szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bejelentette a koronavírus tájékoztató oldal, ami már látható volt a napi adatokból: nő a fertőzöttek száma. Az omikron variáns terjedéséről és a betegség tüneteiről is tájékoztatást adtak. Állítják: súlyos állapot, kórházi kezelés vagy haláleset ritkán fordult elő.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A fertőzöttek száma ismét emelkedik, amelynek oka a rendkívül fertőző omikron variáns terjedése – közölte a koronavírus tájékoztató portál. A közlemény a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) elemzésére hivatkozva azt írja, a hazai fertőzések 11 százalékát már ez a variáns okozza. Ezt az arányt két napja közölte az NNK.

A napi számokban is látható az emelkedés: csütörtökre 6454 ember szervezetében mutatták ki az új koronavírust, ami csaknem a duplája az egy hete közölt adatnak, december 30-án 3361 új koronavírusos esetről számoltak be a hivatalos szervek.

A tájékoztató oldal szerint az omikron által érintett országok járványügyi adataiból már látszik, hogy gyorsabb terjedésre képes, mint az eddig domináns delta variáns. Ezt a WHO számszerűsítette is, az omikron duplázódási ideje 1,5–3 nap. A duplázódási idő azt mutatja meg, hogy hány nap alatt nő kétszeresére egy adott időszakban a fertőzések száma. Ebben természetesen időszakonként és országonként is vannak eltérések, de ez a 3 nap alatti átlag nagyon gyorsnak számít.

Az omikron tüneteire is kitértek, mint írják az EU-ban jelentett esetek között jelentős a tünetmentesek aránya. A variáns kevésbé támadja meg a tüdőt, és elsősorban inkább a felső légutakra koncentrálódik. Főként orrdugulás, torokfájás a fertőzés következménye, vagyis náthaszerű tünetekkel jelentkezik a megbetegedés.

Hat különböző kutatócsoport eredményei szerint az omikron nem támadja annyira a tüdőt

Az újabb dél-afrikai (ismertebb nevén az omikron) nevű variáns inkább a felső légutakban terjed, és az eddigi eredmények alapján valóban kisebb valószínűséggel okoz súlyos megbetegedést.

A közlemény szerint súlyos állapot, kórházi kezelés szükségessége vagy haláleset nagyon ritkán fordult elő. Ugyanakkor azt is hozzátették, hogy az első esetek – ahogy más variánsnál is – jellemzően az utazók, aktív dolgozók és rokonaik, barátaik körében fordul elő, akik alapvetően a fiatal, egészséges, komoly alapbetegséggel nem rendelkező lakosságcsoportot jelentik.

A koronvirus.gov.hu cikke szerint fontos a megerősítő oltás, mert az omikronban nagyszámú mutáció tapasztalható, mely nagy mértékben érinti a tüskeproteint, ez pedig aggodalomra ad okot, mivel felmerül, hogy a korábbi fertőzés vagy az oltások által kiváltott immunválasz védőhatása csökken.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Iván László Tech

Omikron-forgatókönyvek: így válhat sima járvány a világjárványból 2022-ben

Révbe ér a vakcinakampány, influenzává fokozzuk le az omikront, vagy minden halad tovább a mostani kerékvágásban? – jelenleg ez a három kilátásunk van a koronavírus-járvány alakulására 2022-ben. A harmadik járványévben egyelőre az óvatosság és az oltás felvétele a legtöbb, amit tehetünk, az viszont tény: sosem tűnt ennyire reálisnak, hogy véget érhet a pandémia.