szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A megkérdezettek közül a megvesztegetés és a hatalommal való visszaélés leginkább a pártokra és a politikusokra jellemző.

A magyarok 91 százalékának véli úgy, hogy a korrupció elterjedt az országban – derült ki abból a közvélemény-kutatásból, amit az Európai Bizottság rendelt meg és a Népszava ismertetett. A kutatást márciusban és áprilisban végeztek az unió tagállamaiban, valamivel több mint 26 ezer ember megkérdezésével.

A magyaroknál csak a görögöknek (98 százalék), a ciprusiaknak (94 százalék) és a horvátoknak (94 százalék) lehangolóbb a véleménye hazája közállapotairól, míg az EU-s átlag 68 százalék.

A magyar megkérdezettek szerint az elmúlt három évben nőtt a korrupció Magyarországon, 61 százalékuk gondolja így. Mindössze hét százaléknyilatkozott úgy, hogy csökkent.

Az uniós lakosságnak valamivel több mint a fele úgy gondolja, a megvesztegetés és a hatalommal való visszaélés leginkább a pártokra és a politikusokra jellemző, de rögtön utánuk következnek a köztisztviselők, akik építési engedélyeket adnak ki.

Az EU-s adatokhoz képest (29 százalék) sok magyar (46 százalék) tartja az egészségügyet is a korrupció melegágyának.

Nem túl biztató az az adat sem, hogy a lakosság 74 százaléka szerint az üzleti siker egyetlen módja Magyarországon, ha a vállalkozónak vannak politikai kapcsolatai. Ez az arány az EU-ban 53 százalék – olvasható a cikkben.

(Képünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tiszai Balázs Gazdaság

Áprilisban még a korrupció melegágyának hívta a fideszmédia azt a vagyonnyilatkozati rendszert, amit a kormány most meg akar honosítani

Az Európai Parlament képviselői vagyonnyilatkozati rendszere még a magyarnál is kevésbé komolyan vehető: a leadott dokumentumok tartalmát ugyanúgy nem ellenőrzi senki, a pontatlanságokat, valótlanságokat ugyanúgy nem büntetik, viszont sokkal kevesebb és sokkal kevésbé pontos adatot kell feltüntetni bennük - nem csoda, hogy nemrég még ekézték is a kormányközeli lapok. Most ezt a rendszert honosítjuk meg, szemlátomást valódi tét nélkül. A Transparency International vezetője szerint a lépésnek inkább az EU-s helyreállítási alap pénzeiről szóló tárgyalások során lehet szerepe.