szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miközben több daganatos beteget diagnosztizálnak, és többen is halnak bele a rákba itthon, mint az EU más országaiban.

Az uniós átlagnak csak a 69 százalékát költi Magyarország a daganatos betegekre – ez derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) által készített rákbetegekkel kapcsolatos országjelentésből.

A Napi.hu által összefoglalt, online itt elérhető dokumentumból többek között az derül ki, hogy hazánkban a daganatos betegségekkel kapcsolatos összes költést 2018-ban 1372 millió euróra becsülték.

A magyar egészségügyi kassza a daganatos betegekre személyenként 226 eurót költött, míg az uniós országokban betegenként ez az összeg elérte a 326 eurót is.

Az OECD szerint ráadásul Magyarországon belül is jelentős területi egyenlőtlenségek vannak a rákbetegek ellátásában, mivel

regionális és megyei központokban hiány van onkológusból, radiológusból, csak az Országos Onkológiai Intézet rendelkezik elegendő számú szakemberrel.

Itt haltak meg a legtöbben rákban

A magyarországi rákos megbetegedések gyakorisága és mortalitása (halálozási arányszám) viszont meghaladja az uniós átlagot.

2019–ben, amikor itthon százezer főre 328 rákos haláleset jutott, az uniós átlag 247 haláleset volt.

Ez nem csak azért lesújtó adat, mert azt jelenti, hogy a magyar halálozási arány 33 százalékkal volt magasabb volt az EU-s átlagnál. Azért is elkeserítő, mert Magyarország ezzel az adattal a legrosszabb helyen végzett az egész EU-ban.

Egy évvel később Magyarországon 100 ezer lakosra 623 daganatos megbetegedés jutott, az EU-átlag e tekintetben akkor 569 fő volt.

2020-as adatok alapján Magyarországon évente 62 ezer új rákos beteget diagnosztizáltak, 10 százalékkal többet, mint az uniós átlag.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!