"13 tény az afgán családok Szerbiába történt éjszakai deportálásáról" címmel tette közzé állásfoglalását a Magyar Helsinki Bizottság. Az írásból kiderül, a 16 kitoloncolt közül tíz gyerek, köztük egy néhány hete műtött szívbeteg.
Mint írják, a családok hónapokig vártak Szerbiában, majd legálisan léptek be a röszkei tranzitzónába. A Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal egyikük kérelmét sem vizsgálta ki, nem hallgatták meg őket, minden kérdés nélkül utasították el őket. Az ezt lehetővé tévő szabályt az Európai Bizottság vizsgálja.
A családok a magyar bíróságnál kértek jogorvoslatot, ám ezt nem kapták meg.
A felnőtteknek csak akkor adtak ételt – némelyiknek öt nap elteltével –, amikor a strasbourgi bíróság erre felszólította hatóságokat (egyébként a Helsinki közbenjárására). Az éheztetéssel azt akarták elérni, hogy a családok visszatérjenek Szerbiába.
A magyar kormány állításával szemben – írja a Helsinki Bizottság – Szerbia 2015 óta egyetlen távoli országból érkezett menekültet sem vett át Magyarországtól, így a kiutasítások jelenleg folyó módja illegális. Szerbiában nincs sem ellátás, sem tisztességes menekültügyi eljárás, így nem igaz, hogy "biztonságos ország", ahogy nem tekinti annak sem az ENSZ, sem az EU.
A családokat eredetileg repülőgéppel akarták Kabulba vinni, ám végül egyikük esetében ezt kifejezetten megtiltotta az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága. A másik két családot egy rabomobillal a szerb határra vitték, és szerb területre kényszerítették őket éjjel.
A Helsinki és az ENSZ segítségével jelenleg van fedél a fejük felett (Szerbiában). A családok jogi képviseletét továbbra is a Helsinki Bizottság látja el.