szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Pénzbüntetést is kiróttak rájuk.

Jogerősen 90 nap elzárásra, illetve 180 ezer forint pénzbüntetésre ítéltek két zalai állatkínzót pénteken, közölte a Zalaegerszegi Törvényszék. A beszámoló szerint az elsőrendű vádlott egy állatmenhelyről fogadott örökbe egy négyéves kutyát. Miután 2017 nyarán a másodrendű vádlott féltestvére házába költözött, együtt három kutyát tartottak az udvaron.

A vádlottak az állatoknak nem biztosítottak fedett helyet, az egyik kutyát egy alig kétméteres láncra kötötték, a mozgatásáról nem gondoskodtak.

Heti egy-két alkalommal etették csak őket.

Miután a másodrendű vádlott külföldre költözött, az állatok gondozását féltestvérére bízta, aki továbbra sem biztosított megfelelő ellátást számukra. Egy névtelen bejelentő értesítette a hatóságokat 2017 augusztusában, hogy a kutyák élelem és a nyári kánikulában víz nélkül, sebekkel a testükön, betegen szenvednek.

Az elsőfokú bíróság 45 nap elzárásra ítélte az elsőrendű vádlottat, társára pedig 90 ezer forint pénzbüntetést szabott ki. Ügyészi fellebbezés után a másodfokon eljáró Zalaegerszegi Törvényszék mindkét büntetést a duplájára emelte. Az indokolásban egyebek mellett elhangzott:

a bíróság nagyobb nyomatékkal vette figyelembe az elsőrendű vádlott esetében, hogy a cselekmény idején más bűncselekmény miatt próbaidőn volt és szabálysértési eljárás is folyt ellene, társa esetében pedig azt, hogy más bűncselekmények miatt korábban már volt büntetve.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Ezrek küldenék börtönbe az állatkínzókat

Az állatkínzás ellen tartottak demonstrációt több mint 120 állatvédő szervezet összefogásával szombaton Budapesten, a több ezer résztvevő megtöltötte a Kossuth teret. A szervezők a beszédek után átadták az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága képviselőjének azt a törvénymódosító javaslatot, amely az állatkínzás büntetésének szigorítását tartalmazza.

Gergely Zsófia Itthon

"Csak egy tökös bíró kellene" – miért ússzák meg az állatkínzók?

Hiába kínozza, éhezteti vagy tartja szűk ketrecbe zárva állatait egy tulajdonos, az elfogadott állatvédelmi törvény ellenére jó eséllyel ma is büntetlenül megúszhatja az ilyen magatartást. A legsúlyosabb büntetés is felfüggesztett szabadságvesztés volt, így az állatmentők évek óta tehetetlenül nézik, ahogy a legdurvább állatkínzások elkövetői kisétálnak a bíróságról. A bírók állítólag egymásra várnak, senki nem akar forradalmár lenni, aki valódi precedenst teremt az állatok ügyében. Az állatok ráadásul dologként vannak kezelve, nem jogalanyok, így jogaikat más sem érvényesítheti helyettük.