szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A nyomozati bíró karácsony előtt döntött úgy, hogy nem hosszabbítják meg a letartóztatásukat és bűnügyi őrizetbe kerültek. A bíróság azonban úgy döntött, ismét letartóztatják őket, mert fennállhat a veszélye annak, hogy befolyásolják a még zajló nyomozást.

A Völner-botrány
Tízmilliós nagyságrendű kenőpénz elfogadásával gyanúsították meg Völner Pált, az Igazságügyi Minisztérium azóta lemondott államtitkárát az elmúlt évek egyik legsúlyosabb kormányzati korrupciós botrányában. A Magyar Bírósági Végrehajtó Karhoz kapcsolódó, összességében százmilliós nagyságrendű visszaélés-sorozat legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Nem került szabadlábra Schadl György, sem a sofőrje, illetve R. Róbert sem – közölte a hvg.hu-val Szabó József Tamás, a Fővárosi Törvényszék sajtószóvivője. Három végrehajtó esetében döntött úgy a nyomozási bíró decemberben, hogy nem hosszabbítják meg a letartóztatást, hanem helyette bűnügyi felügyeletüket rendelik el. Az ügyészség azonban sikeresen fellebbezett, így az említett három személy a napokban ismét letartóztatásba került.

Szabó kérdésünkre elmondta, a három érintett tavaly december 24-én került bűnügyi felügyeletbe és mintegy 1 hónapig voltak otthon. A gyanúsítottakra nyomkövetőt szereltek, a rendőrök pedig szúrópróbaszerűen ellenőrizték, hogy otthon tartózkodnak-e. A bíróság február elején egy hónapra rendelte el a letartóztatásukat, mivel úgy találták, hogy fennállhat a veszélye annak, hogy befolyásolják a még zajló nyomozást. Március elején dönthetnek az esetleges meghosszabbításáról.

Szerdán jelent meg a sajtóban, hogy újabb három embert tartóztattak le a Schadl-ügyben, de kiderült, hogy három olyan embert tartóztattak le ismét, akik időközben bűnügyi felügyeletben voltak. Több helyen is megjelent ezt követően, hogy a Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtó Kar korábbi elnöke, a nyomozati anyagokban csak "gazdámként" emlegetett R. Róbert és Schadl sofőrje került bűnügyi őrizetbe, de ezt most a Fővárosi Törvényszék cáfolta.

Schadl György százmilliós nagyságrendű visszaélés-sorozatban érintett az ügyészség gyanúja szerint. Az ügybe belebukott Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium azóta lemondott államtitkára is, aki a gyanú szerint tízmilliós nagyságrendű kenőpénzt fogadott el. Összesen hét végrehajtói pályázat végeredményének befolyásolásában lehetett benne a keze Völner Pálnak, a napokban lemondott igazságügyi államtitkárnak, a hét végrehajtó közül került ki az a három, akit egy hónapra hazaengedtek.

A Schadl-Völner-ügy nyomozati anyagát megszerző 444 több cikkel is jelentkezett az elmúlt hetekben, amiből az derült ki, hogy az ügy sokkal szerteágazóbb, mint korábban sejteni lehetett. Mellékszálként derült ki, hogy a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke vizsgákat „varázsolhatott” többeknek – köztük Völner Pál lemondott államtitkár rokonának és Nagy Ádámnak, Rogán Antal miniszter kabinetfőnökének – a Szegedi Tudományegyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen és a PTE-n.

A nyomozati anyag szerint Schadl egy magán-mentőszolgálat által üzemeltetett járművet, egy Skoda Superbet használt méghozzá kékvillogóval. A 444.hu szerint a nyomozati iratokból az is kiderült, hogy azért kellett a kék villogó, hogy a férfi használhassa a buszsávot. Bár az ügynek ez a része akár pitinek is tűnhet, azonban a nyomozati anyagokban itt egy helyen feltűnik „Tóni”, akivel az a magánmentőszolgálat vezetője találkozott, aki Schadl számára a kékvillogós autót biztosította. Hogy ez Rogán Antal-e vagy sem, nem derült ki azóta sem, a szövegben ugyanott mindenesetre Tóni mellett Barbarát és Ádámot is megemlítik. Utóbbival egy 35 éves ügyről egyeztethettek a nyomozati anyagban leírtak alapján. Mindenesetre Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő feljelentést tett a „Tóni-gate” miatt.

Nemrég az is kiderült, hogy egyszerre jelentek meg az ügyészek a Miniszterelnökségen, az Emberi Erőforrások Minisztériumában és az Innovációs és Technológiai Minisztériumban is a tavaly novemberi akcióban. Államtitkárokkal és egy tárca nélküli miniszterrel is találkoztak. Az ügyészek azokkal a pályázatokkal kapcsolatban kerestek iratokat, amelyekről telefonon beszélt egymással Schadl és Völner.

(Képünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!