szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A nyomozati bíró karácsony előtt döntött úgy, hogy nem hosszabbítják meg a letartóztatásukat és bűnügyi őrizetbe kerültek. A bíróság azonban úgy döntött, ismét letartóztatják őket, mert fennállhat a veszélye annak, hogy befolyásolják a még zajló nyomozást.

Schadl-Völner-ügy
Máig nem tudjuk pontosan, ki lehet "Tóni, Barbara és Ádám", de legalább azt már sejtjük, hova tűnt Schadl György kisrepülője és luxusautói. Számos kérdőjel maradt még az elmúlt évek legsúlyosabb korrupciós ügyében (amibe a végrehajtói kamara elnöke mellett Völner Pál igazságügyi államtitkár is belebukott), ezeket igyekszünk tisztázni, tartsanak velük!
Friss cikkek a témában

Nem került szabadlábra Schadl György, sem a sofőrje, illetve R. Róbert sem – közölte a hvg.hu-val Szabó József Tamás, a Fővárosi Törvényszék sajtószóvivője. Három végrehajtó esetében döntött úgy a nyomozási bíró decemberben, hogy nem hosszabbítják meg a letartóztatást, hanem helyette bűnügyi felügyeletüket rendelik el. Az ügyészség azonban sikeresen fellebbezett, így az említett három személy a napokban ismét letartóztatásba került.

Szabó kérdésünkre elmondta, a három érintett tavaly december 24-én került bűnügyi felügyeletbe és mintegy 1 hónapig voltak otthon. A gyanúsítottakra nyomkövetőt szereltek, a rendőrök pedig szúrópróbaszerűen ellenőrizték, hogy otthon tartózkodnak-e. A bíróság február elején egy hónapra rendelte el a letartóztatásukat, mivel úgy találták, hogy fennállhat a veszélye annak, hogy befolyásolják a még zajló nyomozást. Március elején dönthetnek az esetleges meghosszabbításáról.

Szerdán jelent meg a sajtóban, hogy újabb három embert tartóztattak le a Schadl-ügyben, de kiderült, hogy három olyan embert tartóztattak le ismét, akik időközben bűnügyi felügyeletben voltak. Több helyen is megjelent ezt követően, hogy a Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtó Kar korábbi elnöke, a nyomozati anyagokban csak "gazdámként" emlegetett R. Róbert és Schadl sofőrje került bűnügyi őrizetbe, de ezt most a Fővárosi Törvényszék cáfolta.

Schadl György százmilliós nagyságrendű visszaélés-sorozatban érintett az ügyészség gyanúja szerint. Az ügybe belebukott Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium azóta lemondott államtitkára is, aki a gyanú szerint tízmilliós nagyságrendű kenőpénzt fogadott el. Összesen hét végrehajtói pályázat végeredményének befolyásolásában lehetett benne a keze Völner Pálnak, a napokban lemondott igazságügyi államtitkárnak, a hét végrehajtó közül került ki az a három, akit egy hónapra hazaengedtek.

A Schadl-Völner-ügy nyomozati anyagát megszerző 444 több cikkel is jelentkezett az elmúlt hetekben, amiből az derült ki, hogy az ügy sokkal szerteágazóbb, mint korábban sejteni lehetett. Mellékszálként derült ki, hogy a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke vizsgákat „varázsolhatott” többeknek – köztük Völner Pál lemondott államtitkár rokonának és Nagy Ádámnak, Rogán Antal miniszter kabinetfőnökének – a Szegedi Tudományegyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen és a PTE-n.

A nyomozati anyag szerint Schadl egy magán-mentőszolgálat által üzemeltetett járművet, egy Skoda Superbet használt méghozzá kékvillogóval. A 444.hu szerint a nyomozati iratokból az is kiderült, hogy azért kellett a kék villogó, hogy a férfi használhassa a buszsávot. Bár az ügynek ez a része akár pitinek is tűnhet, azonban a nyomozati anyagokban itt egy helyen feltűnik „Tóni”, akivel az a magánmentőszolgálat vezetője találkozott, aki Schadl számára a kékvillogós autót biztosította. Hogy ez Rogán Antal-e vagy sem, nem derült ki azóta sem, a szövegben ugyanott mindenesetre Tóni mellett Barbarát és Ádámot is megemlítik. Utóbbival egy 35 éves ügyről egyeztethettek a nyomozati anyagban leírtak alapján. Mindenesetre Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő feljelentést tett a „Tóni-gate” miatt.

Nemrég az is kiderült, hogy egyszerre jelentek meg az ügyészek a Miniszterelnökségen, az Emberi Erőforrások Minisztériumában és az Innovációs és Technológiai Minisztériumban is a tavaly novemberi akcióban. Államtitkárokkal és egy tárca nélküli miniszterrel is találkoztak. Az ügyészek azokkal a pályázatokkal kapcsolatban kerestek iratokat, amelyekről telefonon beszélt egymással Schadl és Völner.

(Képünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!