szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vagy nem is igazán próbálják kideríteni, vagy ha igen, nem beszélnek róla az érintett minisztériumok, hogy a korrupcióval gyanúsított exállamtitkár, Völner Pál mit és kin keresztül próbált náluk elintézni, ahogy azt az ügyészség gyanítja. Ez derült ki a tárcáknak Szél Bernadett kérdéseire küldött válaszaiból.

Schadl-Völner-ügy
Máig nem tudjuk pontosan, ki lehet "Tóni, Barbara és Ádám", de legalább azt már sejtjük, hova tűnt Schadl György kisrepülője és luxusautói. Számos kérdőjel maradt még az elmúlt évek legsúlyosabb korrupciós ügyében (amibe a végrehajtói kamara elnöke mellett Völner Pál igazságügyi államtitkár is belebukott), ezeket igyekszünk tisztázni, tartsanak velük!
Friss cikkek a témában

“A korrupció, mint minőségileg más adat - itt kell élned, hogy elhidd, de újabban így becézgetik a lopást” – vonta le a tanulságot Szél Bernadett ellenzéki képviselő abból, ahogy az érintett minisztériumok reagáltak arra, hogy a Völner-botrány apropóján próbálta kideríteni:

  • az elmúlt években mikor, kik és milyen ügyben egyeztettek a lemondott miniszterhelyettessel a hatáskörébe nem tartozó oktatási és energetikai ügyekben
  • mi volt ezeknek az ügyeknek a kifutása
  • mit tesznek a minisztériumok saját szerepük tisztázása és a korrupciómentes működés biztosítása érdekében.

Az ugyanis már a botrány kezdetén kiderült az ügyészségi indítványából, hogy Völner Pál nemcsak a végrehajtói kar új tagjainak kinevezése érdekében fogadhatott el kenőpénzt a kar elnökétől – eddig hét konkrét esetre derült fény –, hanem az is, hogy különböző, a hatáskörébe nem tartozó ügyekben is igyekezett eljárni más tárcáknál: egy oktatási cég engedélyeinek és egy kamugyanús fejlesztés pályázati pénze ügyében.

A hét végrehajtó, az oktatási cég és a „vízüzemű motor" - erről szólhat Völner és Schadl sok százmilliósra becsült korrupciós ügye

Hét végrehajtói pályázat eredményében lehet benne a kezük, de állítólag egy oktatási cégtől is kaptak volna egy rakás pénzt, és úgy tűnik, azon is ügyködhettek, hogy zsíros pályázati pénzeket szerezzenek egy kamugyanús "vízüzemű motor" révén. Völner Pálnál jó 83 millió, de Schadl Györgynél több mint 800 millió forintnyi vesztegetési pénz landolhatott.

Az ügyészség gyanúja ez utóbbi esetekben elég konkrét: leírták, hogy a nyomozás adatai szerint előbbi esetben azt próbálhatta Völner – a kar elnöke, a letartóztatásban lévő Schadl György kérésére – elintézni az Innovációs és Technológiai Minisztériumnál (ITM) továbbá az Emberi Erőforrások Minisztériumánál (Emmi), hogy a Mátrix Oktatási Stúdió megkapja az engedélyt több képzésük elindításához. A második ügyben pedig a gyanú szerint Völner a pályázati lehetőség ügyében az ITM mellett a paksi bővítéséért felelős tárca nélküli miniszternél is próbálkozott.

A független képviselő ezekre az egyeztetésekre kérdezett rá, de a Facebookon arról számolt be, hogy hiába kapott válaszokat a tárcáktól, azok nem érdemiek. Ahogy fogalmazott, az Emmi például “nem sietett tisztázni magát a korrupciós vádak alól”, mivel azt írták kérdéseire – kik, mikor és miről egyeztettek Völnerrel a minisztériumban, mi volt a sorsa az oktatási engedélynek, és lesz-e belső vizsgálat –, hogy nem kötelesek adatgyűjtésre és “új, minőségileg más adat” előállítására. Vagyis Szél értelmezése szerint

annak tisztázása, hogy az Emmi részt vett-e Völner korrupt ügyleteiben, "minőségileg más adat", az ügy kapcsán hozott antikorrupciós intézkedésekről pedig azt közölték, hogy nem közérdekű adat.

Az ITM legalább annyit elárult az ellenzéki politikus kérdéseire, hogy a Mátrix Oktatási Központ nem nyújtott be hozzájuk engedélykérelmet, és nem írtak ki energetikai pályázatot sem, bár arra már ők sem válaszoltak, hogy kik, milyen alapon és miről egyeztettek Völnerrel, és milyen következménye lesz ennek a minisztériumnál.

Az elmúlt hat évben kétszer is átvilágította Völner Pált az Alkotmányvédelmi Hivatal

Kassai Dániel ellenzéki önkormányzati képviselő kapott választ a titkosszolgálattól, amiből az átvizsgálás tényén kívül más nem derül ki. Mindez azért érdekes, mert az ügyészség szerint az elmúlt években 83 millió forint vesztegetési pénzt fogadott el a politikus.

Az Emmit egyébként korábban megkérdezte ez ügyben a hvg.hu is, és nekünk a tárca azzal válaszolt, hogy Cseh Katalinra és a Városházára mutogatott. Szél amúgy az érintett minisztériumok mellett Polt Péter legfőbb ügyészt is megkérdezte, hogy a Völner-ügyben vizsgálják-e az érintett minisztériumok "ezidáig ismeretlenül maradt beosztottjainak" szerepét és kilétét. Polt erre azt válaszolta: “a folyamatban lévő nyomozás kiterjed minden közvádra üldözendő bűncselekmény felderítésére és vizsgálatára". Sőt, Szél külön rákérdezett Poltnál arra is, kiterjed-e a Völner elleni eljárás a volt miniszterhelyettes építőipari lobbitevékenységére is, mire a legfőbb ügyész közölte, hogy mindent vizsgálnak, ha arra "az eljárás során bűncselekmény gyanúját keltő adatok keletkeznek".

Schadl a telefonban beszélt a titokzatos "gazdájáról", aki nem Völner

Egy korrupt NAV-tisztviselő lehallgatása vezette el a Nemzeti Védelmi Szolgálatot a Magyar Végrehajtói Kar elnökéhez, majd rajta keresztül Völner Pál államtitkárhoz, akivel Schadl György szoros kapcsolatban állt, és rengeteget beszéltek egymással - derül ki a hét hónapon át zajló titkos felderítés irataiból, amelynek néhány fontos részletét sikerült megismernünk.

Az egyébként már decemberben, az Orbán Viktor miniszterelnök részvételével tartott kormányinfón kiderült, hogy mivel az ügyben már amúgy is nyomozás folyik, a kormányfő egyelőre nem tartja szükségét sem belső vizsgálatnak, sem a politikai felelősség levonásának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!