szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egységben Magyarországért miniszterelnök-jelöltje reagált a bírósági döntésre, amely alapján életbe léphet az uniós pénzek kifizetését a jogállamisághoz kötő rendelet.

„Az Európai Unió Bírósága arról döntött, hogy tolvajoknak nem ad pénzt. A számlát sajnos a magyar polgárok állják, a korrupció megfosztja Magyarországot az európai helyreállítási támogatástól. Ez a hatezer milliárd forint jár a magyaroknak. Orbánt elküldjük, az új kormány pedig hazahozza a fejenként 600 ezer forintot érő támogatást” – írta Márki-Zay Péter, az ellenzék miniszterelnök-jelöltje a közösségi oldalán.

Hódmezővásárhely polgármestere bejegyzésével az Európai Unió Bíróságának szerda reggeli döntésére reagált, amelyben elutasították Magyarország és Lengyelország keresetét a jogállamisági mechanizmussal kapcsolatban.

Az ellenzék Orbánra, a Fidesz Gyurcsányra mutogat a jogállamisági per apropóján

A két ország a jogállamiság elveinek a megsértése esetén az uniós költségvetés védelmére szolgáló feltételrendszer ellen tiltakozott keresetével, de az ítélet szerint a kifogásolt mechanizmusnak megfelelő a jogalapja. Így az uniós források kifizetése Magyarországnak és Lengyelországnak megvonható, ha „a jogállamiság elveinek megsértése kellően közvetlenül érinti az uniós költségvetéssel való hatékony és eredményes pénzgazdálkodást vagy az Unió pénzügyi érdekeinek védelmét, illetve ennek a kockázata komolyan fennáll”.

Az uniós bíróság elmarasztaló ítéletéről Varga Judit igazságügyi miniszter a szerdai kormányinfón azt mondta, hogy politikai döntést hozott az uniós testület a gyermekvédelmi törvény miatt.

Elbukta Magyarország a jogállamisági pert

Életbe léphet az a rendelet, amely jogállamisági előírások teljesüléséhez köti az uniós források kifizetését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gyükeri Mercédesz hvg360

Most nem lehet sunnyogni, ezért hirdetett harcot Orbán az Európai Bíróság ellen

Jogállami dzsiháddal vádolta meg hétvégén újból a miniszterelnök az Európai Unió szerveit. A kampányban jó eséllyel ezek közül először az Európai Unió Bírósága kerülhet pellengérre, amely szerdán mond ítéletet egy olyan ügyben, amely ellen a kormány foggal-körömmel küzdött. De hogy kerül a kampányba egy olyan intézmény, amelyről pár éve még nagyjából senki nem hallott?