Tüntettek a Karinthy gimnáziumnál, a tankerület elé vonultak a kirúgott tanárok
Kollégák, szülők és diákok fejezték ki szolidaritásukat, a felszólalók megható történeteket idéztek fel az elbocsátott pedagógusokról.
- Strasbourgban támadják meg a sztrájkjog kiüresítését a magyar pedagógusok
- Karinthys tanárok pere: az igazgató szerint az elbocsátás érvágás volt az iskolának, van, akit azóta sem tudtak pótolni
- Kapronczay Stefánia: A tanártiltakozások bizonyítják, hogy a részvétel élményére lehet építeni
Demonstrációt szerveztek a pestlőrinci Karinthy Frigyes Gimnázium szerdán kirúgott hat tanára miatt pénteken, a tüntetők az iskola épülete előtt gyülekeztek, ahonnan a Külső-Pesti Tankerületi Központhoz vonultak, hogy megmutassák, nem törődnek bele a pedagógusok elbocsátásába.
Kollégánk élőben jelentkezett a helyszínről:
Két napja a Belügyminisztérium közleményéből derült ki, hogy három fővárosi gimnázium összesen nyolc tanárának mondtak fel december elsejével: a kirúgott pedagógusok közül hatan a Karinthyban, egy-egy pedig a Vörösmarty és az Eötvös gimnáziumban dolgozott.
A felmondólevelek mellett pénteken újabb hét figyelmeztetés is érkezett a Karinthyba, a diákok és a pedagógusok további elbocsátásoktól tartanak.
"Velünk jönnek a tegnap elküldött kollégák, mert ők annak ellenére is karinthys tanárok maradtak, hogy kaptak egy papírt, amely ezen változtatni próbál" – írták a szervezők az esemény leírásában.
A déli gyülekező előtt körülbelül 50-60 ember volt az iskolánál helyszíni tudósítónk szerint, majd egyszerre jöttek ki a diákok, így végül több száz tüntető kezdte meg a vonulást. A tiltkozók "nincs tanár, nincs jövő" és hasonló feliratú plakátokkal érkeztek, az egyik transzparensre pedig a tankerületi vezető Rábel Krisztinára utalva annyit írtak: "Rábel tornya".
A tömeg egy része a tankerületi központ épülete előtt várta az iskolától vonulókat, a rendőrség az Üllői út érintett szakaszát mindkét irányba lezárta, a tüntetők megtöltötték a sávokat. Ahogyan azt az esemény leírásában is írták, a szervezők magukkal vitték a kirúgott tanárok által tanított diákok listáját, hogy a tankerület lássa, "ami nekik csak adat, az nekünk az életünk".
Szinte az összes kirúgott tanár elsírta magát a megmozdulás közben, miközben diákjaik támogatásukról és tiszteletükről biztosították őket, egyikük az esemény végén így összegezte azt: "ez a tüntetés pont olyan volt, mint a Karinthy: megható és vicces egyszerre".
"Szerettük volna megmutatni Rábel Krisztinának, hogy néznek ki azok a diákok, akiknek az életét egy tollvonással akarták megváltoztatni" – kezdte a felszólalásokat Berta Beáta, a gimnázium egyik polgári engedetlenségben korábban résztvevő, de nem elbocsátott tanára. Felsorolta kirúgott kollégái nevét és elmondta, hány diákot tanítottak, amire a tanulók tapsviharral reagáltak. Őt egy másik pedagógus, Kerékgyártó Vera követte, akit bár szintén nem rúgtak ki, a 26 tiltakozó egyikeként úgy érzi, a retorzió rá is kiterjed.
"A tanárnőnek ott kéne lennie velünk az osztálykarácsonyon és jövőre neki kéne feltűznie ránk a szalagokat. Dühösek vagyunk és kérjük vissza az osztályfőnökünket!" – mondta egy tizenegyedik osztályos diák, akinek osztályfőnöke, Horváth Brigitta is a héten kapta kézhez felmondását a tankerülettől.
Igazságtalannak és elfogadhatatlannak tartják a felszólaló végzősök tanáraik kirúgását és felidézték utolsó közös óráikat, ahogyan azt is, milyen jól sütött spanyoltanáruk és hogyan készítette fel őket az OKTV-re. Egy másik diák nem volt hajlandó múlt időben beszélni biológiatanáráról, mert úgy érzi, a kirúgása sem veheti el az eddigi közös élményeket, a tantárgya iránti lelkesedést, a döntéshozóknak pedig annyit üzent: szégyelljék magukat!
"Sajnálom gyerekek, kirúgtak" – ezzel kezdte szerdai óráját egy osztályfőnök, aki sírva ment be a terembe, diákjai pedig biztosították arról, nem állnak meg, amíg a tankerület nem állítja vissza munkaviszonyát. Hozzá hasonlóan több kollégája is a sajtóból értesült a tankerületi levelekről, csak utólag tudták meg, az ő nevük is szerepel a borítékon.
"Azt nem tudjuk, hogy a Tanár úr mit kérdez, csak azt, hogy mi a könnyeinkkel küszködünk és mérhetetlenül büszkék vagyunk rá" – beszélt egy végzős tanuló osztályfőnökéhez, aki a felszólalást hallgatva szintén könnyeivel küszködött.
Vannak dolgok, amelyeket megbánt Nemes Mária angol-földrajz szakos tanár, de az, hogy beleállt a polgári engedetlenségbe, nem tartozik ezek közé, ugyanis ezt tartja a tiltakozás egyetlen működőképes formájának és csak így tud tükörbe nézni. Elmondta azt is, a Karinthy nem csak a diákoknak, de neki is "álomsulinak" számít, a szerda óta neki küldött, szolidaritást kifejező üzenetek pedig egytől egyig megríkatják.
"Együtt vagyunk csak elegen, ne adjátok fel, harcoljatok!" – kérte sírva a többi iskola tanárait, diákjait és szüleiket egy tanuló, akinek az összegyűlt tömeg "Nem hagyjuk!" skandálással válaszolt.