szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kemény fába vágtuk fejszénket közéleti podcastunk legfrissebb epizódjában: autóba helyezett stúdiónkban addig beszélgettünk az árstopokról és általában a gazdasági helyzetről, amíg sikerült tankolnunk. Az adás kis szerencsével tíz perc, nagy balszerencsével több óra is lehetett volna, végül bő egy óra alatt, Budáról indulva Pest másik oldalán tudtunk 95-ös benzint szerezni.

Minden ársapkának addig van értelme, amíg nem vezet hiányhoz

– ezt a közgazdasági alapigazságot Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter fogalmazta meg kedden, későn este, pár perccel az után, hogy bejelentette: megszűnik az üzemanyagárstop.

Az árstopról azonban már több mint egy évvel ezelőtti bejelentésekor tudni lehetett: ha közgazdasági alapszabályokat hágsz át, csúnyán vissza fog ütni. Ütött is, már hosszú hónapok óta üt: 2022 végére a mennyiségi korlátozás alapvetés, de ez is luxus, ha közben azt nézzük, a traktorokba nem jut gázolaj, vagy drágul a fuvarozás.

És akkor jött december első hétvégéje, amikor az átlagos magánszemély, átlagos személyautójával is szembesült a ténnyel, hogy az árstop nem véletlenül csak a bevált megoldások ellen beoltott Magyarországon van életben. Hosszú napok óta nincs, vagy ha mégis, kígyózó sorok állnak az üzemanyagért számos töltőállomáson, a helyzet mostanra tarthatatlanná vált.

Közéleti podcastunk, a Fülke stúdiója kedden, a benzinárstop utolsó óráiban a műsorvezető Nagy Iván László autójába költözött, aki meghívta maga mellé gazdasági újságírónkat, Sztojcsev Ivánt, és nyakukba vették Budapestet azzal a felkiáltással: amíg nem kapnak benzint, addig elemzik a gazdasági helyzetet, kezdve a mostani benzinpániktól a közgazdaságtani tudást nélkülöző árstopokon át, az infláció részletein keresztül egészen a 2023-as prognózisokig. Az eredményt pedig videóra vették (és podcastként is elérhető).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Fülke: Mekkora az én inflációm?

Miért érezzük úgy, hogy jobban drágulnak a dolgok, mint – az egyébként is drámai – az inflációs adatok sugallják? Közéleti podcastunkban ennek jártunk utána, hamarosan pedig Ön is kiszámolhatja, mennyi a személyes inflációs adata.