szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ügyészség határozata szerint azért nem Pintér Sándor belügyminiszter adott utasítást az MTVA fegyveres biztonsági őreinek, mert a saját főnökeik tették meg azt.

Tüntetéssorozat a túlóratörvény ellen
Évek óta nem látott tüntetési hullámot váltott ki a túlórák növelését célzó, rabszolgatörvényként is emlegetett jogszabály parlamenti elfogadása. Az ellenzék a parlamentben, a diákok az utcákon folytatták a tiltakozást, már-már a 2006-os zavargásokat idéző körülmények között.
Friss cikkek a témában

"A folyamatosan durvuló, egyre agresszívebben kommunikáló országgyűlési képviselők több alkalommal fenyegetőztek azzal, hogy az épület előtt lévő dühös tömeg – 2006-hoz hasonlóan – meg fogja ostromolni a köztelevízió székházát" – írta határozatában a Központi Nyomozó Főügyészség. Az ügyészség elutasította az összes ellenzéki képviselő feljelentését, melyet hivatalos személy elleni erőszak miatt tettek az MTVA-székházban történtek után.

December 16-án ment be a köztévébe több országgyűlési képviselő, Hadházy Ákos szerint azért, hogy megtudják, miért nem számolnak be a petíciójukról – bár találtunk olyan élő közvetítést, ahol egy stúdióajtó előtt állva azt mondja, reméli, nem kell bemennie –, az ügyészség viszont azt írja, a képviselők folyamatosan próbálkoztak bejutni a szerkesztőségekbe és a stúdiókba "azzal a közölt szándékkal", hogy követeléseiket az adásban beolvassák, ennek során lezárt területekre is bejutottak.

 

Az ügyészségi határozat szerint Hadházy Ákos, Bangóné Borbély Ildikó, Varju László és Niedermüller Péter képviselők

támadólag léptek fel a Fegyveres Biztonsági Őrség tagjaival szemben, melynek során dulakodtak, lökdösődtek.

A két esetet külön részletezik. Azt írják, a dulakodást Hadházy kezdeményezte, aki a figyelmeztetések ellenére többször is a lezárt területekre próbált bejutni. A biztonsági osztályvezető ezután rendelte el Hadházy kivezetését. Miután Szél Bernadett az intézkedést akadályozta, és hagyta, hogy Hadházy hátulról átölelje őt, ezért mindkettőjüket kiszorították. A Hadházy kidobásáról készült, belsős felvétel a hvg.hu birtokába került, azt itt tudják megnézni.

Varju László esetét hosszabban részletezik, azt írják, a képviselő "több alkalommal, rendkívül erőteljesen nekiment a Fegyveres Biztonsági Őrség sorfalának", lökdösődést és dulakodást kezdeményezett. Megpróbálták kivezetni, de végig ellenállt. Varjuhoz úgy hívott mentőt az MTVA munkatársa, hogy a képviselő azt mondta, nem kell neki orvos. A Varju Lászlóval szembeni fellépésről is kikerült egy videó a 444.hu-hoz, azon látszik, hogy az egyik őr ráül Varju derekára. A képviselő zúzódásokat szenvedett.

 

Ügyészségi határozat az MTVA-botrányról by HVG.hu on Scribd

Mindkét képviselő "a dulakodásuk miatt elrendelt eltávolításuk végrehajtása során erőteljes ellenállást tanúsított, mindketten két lábbal átkulcsolták egy-egy őr lábát, és másodpercekig szorították. A dulakodások miatt öt őr szenvedett 8 napon belüli sérülést.

Az ügyészség szerint azért nem áll meg a hivatalos személy elleni erőszak, mert fellépésük sem a képviselőségükhöz kapcsolódott. A követelésüket akarták beolvastatni, ez pedig nem minősülhet a munkájukhoz szükséges felvilágosítás kérésének. Olyan alapon mehettek be az MTVA-ba. Az ügyészség szerint jogszerű volt az őrök eljárása, és miután az őrséget a biztonsági osztályvezető, illetve a parancsnok rendelte el,

így egyértelműen megállapítható, hogy nem Pintér Sándor belügyminiszter utasította a Fegyveres Biztonsági Őrséget ezen intézkedésekre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!