Jakus Ibolya
Jakus Ibolya
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szubjektív lapajánló.

Tudta, hogy Magyarországnak van kemény valutája, amelynek árfolyama folyamatosan emelkedik? Nem, nem a forint, ezt még maga az igazmondó Orbán Viktor sem állítja, hanem a rend és a biztonság. Szórakoztató feladvány, hogy az észak-koreai bukéjú unortodox fizetőeszköz vajon mennyit ér vásárlóerő-paritáson vagy csirke far-hátra átszámítva, miként az is, hogy ha ilyen szédületesen nagy a biztonság, miért van szüntelen veszélyhelyzet? De francba a részletekkel, már az is kérdés, hogy a miniszterelnök által egy tisztavatón elsütött blődség legalább verbunkosként megállja-e a helyét. Magyarország rovatunk cikke szerint nem. A kormányzati propagandából áradó harci retorika és romantika dacára nem lett vonzóbb a hivatásos egyenruha, nem kis részben a zsold létbiztonságban mért alacsony árfolyama miatt. Na és persze az sem tesz jót a hadsereg presztízsének, ha történetesen egy vírus ellen küldik bevetésre.

Ezzel az erővel persze a radarszint alá süllyedő forint védelmében is mozgósíthatnák a honvédséget, ami jól passzolna Orbán handabandájához, miszerint a háború okozza az inflációt. Ezt az állítást címlapsztorinkban és publicisztikánkban is tételesen cáfoljuk, ahogy azt is, hogy a forint értékvesztése nem lóg ki a régiós trendből. Cikkünk szerint a kormány populista gazdaságpolitikája játék pénzzé silányította a forintot és latin-amerikai lejtőre sodorta az országot.

Az erős forintnak alighanem hosszú időre lőttek, viszont az erős haderő állítólag épül, mégpedig a magyar katonai örökség erős fundamentumaira. Ezt nem más állítja cikkünkben, mint a honvédelmi tárca, amely épp most készül kilakoltatni a budai Várból az örökséget autentikusan bemutató Hadtörténeti Múzeumot, hogy a helyére költözhessen. Hiszen csak a hülye nem tudja, hogy a hazát legjobban a legjobb fekvésű ingatlanokból lehet megvédeni. Vagy pedig haza kell vinni.

A gátlástalan lopás a NER-elit titkos alaptörvénye, ami már talán nem csak a Holdról, hanem Brüsszelből is látszik. Így az uniós pénzek folyósításáról szóló megállapodás esélyeit boncoló cikkünk szerint a kormány cinikus ígéretei aligha hatják meg az eddig palira vett szövetségeseinket, ők szavak helyett inkább tettekre várnak.

Ha nem azt nézik, mit mond, hanem azt, hogy mit csinál Orbán, akkor láthatják, hogyan tartja be például azt az ígéretét, hogy statáriális döntések helyett teret ad a társadalmi vitának. Gazdaság rovatunkban ismertetjük, hogyan herélték ki rögtönítélő eljárásban, egyetlen nap leforgása alatt a katát, ellehetetlenítve ezzel az érintett 450 ezer kisadózó döntő többségét. Sírnivaló, hogy az utcai demonstrációt kiváltó intézkedést „az adócsökkentés kormánya” jegyzi, amely épp a minap vétózta meg az óriáscégekre szabott globális minimumadót.

A fideszes parlamenti kórus persze a kata-szigorítást is a háborús infláció számlájára írja, aminek szerintük csak a béke tud véget vetni. Erre elég rosszak az esélyek, a szomszédban zajló háború fejleményeit ismertető cikkünk idézi Vlagyimir Putyin legújabb helyzetértékelését, miszerint Oroszország még meg sem kezdte az ukrajnai offenzívát. Aminek a fele sem tréfa. Az orosz elnök kegyetlen, paranoiás, elszánt birodalomépítő, és a Nyugat kifárasztására játszik – ad látleletet a Szellem rovatunkban nyilatkozó Catherine Belton, a Putyin emberei című könyv szerzője. A brit Financial Times egykori moszkvai tudósítójának érdeklődését felkeltette Orbán és Putyin különleges szimbiózisa, a két ország sok furcsaságot felmutató kapcsolata is, ezért a jövőben nyomozni szeretne a veszedelmes viszony története után. Címjavaslatunk: A béke feneke alatt.

A szerző a HVG szerkesztője

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!