szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Orbán Viktor az ország legfontosabb dokumentumának nevezte az egészségügyi átcsoportosítási tervet korábban, most ez alapján csoportosítják át az erőket az egészségügyben.

“Kell egy vezénylési terv, mert az orvosok sem reménykedhetnek abban meg az ápolónők sem, hogy azért, mert ők egészségügyi dolgozók, nem lesznek betegek. Minden ország tapasztalata az, hogy közöttük is fölüti ez a fejét, sőt közöttük ennek a kockázata még nagyobb, és, ugye, őket majd pótolni kell. Most a magyar törvények ebből a szempontból jók, mert minden egészségügyi dolgozó számára egészségügyi veszélyhelyzetben kötelezővé teszi a vezényelhetőséget. Ezt persze a törvény elegánsabban fogalmazza meg, nem ilyen katonai nyelven: kirendelésnek nevezzük, de ez valójában vezénylés, és ilyenkor lehet központilag gazdálkodnunk az összes orvossal, ápolóval, tehát minden egészségügyi dolgozóval. A hallgatók nem látják, de itt is itt van a kezemben a legfontosabb dokumentuma az országnak, ezt úgy hívják, hogy Egészségügyi Átcsoportosítási Terv.” Ezt mondta még április elején Orbán Viktor a Kossuth rádióban, ez a terv szól arról, hogy “hogyan kell az erőket majd átcsoportosítani, amikor jön a nagy roham, amikor tömegessé válik a fertőzés, és ezrével-tízezrével érkeznek emberek a kórházakba, akkor őket hogyan fogjuk majd ellátni, és hogyan vezényeljük melyik kórházból kit hova, szükség esetén.”

Az Mfor a birtokába került dokumentum alapján most azt írja:

Budapesten belül már kötelező jelleggel átirányítják az ápolókat és orvosokat a koronavírusos betegek ellátására.

A dokumentum szerint április 9-én elkezdődött az egészségügyi szakdolgozók kirendelése. Az Mfor értesülése szerint az egyik önkormányzati rendelőintézetből irányítottak át ápolókat, szakdolgozókat az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetbe, ahol már fel is vették a munkát és kaptak védőfelszerelést.

Az ő feladatuk a Pesti úti idősotthonból érkező betegek ápolása. A lap hozzáteszi, minden átirányított szakdolgozó megjelent az intézetben.

Információjuk szerint az eset nem egyedi, több kerületből is vezényeltek át orvosokat, ápolókat, de a toborzás folyamatos, ami szintén kötelező jellegű. A lapnak egyelőre csak fővárosi esetekről van tudomása, de a jelenség országos lehet – állítják.

Megemlítik, hogy az egészségügyi válsághelyzetről szóló 2013-as kormányrendelet alapján “a kirendelést az egészségügyi válsághelyzet felszámolásában részt vevő fekvőbeteg-szakellátó intézmény részére az intézmény vezetője, az időszakosan működő gyógyintézetbe az annak telepítésére kijelölt intézmény vezetője igényli a megyei kormányhivataltól. A megyei kormányhivatal dönt a kirendelés szükségességéről és az általa meghatározott egészségügyi intézmény vezetőjét kötelezi a kirendelés végrehajtására.”

A kirendelés pedig addig tart, amíg az egészségügyi válsághelyzet miatti egészségügyi ellátást végző egészségügyi intézmény csak a hozzá kirendelt egészségügyi dolgozók közreműködésével képes ellátni a többletfeladatait, illetve amíg indokolt az időszakosan működő gyógyintézet működtetése.

De nem rendelhető ki az, akinek 3 évesnél fiatalabb gyereke van, aki egyedül neveli a 16 évesnél fiatalabb gyerekét, hozzátartozója tartós gondozást igényel, vagy ha minimum 50 százalékos rokkantsági szintje van.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!