A Fővárosi Törvényszék december 18-án meghozott, elsőfokú döntésének értelmében a Politikatörténeti Intézetnek 30 napon belül el kell költöznie az Alkotmány utcai székházából – írta csütörtöki közleményében a Fővárosi Törvényszék.
Szerdán a Fővárosi Törvényszék helyt adott az ingatlan kiürítése iránti keresetünknek és elutasította a felfüggesztésre irányuló próbálkozásokat.
Így nyilatkozott a Magyar Nemzetnek Varga István ügyvéd, az állam jogi képviselője csütörtökön.
Varga hozzátette, a PTI egy kártérítési pert is indított, erre tekintettel kérték a kiürítési per felfüggesztését, ám formai hibák miatt ezt visszautasította a bíróság. Az ügyvéd szerint végrehajtást fognak kérni, ha az intézet nem hagyja el az épületet önként.
„Rövidesen a Kúria méltó helyen lesz, és használhatja az épületet. Semmilyen felújítást nem végeztek el rajta és ez az épület, Hauszmann halhatatlan épülete mindig is a Kúriának épült. Ez a nemzeti kincs végre újra az állam tulajdonába kerül” – nyilatkozta Varga István.
Az állam és a Politikatörténeti Intézet évek óta pereskedik egymással. A PTI álláspontja szerint őket kártalanítás nélkül akarják az utcára tenni az Alkotmány utcai ingatlanból.
A bíróság év elején nem jogerős döntésében elfogadta a kormány érvelését, és kimondta, hogy az állam egyoldalúan felmondhatja a PTI-vel kötött ingatlanhasználati szerződést. A PTI fellebbezett, a Fővárosi Ítélőtábla szeptember 19-én pedig helybenhagyta az első fokon hozott döntést, ám annak indoklását megváltoztatta.
November 26-án írtuk meg, hogy az a furcsa helyzet állt elő, hogy a Kúria döntése szerint a Kúria nem veheti birtokba teljesen az egykori kúriai épületet. Földes László történész, a PTI volt főigazgatója akkor azt mondta a hvg.hu-nak, hogy véleménye szerint a kormány meg akarja szüntetni a PTI-t a megegyezés helyett.
Novemberi cikkünk megjelenés után levelet írt a hvg.hu-nak Kaszai Balázs ügyvéd, az állam egyik képviselője, kifejtette, hogy a PTI és az állam között haszonkölcsön szerződés áll fenn, nem bérleti, az előbbire vonatkozó régi Polgári Törvénykönyv szerint „Ha a haszonkölcsön tartama nem állapítható meg, a kölcsönadó a szerződést tizenöt napra mondhatja fel.” Az állam tehát felmondja ezt – írja az ügyvéd – és 15 nap felmondási idő után „intézkedni fog az ingatlan kiürítése iránt”.