Kirúgtak egy történészt az EMIH egyeteméről, miután nem vett részt a Sorsok Háza projektben

Az egyetem szerint takarékossági intézkedésről van szó, de furcsa az egybeesés.

  • hvg.hu hvg.hu
Kirúgtak egy történészt az EMIH egyeteméről, miután nem vett részt a Sorsok Háza projektben

Azonnali hatállyal megszüntették az EMIH Milton Friedman Egyeteme Magyar Zsidó Történeti Intézetében dolgozó egyik történész megbízását, miután nem volt hajlandó véleményezni a Sorsok Háza projektet - írja az Index.

Az intézet négy történésze, Konrád Miklós, Novák Attila, Paksa Rudolf és Szécsényi András nem kívánták a Sorsok Házát véleményezni, mire Bodnár Dániel, a Milton Friedman Egyetem elnöke a Neokohnnak adott interjújában csalódottságát fejezte ki a négy történész döntése kapcsán, valamint sejtelmesen megjegyezte, hogy "a személyi konzekvenciák, ha van ilyen, levonása az igazgató feladata, felhatalmazása teljeskörű".

Bodnár szavaira a négy történész a Szombatban válaszolt, ahol kifogásolták, hogy Bodnár illojálisnak állította be őket, minthogy korábban az igazgató azt ígérte, hogy semmi közük nem lesz a Sorsok Házához, a négy történész ennek tudatában szerződött az intézethez.

Ennek ellenére Novák Attila megbízását három nappal a cikk után megszüntették. A történész az Indexnek azt mondta, hogy nem volt hivatalos indoklás, az intézet a szerződés értelmében megteheti, hogy indoklás nélkül felmond, azonban furcsának találja az időzítést, hogy a válaszüzenetüket követően három nappal elbocsátották, bár egy hete még az intézet a Facebook-oldalán hirdette a történész készülő kötetét. 

Konrád Miklós és Paksa Rudolf szolidaritásból szintén felmondott az állásából. Konrád Miklós azt mondta, hogy azzal a feltétellel fogadta el eleve a pozíciót, hogy nem lesz semmi köze a Sorsok Házához, de az EMIH megpróbálta bevonni a történészeket a saját politikai agendájába, majd Bodnár révén a sajtóban intézett ellenük támadást.

A válaszközleményüket Novák fogalmazta meg, őt ezután fals indokkal kirúgták. "Ekkor felmondtam, kollegiális szolidaritásból, és hogy a magam végtelenül szerény de egyértelmű eszközével hangot adjak erkölcsi tiltakozásomnak" - mondta Konrád. A másik felmondott történész, Paksa Rudolf nem kívánta kommentálni az ügyet.

Az intézet a lapnak "takarékossági intézkedésnek" nevezte a dolgot, és azt mondták, Novák kötete azért szerepelt egy hete a Facebook-oldalukon, mert az azt kezelő kolléga "még nem értesült az ezekben a napokban hozott takarékossági intézkedésekről". Szatmári Péter rektor a Szombatnak szintén ezzel indokolta Novák kirúgását.

A Sorsok Háza tulajdonosa az EMIH lesz, nemrég pedig Schmidt Mária helyett egy új bizottságot bíztak meg a projekt kidolgozásával.