szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szervezet friss jelentése kiemeli, hogy a független lapok és az előválasztás rendszere is leállt tavaly ősszel, de nem feledkezik meg a Pegasus-botrányról sem.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

A magyar internet szabadságának státuszát „szabadról” „részben szabadra” módosította a Freedom House a legfrissebb jelentésében. Szerintük ez „az ország széles körű demokratikus hanyatlása” miatt szükséges besorolás, a hanyatlást pedig Orbán Viktor miniszterelnök vezetése váltotta ki. A szabad besorolást hetven ponttól adják meg, a magyar net 69-et kapott.

A szervezet a 2021-es előválasztási hajrát hozta fel példaként, amikor a legtöbb független hírportált – köztük a hvg.hu-t – és az elektronikus szavazórendszert is ismeretlen eredetű terheléses támadás érte. A jelentésben felidézték: a választást lebonyolító szervezők kénytelenek voltak egy időre felfüggeszteni az online szavazást.

A jelentésben előkerült az utóbbi évek egyik legsúlyosabb kémbotránya is, amely az izraeli NSO Group által gyártott Pegasus szoftver használata miatt pattant ki. Ezzel Magyarországon több újságírót, közéleti személyiséget, médiatulajdonost, illetve ellenzéki és kormánypárti politikusokat is megfigyeltek. Kifogásolták továbbá a háború miatt kihirdetett veszélyhelyzetet, valamint azt is, ahogy a kormány bekebelezi a telekommunikációs cégeket (Vodafone, DIGI, 4iG).

A magyar internetelérésről a jelentés megállapította (a lehető legtöbb pontot osztja ki ezekben a kategóriákban), hogy az infrastrukturális elérhetősége jó, korrekt árban lehet hozzájutni, valamint a kormány nem korlátozza az online kialakuló közösségeket. Azonban több kategóriában is csak a pontok felét kapta meg a magyar net, ilyen például az internetre hatással lévő állami szervek szabad működése, vagy az a kategória is, hogy a kormányzati szervek, esetleg más nagyhatalmi szereplők mennyire korlátozzák, hogy ki mit rakhat fel rá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!