Orbán szerint „jogállamisági dzsihádot csinál” az Európai Parlament

A magyar kormányfő azt is megmondta a V4-ek és Szlovénia vezetőinek találkozója után, hogy mivel kell foglalkoznia majd a soros szlovén EU-elnökségnek.

  • MTI MTI
Orbán szerint „jogállamisági dzsihádot csinál” az Európai Parlament

Az Európai Uniónak a következő hat hónapban súlyos kérdésekkel kell szembenéznie, de szerencse, hogy ebben az időszakban éppen Szlovénia adja az EU tanácsának elnökségét – mondta Orbán Viktor miniszterelnök Ljubljanában, a visegrádi négyek és Szlovénia kormányfőinek találkozója után. A tanácskozás fő témái között volt a koronavírus-járvány utáni helyzet, a gazdaság újraindítása, a bevándorlás és a nyugat-balkáni helyzet.

Orbán arról beszélt, hogy a legfontosabbnak ezek közül a gazdaság újraindítását tartja. Ehhez szerinte három dolog kell: beruházások, biztonság és a piacok bővítése. Ezek alatt pedig a következőket értette:

  • A beruházóknak adócsökkentéssel lehet a kedvükre tenni;
  • a biztonság a menekültkvóta elutasítását jelenti;
  • a piacok a nyugat-balkáni országok uniós csatlakozásával bővíthetőek.

A magyar kormány mindent meg fog tenni a szlovén EU-elnökség támogatásáért Orbán szerint. Dicsérte Janez Jansa szlovén miniszterelnököt is:

Miután az antikommunista klubhoz tartozik, történelmi horizontja is van az európai uniós kérdések megítéléséhez.

Orbán kitért arra is, hogy mit tart „valóban fontos kérdésnek”, amellyel az Európai Uniónak a „jogállamisági dzsihád” helyett kellene foglalkoznia. Úgy fogalmazott:

Mi fontosnak tartjuk a rule-of-law kérdését, de az EP rule-of-law dzsihádot csinál, ezzel eltereli a valódi problémákról a figyelmet.

A valódi problémák között – amelyekkel a szlovén EU-elnökségnek is foglalkoznia kellene szerinte – megint három dolgot említett: a pandémiát, az újraindítást és a bevándorlást. Orbán afgán menekültek érkezésével is riogatott a sajtótájékoztatón, amiért a nyugati országok csökkentik a katonai jelenlétüket Afganisztánban. Állította, hogy Európa egyik felét destabilizálták a migránsok, a másik fele pedig stabil, mert „megvédte magát”. Szlovéniának Orbán szerint jó esélye van a két Európa egyesítésére, de az egység ellen hat, ha a jogállamiság leépítését számonkéri az Európai Parlament.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?