szerző:
Bihari Ádám-Serdült Viktória
Tetszett a cikk?

A kormánymédia hangfelvételekre hivatkozva állítja, hogy pénzért lehetett bejutni a főváros egyik legjobb középiskolájába. A rendőrség nyomozást indított, az iskola vezetői hallgatnak, de állítólag az intézmény jogi útra tereli majd az ügyet.

Vesztegetés bűntett gyanúja miatt rendelt el nyomozást a Budapest-Rendőr főkapitányság két hangfelvétel miatt, melyen a kormánymédia szerint a fővárosi Eötvös József Gimnázium alapítványának a vezetője beszél egy édesapával, aki állítása szerint pénzt fizetett azért, hogy a gyerekét felvegyék az iskolába. A kormányzati sajtóban először szerda reggel a Metropol hozta le egy szerző megjelölése nélküli cikkben a hangfelvételt, majd később annak folytatását is. Az írást ezután a teljes kormányzati média átvette, de az ügyben érintett szereplők reakciója nem szerepelt benne, így még azt sem erősítette meg senki, hogy a felvétel valódi-e.

A megjelent cikkek szerint a nyilvánosságra hozott felvételeken Kálmán Gábor, a Reáltanoda Alapítvány vezetője beszél, de egyelőre ez nem bizonyított. A két férfi között zajló beszélgetésen az hallható, hogy egy apa félmillió forintot fizetett az iskolának azért, hogy felvegyék a gyerekét, de ha az kevésnek bizonyulna, akkor „meg tudná még toldani”. Beszélgetőpartnere ekkor arról biztosítja, hogy „akármi történik, a gyereket fel fogják venni”.

Ezután szóba kerül Moss László iskolaigazgató is, akinek az egész ügyet úgy kell intéznie, hogy „a nyakát ne törjék ki”. Elhangzik az is, hogy az iskolának állítólag már évtizedes gyakorlata van abban, hogy pénzért vegyen fel diákokat, akik egyébként nem jutottak volna be a felvételi rendszeren keresztül.

Nincsenek válaszok

Többször kerestük Moss Lászlót, a gimnázium igazgatóját, de nem volt számunkra elérhető. Elértük viszont telefonon a Reáltanoda Alapítvány vezetőjét, Kálmán Gábort, ő azonban nem akart nyilatkozni, tehát a felvétel hitelességét nekünk sem erősítették meg.

Más forrásból arról értesültünk, hogy az iskola valószínűleg jogi útra fogja terelni a dolgot és előbb-utóbb az iskola vezetése is a nyilvánosság elé lép majd. Arról, hogy ez mikor történik meg, egyelőre nem tudni, de az igazgató és az alapítvány vezetőjének hallgatása mindenesetre nem segít az ügy tisztázásában.

Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányi tagja csütörtökön a Telex szerint arról beszélt, hogy a Metropol által megfogalmazott vád a kollégák szerint „koholmány”, és a gimnázium ki fog adni részletes tájékoztatást az ügyben. Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke pedig azt nyilatkozta, történjen kivizsgálás, legyen átlátható, világos minden, ezt következően lesz véleményük.

Bár az iskolában is téma a hangfelvétel, nyilatkozni senki nem szeretett volna, és a péntek délelőtti diáktüntetés résztvevői – melynek szervezői egyébként oda járó diákok voltak – sem akartak beszélni róla.

A fővárosi Eötvös József Gimnázium Magyarország egyik legjobb középiskolája, hatalmas túljelentkezéssel. A HVG középiskolai rangsorában idén holtversenyben osztozott a második helyen a Fazekas Mihály Gyakorló Gimnáziummal.

A felvétel egyébként már nem mai, legalábbis az ATV Híradójának nyilatkozott a bulvármagazinok világából ismert Menyhért Mészáros László, aki azt állítja, hogy ismeri a felvételt készítő apát, aki 2020 februárjában rögzítette azt, és a teljes felvétel 35 perces. (Menyhért Mészáros még a fullank.hu nevű bulvároldalnak a kiadója, hozzájuk és a privatkopo.hu oldalhoz kötődik Kiss László egykori nemierőszak-ügyének 7 évvel ezelőtti publikálása.)

Az mindenesetre különös egybeesés, hogy a felvételt éppen azon a héten hozta nyilvánosságra és terítette propagandaszerűen a kormánysajtó, hogy a hónapok óta zajló tanár- és diáktüntetések során éppen erre a hétre az Eötvös diákjai szerveztek tiltakozást.

Szegény gyerek, gazdag gyerek

Az emlegetett Reáltanoda Alapítványt a gimnázium 1992-ben közösen hozta létre az Eötvös József Gimnázium és a szülői választmánya, hogy az ide befolyt pénzekből, adományokból tudják támogatni az iskolát. Fő bevételi forrása azonban a tankönyvkiadás volt egy 1999-es, az iskola korábbi igazgatójával, Doba Lászlóval készült interjú szerint.

Ebben az interjúban fogalmazott úgy egyébként a volt igazgató, hogy az Eötvös nagyon nem szeretne elit iskola lenni. "Azt szeretnénk, hogy színes, a gyerekeknek sok élményt nyújtó iskola legyen, és szeretnénk, ha a tanulók szociális háttere is változatos lenne. A nagyon szegény gyerektől a nagyon gazdag szülő gyerekéig mindenki megtalálható. De főként a középosztálybeli értelmiségi családok gyerekei jönnek hozzánk" – mondta 1999-ben Doba László.

Az interjú szerint egyébként az iskola vezetése már akkor is szembekerült az első Orbán-kormány oktatáspolitikusaival. "A jelenlegi kormányzattal az a vitám, hogy állításukkal ellentétben, a hatosztályos gimnáziumba nem a gazdagok, nem az új elit gyerekei, hanem egy tisztességes kiválasztás eredményeként az arra rátermettek kerülnek. Olyanok, akik az Eötvös Gimnáziumtól sok ezer forint szociális segélyt kapnak, hogy egyáltalán itt lehessenek, az ebédjüket az intézet fizeti. Azt az elvet valljuk, hogy a rátermettség alapján kell bekerülni, amihez természetesen a szülői háznak van köze, de nem az anyagiak alapján választódnak ki a gyerekek" – áll az akkori interjúban.

Egy másik interjúban már a jelenlegi igazgató, Moss László beszél arról, milyen anyagi helyzetben van az intézmény, mikor arra a kérdésre válaszol másokkal együtt, hogy "Mennyire drága önökhöz járni?". "Nem panaszkodom. Sajnos, amit pozitívan vártunk az államosítástól, hogy akár államilag lesz egy eszközlista, amivel egy 21. századi iskolának rendelkeznie kell, és az iskola ezeket alapjáraton megkapja kérés és kunyerálás nélkül, hiszen mindenki azt szeretné, hogy okos emberek legyenek Magyarországon. Ez eddig nem történt meg, ez a rendszer pillanatnyilag nagyon esetleges" – mondta Moss László 2016-ban.

Az alapítvány legutóbbi nyilvánosan elérhető, 2021-es beszámolója szerint a büdzséből táborokat, diákkonferenciát szerveztek, pályázatokat írtak ki és támogatták az iskolaújság megjelenését is, de besegítettek a szalagavató szervezésébe is. Ösztöndíjakban, a tanárok képzésében, nyelvi képzés ösztönzésében, eszközök beszerzésében is szoktak segíteni. Az alapítvány költségvetési és önkormányzati támogatást is kapott, összesen 1,4 millió forint értékben.

2021-ben a Reáltanoda Alapítványnak egy gyesen lévő kismama volt az állományában, a vezető tisztségviselők munkájukat ingyen végzik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!