A fővárosból kiköltözők döntően az agglomerációt választják, valamint a vidékről érkező, fővárosban munkát vállakók egy része is itt telepedik le: a legnépszerűbb célpontok Érd, Szigetszentmiklós, Gyömrő, Veresegyház és Göd. Ennek elsődleges oka természetesen az, hogy az ingatlanárak kedvezőbbek, mint a fővárosban: a legdrágább belvárosi kerületek téglalakásainak négyzetméterára tavaly meghaladta a 800 ezer forintot, míg a legdrágább agglomerációs településeken ugyanez 600 ezer forint volt. Ráadásul számos település érhető el könnyen valamelyik BKK járattal vagy kötöttpályás közlekedéssel.
A fővárosi agglomeráció 80 településéből kettőt leszámítva mindegyik lakóhelyre többen költöztek, mint amennyien onnan távoztak – derült ki az Otthon Centrum legfrissebb összesítéséből. Egyedül két városból, Gödöllőről és Százhalombattáról költöztek el többen, mint ahányan odaköltöztek.
Azok közül, akik mégis a fővárosban élnének, a legtöbben a XI. és XIII. kerületet választották, több mint 20 ezren, ám a magas elköltözési arány ellenére egy kicsivel többen költöznek oda, mint el. „A fővárosi kerületek többségében erőteljes kivándorlás volt megfigyelhető. A kerületekkel együtt 103 települést számláló agglomeráció vándorlási mérleg szerinti utolsó tíz helyezettje közül kilenc Budapest valamely kerülete” – magyarázta Soóki-Tóth Gábor az Otthon Centrum vezető elemzője.
A számításaik alapján a nagyobb fővárosi kerületekből akár tíz- húszezer ember is elvándorolt a 2016-2018 közötti időszakban. Ugyan az odavándorlók száma is hasonlóan magas volt, de a külső kerületek ennél is rosszabbul jártak: 1000-1500 embert vesztettek el az elvándorlás miatt. Ezer fővel a legnagyobb vándorlási többletet a XI. kerület tudta felmutatni, míg népesség arányosan is a IX. kerület volt a legnépszerűbb az ezer lakosra jutott tíz odaköltözőjével.