szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A politikus neve összefonódott a Híd a munka világába programmal, ahol az EU csalás elleni hivatala szerint elsikkasztották a foglalkoztatásai támogatások egy részét. Sőt, a magyar ügyészség szerint is, az öt éve tartó hazai nyomozásnak eddig öt gyanúsítottja van.

Választás 2022
Működik-e a sokadik ellenzéki összefogás-recept? Meggyőző tud-e lenni Márki-Zay Péter? Vagy marad minden a régiben, és győz a Fidesz, legfeljebb kétharmada nem lesz? Vagy akár az is? Egyáltalán: le lehet győzni ma Magyarországon Orbán Viktort? Belelendült a választási kampány, mi pedig minden pillanatát követjük. Tartsanak velünk!
Friss cikkek a témában

Az április 3-i választása, pontosabban az új Országgyűlés megalakulása után Farkas Flórián biztosan nem lesz az új parlament tagja, mivel nincs rajta a Fidesz-KDNP országos listájának pénteken közzétett első 50 helyén, sem a mostanra a választási honlapon elérhető teljes listán sem, ráadásul egyéniben sem indítja a kormánypárti pártszövetség.

Farkas Flórián 1995–2003, majd 2011–2014 között volt az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) elnöke, 2002 óta pedig folyamatosan a Fidesz országgyűlési képviselője, országos listáról jutott be mindig. Farkas 2010-től egy ideig a romáknak szánt támogatásokat felügyelő miniszteri biztos is volt.

Farkas Flórián és Pintér SDándor belügyminiszter a Parlamentben
Túry Gergely

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2016 óta nyomoz költségvetési csalás gyanúja miatt a „Híd a munka világába” program ügyében. Az ügyben 1,6 milliárd forintnak kelhetett lába, miközben az eredeti célt, hogy a romák könnyebben tudjanak dolgozni, nem sikerült elérni.

A program miatt különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és más bűncselekmények gyanúja miatt folyó nyomozásban idén év elejéig 110 tanút hallgattak ki és ötre nőtt a gyanúsítottak száma. Közöttük egyelőre biztosan nincs ott a program ötletgazdája és levezénylője, a visszaélések idején az Országos Roma Önkormányzatot (ORÖ) vezető Farkas Flórián.

Száztíz tanút hallgattak ki eddig a Híd a munka világába ügyében

A NAV 2016 óta nyomoz költségvetési csalás gyanúja miatt a „Híd a munka világába" program ügyében. A legfőbb ügyészt Vadai Ágnes kérdezte, miért nem történt még felelősségre vonás. Polt Péter szerint szerteágazó vizsgálatot folytatnak le és arra is kitért, hogy az ügyészségnek tekintettel kell lennie a gyanúsítottak jogaira.

A fideszes képviselőt ugyanis mentelmi jog védi, meggyanúsításához és kihallgatásához a legfőbb ügyésznek ki kellett volna őt kérnie a parlamenttől, ami nem történt meg. A választás után erre már nem lesz szükség, ha az ügyészség meggyanúsítaná Farkast, mivel mentelmi jog hiányában nem kell majd a parlamentben végigvinni a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló eljárást.

A 2013-ban indult Híd a munka világába elnevezésű program szabálytalanságaira 2015 elején fény derült, amikor a még LMP-s (ma független) Hadházy Ákos bemutatta, hogy az ORÖ sok más nehezen magyarázható tétel mellett drága autókra, és egy gellérthegyi villára költötte a romák munkaerőpiaci helyzetének javítására kapott (száz)milliókat.

Hadházy Ákos ellenzéki képviselő hívta fel a figyelmet a gyanús részletekre
Túry Gergely

A programot felügyelő (akkoriban Balog Zoltán vezette) Emberi Erőforrások Minisztériuma saját belső vizsgálatai nyomán végül 2015 végén lefújta a projektet, és a szociális szövetkezetalapításra kiutalt 1,6 milliárd forintnyi uniós támogatás visszafizetésére kötelezte a roma önkormányzatot, de végül ebből 1,3 milliárd forinttal a kormány “kisegítette” az ORÖ-t.

Az ügyben 2016 elején indított nyomozást a NAV, majd az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala, az OLAF is. A szervezet 2016 júniusában be is idézte az Orbán Viktor támogatását azóta is változatlanul élvező politikust, de Farkas el sem ment el az első érintetti meghallgatására. Az OLAF végül 2018-ban részletes jelentést készített a foglalkoztatásra szánt támogatások elsikkasztásáról.

Öt éve tart a nyomozás a Híd a munka világába ügyében, de még mindig nem jutott el Farkas Flóriánig

Az 1,6 milliárd forintnyi visszaélés nagy részét akkor követték el, amikor a fideszes országgyűlési képviselő volt a Híd a munka világába programot lebonyolító Országos Roma Önkormányzat elnöke. Az ügyészség az ügy bonyolultságával indokolta, hogy 2016 óta sem sikerült lezárni az ügyet, noha az EU csalás elleni hivatala már három éve részletes jelentést készített a foglalkoztatásra szánt támogatások elsikkasztásáról.

Kerestük a Fideszt is, hogy választ kapjunk arra, 20 parlamenti képviselőség után mivel magyarázzák, hogy Farkas Flóriánt most nem indítják a kormánypártok, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. Amint érkezik reakció, cikkünket frissítjük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Joó Hajnalka Itthon

Öt éve tart a nyomozás a Híd a munka világába ügyében, de még mindig nem jutott el Farkas Flóriánig

Az 1,6 milliárd forintnyi visszaélés nagy részét akkor követték el, amikor a fideszes országgyűlési képviselő volt a Híd a munka világába programot lebonyolító Országos Roma Önkormányzat elnöke. Az ügyészség az ügy bonyolultságával indokolta, hogy 2016 óta sem sikerült lezárni az ügyet, noha az EU csalás elleni hivatala már három éve részletes jelentést készített a foglalkoztatásra szánt támogatások elsikkasztásáról.