szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A közvéleménykutatásból kiderül még, hogy a válaszadók fele szerint Orbán Viktor eddig oroszbarát külpolitikát folytatott, és jobb lenne mostantól inkább a Nyugathoz közeledni.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A Publicus Intézet február 28. és március 03. között, 802 válaszadó bevonásával készített közvéleménykutatásában arra volt kíváncsi, hogy miként látják a magyar választók az Ukrajna elleni orosz támadást, és hogy ennek fényében szükségesnek tartanának-e egy irányváltoztatást a külpolitikában.

A megkérdezettek 78 százaléka szerint Oroszország jogtalanul támadt rá Ukrajnára, az Egységben Magyarországért szavazóinak 91, a bizonytalanok 72 százaléka látta így, de még a fideszesek kétharmada is egyetértett ezzel az állítással. Ezzel szemben igen alacsony azok száma, akik jogosnak érzik az inváziót, ezek között a kormánypárti szavazók vannak többségben, 11 százalékuk azonosul ezzel a nézettel, míg a bizonytalanok esetében az 5, az ellenzékre voksolóknál pedig a 2 százalékot éri el a háborút helyeslők aránya.

A válaszadók közel fele, 47 százaléka gondolta úgy, hogy Orbán Viktor az elmúlt 12 évben inkább Moszkva-barát külpolitikát folytatott, a pártszimpátia szerinti megoszlás itt érdekesebben alakult, az egyesült ellenzék szavazótáborába tartozók 86, a bizonytalanok 42 és a fideszesek 18 százaléka gondolta így.

Az összes válaszadó mintegy 7 százaléka gondolta úgy, hogy a magyar miniszterelnök összességében inkább Nyugat-orientált külpolitikát folytatott eddigi regnálása alatt.

Ennél népesebb volt azok tábora, akik szerint mindkét irány jellemző volt az elmúlt 12 évre, a fideszes szavazóknak majdnem a fele (48 százalék) gondolta így, míg a bizonytalanok harmada (34 százalék) és az ellenzékiek egynyolcada (12 százalék) értett ezzel egyet.

A megkérdezettek 49 százaléka van azon az állásponton, hogy a szomszédban dúló háború miatt célszerű volna Magyarországnak a továbbiakban Nyugat-orientált külpolitikát folytatnia (ellenzék: 88%; bizonytalan: 46%; fideszes: 18%), de van öt százalékot tesznek ki azok is, akik szerint inkább az oroszok felé kellene húznunk (fideszesek: 10%; bizonytalanok: 4%). A felmérésben részt vevők 24 százaléka mindkét irányt követendőnek tartja (fideszesek: 41%; bizonytalan: 23%; ellenzék: 6%), illetve van még 11 százalék, akik szerint sem egyiket, sem másikat nem kellene követnünk (fideszesek: 17%; bizonytalanok: 11%; ellenzékiek: 5%).

Az orosz–ukrán háborúról tudósító hírfolyamunkat alább találják:

Orosz tankokat lőttek ki Kijev közelében, elhagyja az utolsó nemzetközi megfigyelő is Ukrajnát - percről percre tudósításunk a háborúról

Alább olvashatják percről-percre tudósításunkat az orosz-ukrán háború háború tizenkettedik napjáról.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!