HVG: Most azért állították a szőnyeg szélére, mert az ön és családja által birtokolt Budapesti Ingatlanhasznosítási és Fejlesztési Rt.-be bevásárolt Mészáros Lőrinc. Ön ebben a tényben nem talál kivetnivalót?

U. P.: Azt szokták mondani rólam, hogy én vagyok a leggazdagabb képviselő, de csak azért, mert nekem az utolsó fillérig mindenem benne van a vagyonnyilatkozatomban. Ha mindenkinek a vagyona ilyen transzparens lenne, akkor maximum a nyolcvanadik leggazdagabb képviselő lennék. Azt hiszem – ellentétben a magyar milliárdosok zömével –, a közvélemény az én vagyonom történetéről mindent tud, tudott akkor is, amikor az országgyűlési választásokon az  LMP-s lista ötödik helyét kaptam, tud most is.

Reviczky Zsolt

HVG: Korábban arról beszélt, ha Mészáros Lőrinc beszáll a cégbe, elgondolkozik, hogy kiszálljon-e belőle. Eszerint nem jutott döntésre?

U. P.: Valóban mondtam ilyet, méghozzá pontosan azt, ha Mészáros Lőrinc lenne az üzlettársam, akkor elgondolkodnék, hogy eladjam a tulajdonrészemet. A Takarékbank, amelyik bevásárolt a BIF-be, nem Mészáros Lőrinc cége.

HVG: De közel van hozzá. Hitelesebb ellenzéki politikus lenne, ha nem fideszes oligarchákkal közösködne. Nemde?

U. P.: Azok szemében, akiknek ma nem vagyok hiteles, akkor sem lennék az, ha holnap eladnám az összes üzletrészemet. Ezek ugyanis politikai támadások, a párton belül a személyemet belső politikai helyezkedések miatt támadják, akik pedig a párton kívülről támadnak, azoknak valószínűleg akkor sem tudnék megfelelni, ha személyesen váltanám le Orbán Viktort. Nekik nem tudok olyat csinálni, hogy ne Schmidt Mária fia legyek.

Reviczky Zsolt

HVG: Hogyan kormányozna egy országot, vagy akár csak egy várost olyan párt, amelyet a saját etikai bizottsága foglyul ejt?

U. P.: A kérdésben megfogalmazott jogos felvetésre én úgy tudok válaszolni, hogy mindig ellene voltam a bázisdemokráciának, egy pártot sem lehet ilyen alapon vezetni. Ebben mind a három távozott vezető, Schiffer András, Szél Bernadett és Hadházy Ákos is egyetértett, pedig kevés dologban voltak egy véleményen. Nem lehet úgy pártot vezetni, hogy nincsenek meg hozzá a döntési jogkörök. Azért nehéz ezt megváltoztatni, mert ennek a pártnak az alapszabályát filozófusok és virágmezőn rohangáló hippik írták. Akiknek természetes volt, hogy például mindenki ugyanannyi ideig beszélhet egy ülésen, a párt alapítója is, aki két cikluson át képviselő volt, és az is, aki három hete esett be az ajtón. Így nem lehet működni, és ezzel a véleménnyel lassan szerintem többségbe kerülök a pártban.

HVG: Azért a pártelnökséghez például legalább pár hónap párttagság kell maguknál! Demeter Mártára gondolok, akit ön ajánlott a kongresszus előtt a küldötteknek, a lapja, az azonnali.hu viszont megkérdőjelezte az alkalmasságát azzal kapcsolatban, hogy alaposan lyukra futott az Orbán lány katonai repülőgépen utaztatásával kapcsolatban. Akkor most mi az ön véleménye?

U. P.: Ebből is látszik, hogy nem szólok bele abba, mi jelenik meg az azonnali.hu-n. Szerintem Demeter Márta alkalmas a párt társelnöki pozíciójára, az más kérdés, hogy magával a társelnöki intézménnyel épp az előbb mondottak miatt nem értek egyet.

HVG: Miért nem sikerült az utóbbi években felszámolni a bázisdemokráciát, ha mindenki látja a veszélyeit?

U. P.: Azért, mert azok, akik épp többségben érezték magukat, arra gondoltak, jól jön majd, ha kisebbségbe szorulnak.

HVG: Azt hiszem, épp ez különbözteti meg a fideszes politikusokat az összes többitől, ők tudják, hogy csak többségben szabad lenni. A párt EU-s képviselője, Meszerics Tamás azzal indokolta kilépését a pártból, hogy nem ért egyet annak irányvonalával. Mire gondolhatott?

U. P.: Szeretném, ha megosztaná velünk, mert nekünk sem mondott többet.

HVG: Akkor mondok példát. Sokan azt nehezményezik, hogy mintha eleresztették volna a zöld gondolatot.

U. P.: Szerintem nem eresztettük el, Paks II. máig fontos témája a pártnak, igaz, mostanában túl sokat foglalkozunk magunkkal. Azt gondolom, hogy az EP-kampányban ki kell mondani, hogy az LMP létének alapvető értelme, hogy a fenntarthatóság mind környezeti, mind társadalmi szinten képviseletet kapjon. Abban biztos vagyok, hogy az ellenzéki politika nem abból áll, hogy az újságokban megjelent korrupciós ügyeket számonkérjük másnap a parlamentben.

Reviczky Zsolt

HVG: A Jobbikhoz közeledést is bírálják sokan. Nem fél, hogy többet veszítenek vele, mint nyernek?

U. P.: Jelenleg a választókörzetek zömében, különösen vidéken, a Jobbik az ellenzék vezető ereje. Ha a jövő őszi önkormányzati választásokon le akarjuk váltani a Fideszt, a Jobbikkal elengedhetetlen a koordináció. Ez a rövid távú cél. Hosszú távon pedig látnunk kell, hogy ezt a színes, valós különbségeket alig felmutató, viszont a választót meglehetősen frusztráló ellenzéki pártstruktúrát valahogy le kell tisztítani. Részben azért kapott a Fidesz négyszázezerrel több szavazatot, mert nem tudtunk válaszolni például arra a választói kérdésre, hogy: „Ha az ellenzék győz, ki lesz a miniszterelnök?” Mindaddig kétharmad közelében lesz a Fidesz, amíg nem tudunk erre válaszolni. Minden rontja az esélyeinket, ami a káoszra utal, és minden növeli, ami a rendre. Ebből a szempontból fontos, hogy azok a pártok, amelyek között számos kérdésben véleményazonosság van – ilyen a Jobbik és az LMP –, szorosabban együttműködjenek.

HVG: A szocialistákkal is együttműködne?

U. P.: Én megengedőbb vagyok az MSZP-vel szemben, mint sokan. Jó páran vannak ott, akik az országért dolgoznak, akiknek helyük lehet a Fidesz utáni politikában is, ilyen például Nemény András, Molnár Zsolt, Hiller István. De egyelőre az MSZP sem döntötte el, hogy a liberális véleményvezéreknek vagy a saját bázisuknak akar megfelelni.

Reviczky Zsolt

HVG: Ilyen mondatokat kell mondani a saját bázisnak, hogy: „Migrációügyben nem szégyen a Fidesszel egyetérteni”? Komolyan gondolja, hogy ez volna a megoldás? Nem csak azt a képzetet erősíti, hogy ön a Fidesz beépített embere?

U. P.: Örülök azok gyűlöletének, akik ezt a marhaságot elmondják rólam minden héten, mert ha nem lenne igazságtartalmuk a mondataimnak, nem irritálnám ennyire az ellenzék önreflexióra teljesen képtelen részét. Ha tudnám, mi a megoldás, csinálnám, de nincs a zsebemben a bölcsek köve, nem tudom hetente kinyilatkoztatni, mit kell pontosan tenni. De azt tudom, hogy nem lehet mindent ugyanúgy csinálni, mint eddig. Nem lehet mindent a Fideszre fogni, a médiatúlsúlyra, az egyenlőtlen választási rendszerre, a csalásokra. Azért, mert ha így folytatjuk, a jövő tavaszi uniós választáson ismét elvernek bennünket. Azon a választáson, ami tisztán listás rendszerben, a 2010 előtti szisztéma alapján zajlik majd. Persze bűnbakot lehet majd találni az után is, az LMP erre kiválóan megfelel.

HVG: Budapestet azért meg lehetett volna nyerni áprilisban, ha az LMP visszalép, akár ön is. Most, az önkormányzati választáskor sem közös ellenzéki jelöltet keresnek, hanem beállnak egy troll mögé.

U. P.: Az LMP épp a konzervatív budai kerületekben tud megszólítani olyan szavazókat, akiket a szocialisták és a DK nem. Ezért a DK-s jelöltnek kellett volna visszalépnie az én javamra áprilisban. Ez a válasz a kérdés első részére, a másodikra pedig az: nem gondolom, hogy illegitim volna jelöltet állítani egy választáson. Állítson a többi párt is, és válasszuk ki a legalkalmasabbat, a legesélyesebbet. De ehhez tudni kell, hogy mi a választék. Tarlós Istvánon és Puzsér Róberten kívül még nincs hivatalos jelölt. Puzsér szerintem nem troll. Más, mint a jelenlegi politikusok, őszintébb, önazonosabb. Van egyszerű és érhető programja, képes olyanokat megszólítani, akiket a pártok nem.

HVG: Nem ezt mutatta a tandíj elleni október 23-ai tüntetés, ahol Puzsér volt a  szónok, és csak háromszázan voltak jelen.

U. P.: Én elégedett voltam vele, az LMP-sek nem szeretnek tüntetni.

HVG: Ön szerint megnyerhető Budapest?

U. P.: Tarlós István személyében nagyon erős fideszes főpolgármester-jelölttel és számos erős polgármesterjelölttel kell megküzdenie az ellenzéknek. Nagyon nehéz pálya. Szerintem sok szempontból legalább ennyire érdemes lenne vidékre koncentrálni, Pécsett, Szombathelyen, Miskolcon, akár Vácott is nagy eséllyel lehet nyerni, mert gyengék a fideszes jelöltek.

HVG: Vidéken viszont a Fidesz erősebb, mint a fővárosban.

U. P.: Ezért kell helyi tétet adni a választásoknak, nem azt hazudni, hogy Orbán Viktort váltjuk le vele, hanem azt mondani, hogy Páva Zsoltot vagy Puskás Tivadart váltjuk le. De nagyon gyorsan össze kell szedni magunkat, és lejátszani a pártok között – nem nyilvánosan, hanem tárgyalásokkal –, hogy hol milyen ellenzéki jelölt induljon.