Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Már ma délután, Jakab Péter Jobbik-elnök lemondásának másnapján kitűzheti a tisztújítás időpontját a párt elnöksége. Kérdés, hogy Jakab marad-e a frakcióvezető, és működhet-e egy kettős hatalmi pólus. A Jobbik szeretné elkerülni, hogy a kisgazdák vagy az SZDSZ sorsára jusson, de nem lesz könnyű dolga.

A hangos és látványos belharcoknak biztosan nincs vége a Jobbikban az elnök lemondásával, mivel Jakab Péter még frakcióvezető, így kétpólusú a hatalomgyakorlás is, bár ez nem tudni, meddig lesz így. Az elnökcserét könnyen követheti frakcióvezető-csere is, feles többséggel ugyanis Jakab elmozdítható a pillanatnyilag a párt egyik fő pénzügyi bázisát jelentő frakciópénzek fölött is diszponáló pozíciójából. Lehet azonban, hogy erre nem lesz szükség, ha sikerül egy új elnökkel konszolidálni a helyzetet és a nyilvánosság, valamint a tagság felé is nyugalmat sugározni.

Benne is volt a levegőben, meg nem is

Hajnali egy óráig tartott a hvg.hu forrásai szerint a Jobbik szerda este kezdődött rendkívüli választmányi ülése, ahol elmondásuk szerint “őszinte, alapos kibeszélése zajlott” az elmúlt 1-2 hónap eseményeinek. Az őszinte és az alapos jelzők persze relatívak, hiszen a pestszentlőrinci Jobbik-irodában nem jelent meg személyesen Jakab Péter pártelnök, sőt, a kezdés után nem sokkal

Jakab a Facebookon bejelentette a lemondását, amiről az őt váró párttársai is így értesültek.

A választmányi ülés egyik résztvevője szerint “ez benne is volt a levegőben, meg nem is”. Mint mondta, a kétségtelenül “feszült helyzet” rendezésére hívták össze a szerda esti ülést, “mi nyitottan mentünk oda, most mégis tisztújítás előtt vagyunk”. Az ide vezető okokban viszont legalább egyetértés van Jakab és a belső ellenzéke között: az elnök mögül hiányzott az elnökség egységes támogatása. Ahogy Jakab lemondásának bejelentésekor fogalmazott: “az új elnökség (…) a szükséges döntések meghozatalához nem biztosítja a többséget, kivették a kezemből a Jobbik irányítását”.

Jakab Péter nem ment el a választmány ülésére, lemondása azonban nem volt teljesen váratlan
Fazekas István

Ha nem is utóbbi volt a kimondott cél, jobbikos forrásaink szerint az alig egy hónappal ezelőtti tisztújításon egyértelmű szándék volt, hogy “az új elnökség ellenpólust képezzen az elnökkel és szűkebb körével szemben”. Természetesen hatalmi és politikaidöntéshozatali szempontból, mivel a pártban sokan úgy látták:

Jakab Péter elnök és kabinetfőnöke, Molnár Enikő túlhatalomra tett szert, amit vissza kell nyesni.

Molnár Enikő körülbelül 10 éve, a párt ifjúsági tagozatában bukkant fel, majd V. kerületi párttagból lett Jakab szövetségese, végül a 2020-ban elnökké választott Jakab fontos, bizalmas munkatársa, kabinetfőnöke. Munkakapcsolatukat a kormánypárti sajtó próbálta többnek beállítani, de nem ez a lényeg: a páértelnököt kritizálók azt nehezményezték, hogy “kellett elnöknek Péter, mert van egy karaktere, de Molnár egy katasztrófa – ők ketten jól tudtak együtt dolgozni, mi viszont nem tudtunk velük”.

Kódolva volt a konfliktus, a feszültség

A május elejei tisztújító kongresszus – a teljes egyesült ellenzék, azon belül is a Jobbik csúfos vereségét hozó áprilisi választás ellenére is – 71,4 százalékos többséggel választotta újra az elnöki poszton Jakabot, ám az elnökséggel igyekeztek ellenpólust képezni a Jakab–Molnár-duóval szemben. Ahogy egy vezető jobbikos forrásunk fogalmazott, “várható volt, hogy ez feszültségeket szül", és ez így is lett, ráadásul a döntéshozatali vitákat tetézték a csökkenő állami források okozta pénzügyi krízis miatti konfliktusok is.

 

Jakab Péter a Parlamentben – a frakcióvezető posztját egyelőre megőrizte
Túry Gergely

A hvg.hu kereste Jakab Pétert, hogy ezekről a konfliktusokról és az egyelőre betöltött frakcióvezetői posztjának jövőjéről érdeklődjünk, de volt elnök nem reagált megkeresésünkre – ahogy tudomásunk szerint egyelőre az elnökség nagy részével sem volt hajlandó kapcsolatba lépni a szerda este bejelentett lemondása óta. Újra posztolt viszont a Facebookon, ahol azt írta: "Nehéz döntés volt a tegnapi, de a helyes döntések nem mindig könnyűek". Mint írta, aggódó üzeneteket kap a jövőjével kapcsolatban, de azt ígéri, nem hagyja el a pártot, "nem vagyok az a feladós fajta".

Megjegyezte, hogy "a Fidesz diadalittas őrjöngése, amit tegnap óta művelnek" is arra kötelezi, hogy folytassa. Mint írta: "Mintha legyőzték volna a legfőbb ellenfelüket. Fideszes miniszterek, országgyűlési képviselők, bayerzsoltok lengetik a győzelmi zászlót. Korai. Soha nem adom meg nektek azt az örömöt, hogy eltűnjek. Nem győztetek le! Sőt, most lesz csak igazán több energiám rátok."

Kerestük Molnár Enikőt is, de nem nyilatkozott, mondván: a munkáltatója hozzájárulása nélkül nem teheti. Annyi biztos, hogy Jakab lemondása előtt éppen egy héttel Molnár távozott a kabinetvezetői posztról, leadva kommunikációs feladatait is – úgy tudjuk, az elnökség felől érkező nyomásnak nem kis része volt ebben. Ekkoriban Jakab is fontos döntést hozott, mikor bejelentette, hogy a Jobbik elnökhelyettese, Potocskáné Kőrösi Anita kizárását kezdeményezi a pártból, és feljelentést tesz hűtlen, illetve hanyag kezelés kísérlete miatt, mert helyettese a távollétében elnöki jogkört ragadott magához, semmibe vette a törvényeket, „és mint elefánt a porcelánboltban elkezd törni-zúzni”. Ezt a Jakabbal szembenállók persze másként látják, egyikük a hvg.hu-nak azt mondta, hogy

Potocskáné csak áldozat az elnökség és az elnök közötti konfliktusban, “megforgatta Péter a kereket, és ő jött ki, mint bűnbak.

Elkerülnék a kisgazdásodást – sikerülhet?

Egyelőre elnökhelyettesként a párt alapszabálya szerint éppen a Jakab által támadott Potocskáné Kőrösi Anita – az elnökséggel együttműködve – irányítja az elnök lemondása után ügyvezetőként a pártot. Hamarosan azonban új elnököt választanak – a hvg.hu információi szerint már ma délután összeül a Jobbik elnöksége és akár a tisztújítás konkrét időpontjáról is dönthetnek.

Abban értesüléseink szerint egyelőre nincs konszenzus, hogy a tisztújítást csak az elnöki pozícióra vagy a teljes elnökség cseréjére is kiírják-e.

Dudás Róbert, a Jobbik egyik alelnöke a hvg.hu-nak annyit mondott: “az elnökségnek mielőbb ki kell írni a tisztújítást, de figyelembe kell venni, hogy nyár van, a szabályszerű és demokratikus tisztújítás lebonyolításához időre van szükség, ráadásul az lenne a cél, hogy minél többen részt vehessenek rajta”. Mint mondta, az elnökség azon van, hogy mielőbb rendezze a sorokat. Megjegyezte: “ezért hívtuk össze amúgy a választmányi ülést is, ahol azonban éppen az elnök nem jelent meg”.

Jakab Péter az ideológiai senkiföldjére vitte a Jobbikot, mégis rábízták a kiút keresését

Tovább erősödött Jakab Péter helyzete radikálisan gyengülő pártjában. A Jobbiknak egyelőre a Gyurcsányékénál is élesebb Fidesz-ostorozás maradt, miközben a pártelnök most éppen rálicitált a kormánypártra a pedofilok kémiai kasztrálásának felvetésével.

Dudás szerint a cél, hogy “egy integratív, az elnökséggel és a tagsággal együtt dolgozni tudó elnököt válasszunk”. Kérdésünkre, hogy saját magát ilyennek tartja-e, elindul-e az elnöki posztért, azt válaszolta: “nekem nem volt ilyen ambícióm korábban sem, és most sincs”. A hvg.hu más forrásból úgy tudja, sokan emlegetnek viszont az elnöki posztra esélyeként egy másik alelnököt, Lukács László Györgyöt. A politikus a hvg.hu-nak azonban erről nem kívánt nyilatkozni, és a pártban zajló folyamatokról is csak annyit mondott: “ma és holnap is várhatók fontos döntések”.

A hvg.hu-nak másvalaki úgy fogalmazott: a cél az, hogy “elkerüljük a Jobbik kisgazdásodását”, a béke és a nyugalom, a párt további erodálódásának elkerülése érdekében pedig “az elnöki posztra a legkisebb közös többszöröst keressük”. Ha a látványos veszekedésekkel, pártszakadással tarkított “kisgazdásodást” el is kerüli azonban a Jobbik, nem biztos, hogy az SZDSZ-esedést, vagyis a más személy által betöltött pártelnöki és a frakcióvezetői posztból fakadó állandó pozícióharcot és hatalmi vitákat ki tudja kerülni, nem beszélve arról, hogy a párt lassú eljelentéktelenedését is ki kellene védeni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!