szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A főpolgármester jelezte: jelen körülmények között nem járulnak hozzá a beruházáshoz.

Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

„Lejárt a határidő, vagyis máig kellett volna válaszolnia a kormánynak arra az adatigénylési beadványomra, amellyel a kínai egyetem Magyarországra telepítésével összefüggő összes kormányzati előterjesztés nyilvánosságra hozatalát kértem. De a Miniszterelnökség közölte, majd 45 nap múlva válaszol a kérdésemre” – írta Facebook-oldalán Karácsony Gergely. Jelezte: nem főpolgármesterként, hanem állampolgárként adta be az adatigénylést, mert minden egyes magyarnak joga van tudni, hogy „mire és milyen feltételekkel adósít el bennünket a kormány Kínának 500 milliárd forint értékben”.

Azt is írta, hogy egy dokumentum az ügyben mégis nyilvánosságra került, ám abban sincs sok köszönet. „Azon a napon, amikor a fideszes kormánytöbbség több ezer milliárd forintnyi közvagyont szervezett ki magánalapítványokba, a kormány a kínai Fudan Egyetemmel is megállapodást kötött. A megállapodás szövegét angolul adták közre. (Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón bejelentette, hogy a dokumentumot kiadják majd magyar nyelven is – a szerk.) Ebből kiderül, hogy ez az egyetem is persze közpénzből épül, hogy utána rögtön ez is magánalapítványba kerüljön.”

Lejárt a határidő, vagyis máig kellett volna válaszolnia a kormánynak arra az adatigénylési beadványomra, amellyel a...

Közzétette: Karácsony Gergely – 2021. április 28., szerda

Megemlítette bejegyzésében a kínai felsőoktatási intézménnyel kapcsolatos amerikai aggodalmakat is, majd újra kijelentette: „a tízezer magyar fiatalnak elérhető lakhatást biztosító Diákvárosból egyetlen négyzetcentimétert sem adunk a kínai egyetem céljaira.

Ameddig a kormány nem teremti meg a beruházás minden részletének teljes nyilvánosságát, addig nincs is miről tárgyalnunk, vagyis a kínai egyetem építéséhez sem járulunk hozzá.”

Hozzátette: ragaszkodnak ahhoz is, hogy ne az adófizetők kárára, ne a budapestiek feje fölött hozzon ilyen súlyú döntéseket az állam vagyonát magánzsebekbe átjátszó kormány, vagyis döntsön helyi népszavazás a kínai egyetemről.

Diákváros a Fudan árnyékában: Budapest új városnegyede vagy Palkovics ékszerdoboza?

A Déli Városkapu Fürjes Balázs szerint Budapest aranytartaléka, ennek ellenére a Diákváros csak az elkaszált budapesti olimpia hagyatékaként épülhet meg itt. A Fudan Egyetem érkezése a kormány szerint nem veszélyezteti a projektet, az urbanisztikai tervek viszont másról árulkodnak, Palkovics kezébe kerülve pedig szinte teljesen átláthatatlan, milyen projekt valósul meg Dél-Pesten.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!