Tetszett a cikk?

Egész Közép-Európára ki akarja terjeszteni a kormány a műemlékvédelmet, miközben annak itthon már felelős hatósága sincs, de az nem derül ki a törvényjavaslatból, hogy ebben hogyan működnének együtt a többi érintett állammal. Mindenesetre vagyonelemeket is adnak az alapítványnak, és ezé lesz egyebek mellett a 9 millió euróért megvásárolt szlovéniai wellnessközpont profitja.

A kormány hozzon létre Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítványt közérdekű vagyonkezelő alapítvány formájában.

Erre szólíttatja fel önmagát a kabinet az Országgyűléssel a kedden késő este benyújtott törvényjavaslat szerint. Ennek feladata a tervezet szerint „a közép-európai régió egyes műemléki vagy műemléki védelemben nem részesülő, de kulturális, történelmi, művészeti, építészeti értékkel rendelkező és magyar vonatkozású történelmi, kulturális öröksége, művészeti gyökere, múltja, hagyománya szempontjából jelentőséggel bíró épületek, építmények – tulajdonjogának Alapítvány általi közvetlen vagy közvetett módon való megszerzése útján történő – állagmegóvása, felújítása, fenntartása, illetve megvalósításával azok fennmaradásának, megőrzésének, megtekinthetőségének valamint oktatási, tudományos kutatási célú, építészeti szempontú tanulmányozásához, vizsgálatához szükséges feltételek biztosítása”.

A javaslat nem határozza meg, mely országokat érti bele Közép-Európa fogalmába, és hogyan kíván együttműködni ezekkel az országokkal, amelyek törvényei nem is mindenütt engedik meg értékes történelmi épületek külföldi tulajdonba kerülését. Az azonban fontos utalás, hogy az alapító az állam nevében a külgazdasági és külügyminiszter lesz.

Az alapítvány vagyona a MANEVI Zrt. 100 darab és a Comitatus-Energia Beruházási Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt. 8700 db törzsrészvénye lesz. A két állami társaság 2019. évi osztalékát már az egyelőre nem létező alapítvány kapja. (2018-ban az előbbi 12 millió, az utóbbi 50 millió forint veszteséggel zárt.) A MANEVI a Nemesfémvizsgáló és Hitelesítő Intézet jogutódja, 2018 óta a külügyi tárca gyakorolja a tulajdonosi jogait. Mostani fő tevékenysége üzletviteli és egyéb vezetési tanácsadás. A céginformációs oldal szerint jegyzett tőkéje 100 millió forint, létszáma 4 fő. Legutóbb akkor szerepelt a hírekben, amikor megvette Szatmárnémeti híres régi szállodáját.

A Comitatus-Energia eredetileg a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat cége volt, 2012-ben, az önkormányzatok funkcióelvonással egybekötött adósságkonszolidációjakor került állami tulajdonba. A céginformációs oldal szerint létszáma egy fő. 2019-ben 144,4 millió forintot utalt át egy külföldi ingatlanvásárlással kapcsolatban, és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő akkor a hvg.hu-val azt közölte, hogy ez a cég illetékes a szlovéniai Lendván a Terme Lendava üdülőközpont folyamatban lévő megvásárlásában.

2020 februárjában a Népújság helyi lap már arról számolt be, hogy lezárult a Terme Lendava adásvétele, a vevő valóban a Comitatus-Energia volt, a vételár pedig 9 millió euró. A lap értesülései szerint az üdülőkomplexum igazgatása (egyelőre) volt tulajdonosa, a szlovén Sava Turizem társaság kezében marad, a Terme Lendava élére azonban Magyarországról érkezett új igazgató, Molnár Péter. A felállás jelenleg, június elején is ugyanígy fest, Linkedin-oldala szerint Molnár Péter a Terme Lendava igazgatója, azonban a Terme Lendava honlapjának tanúsága szerint még nem váltak le a szlovén Sava Hotelsről.

Ha az az alapítvány el akarná adni a vagyonát, azaz az említett részvényeket, az államnak elővételi joga van. A vagyon felhasználásáról azonban nem kell beszámolnia, és a nemzeti vagyonról szóló törvénynek az a pontja sem vonatkozik rá, hogy ha „a célhoz kötött hasznosításra vonatkozó törvényi előírásnak részben vagy egészben nem tesz eleget, köteles a vagyont átadó szervezet felszólítására, az abban meghatározott határidőig a jogsértő állapotot megszüntetni”, illetve hogy ilyen esetben a kormány kötbért szabhat ki vagy akár visszaveheti az ingyenes juttatást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!