Tetszett a cikk?

Ha önkormányzati tulajdonban lévő telkeket nem érint a program, az új helyzetet jelent, de a kormányhatározatból nem derül ki, hogy ennek érdekében hogyan rajzolják át a térképet.

Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

A Budapest Diákváros, valamint a Fudan Hungary Egyetem megvalósításához szükséges részt úgy kell lehatárolni a Déli Városkapu Fejlesztési Program területétől, hogy a kínai intézmény „megvalósításához szükséges fejlesztési terület kialakítása állami vagyoni körön kívüli területek bevonását ne igényelje” – mondja ki egy kedd este közzétett kormányhatározat.

Eddig arról volt szó, hogy az érintett terület egy része a főváros és a IX. kerület tulajdona, a két önkormányzat pedig tiltakozott a kínai egyetem odatelepítése ellen, mert a kormány állításával szemben nem hiszik el, hogy ez ne venne el a tervezett Diákváros területéből. Karácsony Gergely főpolgármester azt is kijelentette, hogy nem járul hozzá a beruházáshoz, amíg nem tisztázódik minden. Ha önkormányzati tulajdonban lévő telkeket nem érint a program, az új helyzetet jelent, de a kormányhatározatból nem derül ki, hogy ennek érdekében hogyan rajzolják át a térképet.

Azt sem lehet tudni, mit jelent, hogy a kormány felmentést ad az állami magasépítési beruházásokról szóló jogszabály „kormányzati döntés-előkészítési eljárásrendjének alkalmazása alól”, vagyis hogy pontosan mit nem fognak alkalmazni a hivatkozott rendeletben részletesen felsorolt előírások közül.

A határozat most megismétli, hogy Palkovics László miniszter a Diákváros és a Fudan Egyetem kormánybiztosa, és kimondja: a Diákvárost egy 100%-ban állami tulajdonú zártkörű részvénytársaság útján kell létrehozni, amelynek tulajdonosi joggyakorlója Palkovics lesz, és erre a pénzügyminiszter adjon 400 millió forintot. (5 millió jegyzett tőke és 395 millió tőketartalék.) Ez a pont csak a Diákvárost említi, külön a Fudan Egyetemet nem. Arról sincs szó benne, aminek a híre felreppent, hogy a 450 milliárd forintos kínai hitelből felépülő egyetemet végül ugyanúgy a jövendő kormányoktól függetlenített vagyonkezelő alapítványnak adnák, mint a magyar felsőoktatás nagy részét.

Hamarosan a teljes felsőoktatásban kiépül a pártállami rendszer

Befejezéséhez közeledik az egyetemek kormánypárti magánosítása, azaz ezen a fronton is átveszi az uralmat a NER.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tóta W. Árpád hvg360

Tóta W.: Mi a baj Kínával?

Bár Magyaroroszág ma nincs kényszerhelyzetben, a kormány mégis felnyalja a padlót a kínai nácik előtt. Vélemény.