szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A miniszter távolmaradása csak erősítené azt a gyanút, hogy valójában Pintér Sándor az oktatásügyet ráhagyta Maruzsa Zoltán államtitkárra, hadd küzdjön ő vele.

Olybá tűnik, hogy a kormányt nem foglalkoztatják az oktatásügy rendszerszintű problémái és kizárólag a béremelésre fókuszálnak, pontosabban annak kommunikálására, hogy egyszer majd biztosan lesz béremelés, csak hát ugye Brüsszel – legalábbis ez derül ki a Belügyminisztérium Blikknek adott válaszából. A portál azon kérdésére, miszerint részt vesz-e Pintér Sándor a november 2-ra időzített parlamenti vitanapon, ahol az oktatás helyzete lesz a téma, a tárca mindössze annyit felelt, hogy „miniszter úr közéleti elfoglaltsága függvényében vesz részt a vitanapon.” Ebből pedig az is következhet, hogy

mint ahogyan eddig tette, Pintér Sándor ezután is hagyja, hogy a köznevelésért felelős államtitkára, Maruzsa Zoltán birkózzon a kérdéssel, no meg a pedagógusokkal.

Maruzsa volt az is, aki megüzente a szakszervezeteknek, hogy november 2-án vitanapot tartanak a parlamentben az oktatás helyzetéről. Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének választmányi elnöke a minap emellett azt is közölte, hogy a következő országos, egységes sztrájknapot november 18-ra hirdették meg. Gosztonyi Gábor, a PSZ alelnöke azt jelentette be, hogy november 22-én, a magyar közoktatás napján demokráciaórákat tartanak majd a diákoknak, november 26-án, szombat 15 órára pedig a Kossuth Lajos téren „valódi nemzeti konzultációt szerveznek” az oktatásügyről.

Hogy mindezeken felül mit várhatunk a kitűzött vitanaptól, csak találgatni lehet. Eleve az ellenzék kezdeményezte és eredetileg október 28-án, pénteken szerették volna megtartani, ez csúszott át végül november 2-re. Az biztos, hogy valakinek, vagy valakiknek a kormány részéről meg kell jelenniük a vitán, mert ahogyan a parlament honlapján is szerepel, a „politikai vita" a kormány nyilatkozatával kezdődik és viszonválaszával zárul.

Csütörtökön országszerte tartottak demonstrációkat az oktatás állapotának és a pedagógusok megbecsültségének javításáért, ezek közül a leglátványosabb a budapesti Nagykörút gyűrűjére szervezett élőlánc volt, amelyen élő videóban ment végig a hvg.hu, illetve percről percre tudósítottunk az eseményről:

Egész Budapestet átölelő élőlánccal álltak ki diákok, szülők és tanárok a jobb oktatásért

Országosan tartanak csütörtökön demonstrációkat az oktatás jelenlegi állapotának és a pedagógusok megbecsültségének javításáért, ezek közül a leglátványosabbnak a budapesti Nagykörút gyűrűjére szervezett élőlánc ígérkezik. A hvg.hu tudósítói a helyszínről jelentkeznek.

A noÁr mozgalom alapítója, Molnár Áron pedig videós podcastunk, a Fülke Extra vendége volt, az adás itt nézhető vissza:

Molnár Áron a Fülke Extrában: Nem tudom elfogadni azt, aki elfogadta ezt a rendszert

Önkényes művész vagy önzetlen aktivista? Rendszerellenes vagy ellenzéki? Idealista vagy optimista? Életútjáról, a NER lebontásáról (vagy nem lebontásáról?), a tanártüntetésekről és a saját közéleti szerepéről kérdeztük a noÁr mozgalom alapítóját videós podcastunkban.

(Nyitóképünkön Pintér Sándor belügyminiszter és Maruzsa Zoltán államtitkár)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!