szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tavaly 650 ilyen bűncselekményt vett nyilvántartásba a rendőrség, míg egy évvel korábban 392-t.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

2019-hez képest az elmúlt évben – amelynek egy részében kijárási korlátozások voltak érvényben a koronavírus-járvány miatt – 65 százalékkal emelkedett a kapcsolati erőszak regisztrált eseteinek a száma Magyarországon.

Tavaly 650 ilyen bűncselekményt vett nyilvántartásba a rendőrség, míg egy évvel korábban 392-t.

Az adatokat Szél Bernadett független országgyűlési képviselő hozta nyilvánosságra. Azt írta, eredetileg az Országos Rendőr-főkapitányságtól (ORFK) kérte még november végén, hogy közöljék a járvány idején regisztrált családon belüli erőszakos esetek számát, a hatóság azonban 90 napot kért a válaszadásra, arra hivatkozva, hogy az akadályozza a közfeladataik ellátását.

Szél ezért maga kezdett keresgélni a Belügyminisztérium honlapján, ahol más statisztikákat is talált:

  • Szexuális erőszakos esetekből 36 százalékkal jelentettek többet 2020-ban, mint egy évvel korábban: a számuk 240-ről 327-re emelkedett.
  • Szexuális kényszerítésről a korábbi 56 helyett 95 esetben számoltak be a rendőrségnek, ami 70 százalékos növekedést jelent.
  • Az emberölések száma 44 százalékkal ugrott meg: míg 2019-ben 141 gyilkosság történt, tavaly 203. A képviselő megjegyezte: azt már nem látni az adatokból, hány esetben volt hozzátartozó, volt vagy jelenlegi partner az áldozat.

Szél leírta azt is, hogy bár neki nem válaszolt az ORFK, egy olyan térképet készített, amely a novemberi korlátozások bűnözésre gyakorolt hatását mutatja be. „A megadott bűnözési kategóriákban visszaesést láthatunk: csökkent a garázdaságok, rendbontások, gépkocsilopások, rablások, közterületen elkövetett bűncselekmények száma,

azt viszont már nem tartotta fontosnak megmutatni a rendőrség, hogy mi a helyzet a korlátozások falakon belüli hatásával: a családon belüli erőszak, a szexuális erőszak és az emberölések adatait nem mutatja a térkép”

– magyarázta Szél.

Családi erőszak karanténban: veszélyes emelkedésre figyelmeztetnek a szakértők

A szokottnál is kétségbeesettebb hívások, szaporodó új jelentkezők, folyamatosan csörgő telefonok - a kijárási korlátozások bevezetése óta kivétel nélkül hasonló jelenségekről számoltak be a bántalmazott nőknek létrehozott magyarországi segélyvonalak munkatársai. Bár teljes kijárási tilalom nincs, a vidék pedig ki is nyitott, a koronavírus-járvány Magyarországon a szokásosnál is nehezebb helyzetbe hozta a segítségre szoruló áldozatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!