Tetszett a cikk?

Miközben a Városliget miniszteri biztosa a fővárost vádolja azzal, hogy „zöldstopot” rendelt el, a kormány maga tolta ki három évvel a fapótlás és egy évvel a zöldfelület-kialakítás határidejét.

Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa szerint a Fővárosi Közgyűlés szerdai döntése, a Városliget területére elrendelt változtatási tilalom azt jelenti, hogy le kell állítani a park zöldfelületét célzó összes folyamatban lévő fejlesztést.

Ilyen a városligeti Kis Botanikus kert megújítása és bővítése, az Ötvenhatosok terén kialakítandó zöld promenád, multifunkcionális sportpályák, a két kilométeres, kivilágított futókör kialakítása, egy újabb kutyás élménypark, és a Városligetben található, felesleges beton- és aszfaltfelületek feltörése és visszazöldítése.

Igaz, Bardóczi Sándor, Budapest főkertésze és főtájépítésze szerint ez tévedés, a Városliget Zrt-t és magát Baánt semmi nem akadályozza meg abban, hogy fákat, bokrokat telepítsen a Városligetbe, sőt az új városvezetés éppen arra bátorítja, hogy kezdjen végre bele az elpusztított zöldfelületek rehabilitációjába, például az elbontott Petőfi Csarnok helyének füvesítésével, a történeti Nagyrét rehabilitációjával. Erre viszont Baán László válaszolta azt, hogy éppen a főkertész érti rosszul a szabályokat.

Eközben szombaton megjelent egy kormányrendelet-módosítás a városligeti fákról: „a beruházások szerinti földrészleteken lévő fás szárú növények kivágása esetén azok pótlásáról” az eddigi jogszabályban előírt 2019 vége helyett csak 2022. december 31-éig kell gondoskodni

Egy évvel, 2020 végéig halasztották azt is, hogy az építési engedélyezési eljárás, valamint a használatbavételi engedélyezési eljárás során a rendeltetésszerű használathoz a személygépkocsik elhelyezését és az engedélyben meghatározott zöldfelület kialakítását meghatározzák.

Egyúttal a kormány meghosszabbította a városligeti beruházással összefüggő felvonulási építmények életét. Az eddigi rendelet megengedte ugyan, hogy ezeket az Országos Településrendezési és Építési Követelmények figyelembevétele és építési engedély nélkül építhessék fel, de azzal, hogy ezen építmények lebontása kártalanítási igény nélkül legkésőbb 2019. augusztus 20. napjáig kötelező.

Most, amikor ez a határidő már rég lejárt, a szöveget úgy módosították, hogy a felvonulási építményeket csak azután kell lebontani, ha az annak az építménynek, amelynek az elkészülését szolgálják, kiadták a használatbavételi engedélyét, vagy benyújtották a használatbavétel tudomásulvételére irányuló kérelmet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!