szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mint írta, most már azt a példát tudja mutatni, amelyet a legfontosabbnak tart: ha valahol nem becsülnek meg, ha a véleményed nem számít, ha megaláznak, mert azt hiszik, megtehetik, akkor ne tűrj csendben, hanem állj fel, menj el onnan.

Huszonhárom év tanítás után benyújtotta felmondását Berta Beáta, a Karinthy Frigyes Gimnázium angol–magyar szakos tanára (képünkön). A pedagógus fontos szerepet játszott a tavalyi tanártüntetéseken, de úgy érzi, hogy a „rendszeren belül” már semmit nem tud tenni a tanárok ügyéért.

Berta Beáta a Facebookon hozta nyilvánosságra, hogy 23 év tanítás után felmond a Karinthy Frigyes Gimnáziumban. Döntéséről azt írta, az elmúlt időszak történéseinek egyenes következménye.

„A kollégáim kirúgása, a januárban belengetett teljesítményalapú bérezés, illetve a polgári engedetlenséget egészen a tanév végéig, augusztus elejéig „büntethetővé” tevő, éjjel kihirdetett rendelet volt az utolsó csepp” – tette hozzá.

A pedagógus szerint a fentiek egyértelművé tették számára, hogy az oktatásirányítás semmit nem hallott meg a tanárok egy éve (igazából sok éve) tartó küzdelméből, amelyet a saját és diákjaink méltóságáért, az oktatásban szükséges, az emberséget és az eredményességet célzó intézkedésekért folytatnak.

Úgy gondolom,

rendszeren belül” már semmit nem tudok tenni ezért az ügyért, „kívülről” viszont talán még tudok – írta.

Berta Beáta: Beleállunk az engedetlenségbe, nem vagyunk hajlandóak félelemben élni

Logikátlannak és megdöbbentőnek tartja kollégái kirúgását Berta Beáta, a Karinthy Gimnázium tanára, a tiltakozást azonban mindenképp folytatja, mert úgy látja, nem ez sérti igazán diákjai tanuláshoz való jogát, hanem a pedagógusok elbocsátása.

Berta Beáta elismerte, hogy nem adja fel könnyen a számára fontos dolgokat, de eljött a pont, amikor azzal szembesült, mindent megtett, amit a rendszeren belül lehet. Mint fogalmazott:

az ügy közös, és ebbe bele kell férnie, hogy én úgy érezzem, a jelenlegi helyzetemben „elmentem a falig”, azaz iskolán belül a cselekvési lehetőségek határáig. Ha közös az ügy, kell, hogy legyenek sokan, akik – ha eddig nem is tették – intézményen belül vagy onnan kilépve kezdenek cselekedni. Számomra ezt jelenti az összefogás és a szolidaritás.”

A Karinthy tanárának se új munkahelye, sem B terve nincs, és amíg „benn” van, addig nem is lesz, mert lefoglalja az, amit szeret, vagyis a tanítás. Ezt a feladatot azonban egy ideje már lehetetlennek érzi.

„Leadni az anyagot” lehet, de tanítani, nevelni, példát mutatni a diákoknak ilyen körülmények között nem tudok, mert ehhez szükségem van az önbecsülésemre is.”

Berta Beáta várhatóan még március közepéig dolgozik, és mindenkinek megköszönte a támogatást. A döntésében megnyugodott, mert úgy gondolja, a tanítás leginkább példaadás, és most már azt a példát tudja mutatni, amelyet a legfontosabbnak tart: ha valahol nem becsülnek meg, ha a véleményed nem számít, ha megaláznak, mert azt hiszik, megtehetik, akkor ne tűrj csendben, hanem állj fel, menj el onnan.

A Karinthy Frigyes Gimnáziumból tavaly hat tanárt is kirúgtak, mert polgári engedetlenségben vettek részt. Berta Beáta akkor nem volt köztük, de fenyegető levelet ő is kapott a tankerülettől. Portréját korábbi cikkünkben mutattuk be:

Fenyegetett tanárok - Berta Beáta: „A legcsodásabb érzés az, hogy a kollégáimmal visszakaptuk a reményt"

Egyesek szerint már összeomlott, mások szerint az összeomlás szélén van a közoktatás, de tény, hogy nincs elég tanár, aki van, az megalázó bérért dolgozik központi tanterv alapján, rossz központi egyentankönyvekből, megterhelően sokat, az iskolaépületek sok helyen rohadnak, a tanulói teljesítmények, egyre romlanak a rendszer világszinten is a legkevésbé egyenlíti ki az otthonról hozott különbségeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!