szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A CPAC-on felszólaló kormányközeli történész a Fidesz eddigi narratívájától markánsan eltérő dolgokat is mondott.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„A nemzeti identitás megéléséhez való jog az, ami az orosz–ukrán háborúban oly elszánttá teszi az ukránok ellenállását. Mert ők is hazájukért, függetlenségükért és szuverenitásukért harcolnak” – mondta el Schmidt Mária történész a CPAC-on. Ezt követően a történész szörnyűnek nevezte az oroszok háborúját, majd kifejtette, hogy szerinte Putyin nem a jövőt akarja megnyerni, hanem a múltat kiigazítani, és közben kiiratkozik Európából.

Schmidt emellett azért a megszokott szövegeket is elismételte a katonailag nem létező, politikailag eljelentéktelenedett és gazdaságilag is harakiri üzemmódba kapcsolt németekről, a Biden kormányzat kulturális imperializmusáról, majd belemegy egy viszonylag zavaros fejtegetésbe arról, hogy az EU azáltal, hogy maga is birodalommá próbál válni, Európán kívüli érdekeket szolgál ki.

Mint korábban beszámoltunk róla, Európában először Magyarország ad otthont az amerikai Konzervatív Politikai Akció Konferenciának (CPAC), amelyből az elsőt 1974-ben tartották, ahol a későbbi elnök Ronald Reagan volt a fő szónok, ez a szerep most Orbán Viktornak jut. CPAC Hungary névre hallgató rendezvényre végül egyetlen amerikai nagyágyú sem jött el, maximum videón voltak hajlandók bejelentkezni, így tett például Donald Trump és Tucker Carlson is, utóbbié mindössze negyven másodpercig tartott.

Orbán Viktor vezérszónoki minőségében 12 pontban mutatott utat a sikerességhez, majd utána kifejtette, hogy a legfontosabb küzdelem 2024-ben vár mindenkire, hiszen akkor itt európai parlamenti, a tengerentúlon pedig elnökválasztások lesznek, és nem csak Brüsszelben, de Washingtonban is győzni kell. Az Alapjogokért Központ által konzervatív dzsemborinak nevezett találkozó fővendéke az a Candace Owens, aki korábban Hitler nacionalizmusát állította szembe a veszélyes globalizmussal, de a putyinista retorika sem áll túl távol tőle. A teljesség igényét mellőzve a vendégek között megjelent még a volt cseh államfő, Vaclav Klaus, a brit euroszkeptikusok egykori arcaként ismert Nigel Farage, illetve Eduardo Bolsonaro, a brazil elnök fia pedig videóüzenetet küldött.   

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Iskolát lőttek az oroszok Luhanszkban, Zelenszkij szerint a Donbasz megsemmisült - percről percre a háború 86. napjáról

Zelenszkij szerint az oroszok minél több ukránt akarnak megölni és minél nagyobb kárt akarnak okozni az országban. Az Egyesült Államok szenátusa megszavazta a 40 milliárdos segélyt Ukrajnának. Kövesse velünk az orosz-ukrán háború legfontosabb történéseit!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!