szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A budapesti orosz nagykövetség olyan fejlett rádiófelderítő eszközzel is rendelkezik, amivel Budapest 30 kilométeres vonzáskörzetében képesek belehallgatni rádióforgalmazásokba – derül ki a Vsquare oknyomozó cikkéből. Később Rogán Antal minisztériuma úgy reagált a cikkre: ők eddig nem tapasztaltak lehallgatásra utaló jeleket.

Az európai orosz nagykövetségek technikai felszereltségéről írt cikket a Vsquare nevű oknyomozó portál. A cikkből kiderül, hogy nem csak Budapesten, hanem Európában mindenütt jelhírszerző (SIGINT) eszközökkel rakták tele az orosz nagykövetségeket, kereskedelmi képviseleteket, de még a diplomaták lakóházait is felszerelték ilyen antennákkal.

A portál újságírói Európa-szerte 182 ilyen antennát számoltak össze. Köztük olyan, az épületek tetején lévő fészereket vagy konténerek, melyek a legérzékenyebb megfigyelőeszközöket rejtik. Piotr Pytel tábornok, a lengyel katonai elhárítás (SKW) volt vezetője a lapnak azt mondta, hogy különösen ezekre a fészerekre, és a hozzájuk csatlakoztatott kisebb antennákra érdemes figyelni.

Google Maps

A lapnak volt magyar titkosszolgák arról is beszéltek, hogy az orosz nagykövetség eszközei képesek begyűjteni minden közeli mobiltelefon-készülék azonosítóit (IMEI, telefonszám), ezen kívül széles hatósugárban le is tudják hallgatni a GSM hálózaton folyó telefonbeszélgetéseket. Ez azt is jelenti, hogy ha a nagykövetség közelében például tüntetés van, akkor az azon részt vevők telefonszámait is be tudják gyűjteni.

Ezen kívül a budapesti orosz követségnek van egy fejlett rádiófelderítő eszköze, amivel Budapest 30 kilométeres körzetében képesek belehallgatni rádióadásokba, így például a rendőrségi és taxis rádiós kommunikációba, illetve észlelni minden rádiójel-aktivitást. Utóbbi segítségével tudják például kiszűrni azt, ha a követségük, vagy mozgásban lévő ügynökeik közelében a magyar kémelhárítás esetleg rádiózik. Ahogy arra a portál szerkesztője, Panyi Szabolcs a Twitter-bejegyzésében felhívta a figyelmet, a Külügyi és Külgazdasági Intézet éppen az orosz nagykövetséggel szemben működik a Bajza utcában, és a Fidesz központi pártszékháza is csupán két sarokkal odébb található.

A magyar kormány egyébként elég finoman bánik az orosz hírszerzőkkel, noha általános vélemény titkosszolgálati körökben, hogy szinte minden orosz diplomata egyúttal a hírszerzésnek is dolgozik. Ennek ellenére amíg az Ukrajna elleni orosz támadás után több mint 400 diplomatafedésben dolgozó orosz hírszerzőt utasítottak ki Európa orosz nagykövetségeiről, Magyarországról egyet sem. Pedig a kitiltások számos helyen, köztük Varsóban vagy éppen Brüsszelben célzottan az oroszok jelhírszerző-képességének gyengítését célozták.

Csakhogy a Bajza utcai orosz követségen jelenleg 42 orosz diplomata szolgál. Ez több, mint a visegrádi régió többi fővárosában együttvéve (Pozsonyt 15, Varsó 12, Prága 6). Egy európai ország magas rangú diplomatája viszont elárulta a Vsquare-nek, hogy az Oroszországi Föderáció budapesti nagykövetségének teljes dolgozói létszáma technikai és adminisztratív személyzettel együtt nagyjából 115 fő. Összehasonlításképpen: Szlovákiában a kormány 15 diplomatában és 19 technikai-adminisztratív dolgozóban maximalizálta az orosz követség létszámát, mindenki mást kiutasítottak.

A Vsquare oknyomozó portál cikkére később reagált a titkosszolgálatokat felügyelő Miniszterelnöki Kabinetiroda, vagyis a Rogán Antal vezette tárca. Közleményében a minisztérium olyan állításokat igyekezett cáfolni, amelyeket valójában senki nem állított: azt nem tagadta, hogy az orosz nagykövetség képes a lehellgatásra, csak annyit állított, hogy nem tapasztaltak eddig ilyesmit. Erről itt írtunk részletesen:

A Miniszterelnöki Kabinetiroda olyan állításokat igyekezett cáfolni, amelyeket valójában senki nem állított.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András hvg360

Ha akarná Orbán, akkor sem biztos, hogy szabadulni tudna az oroszok szorításából

A kormányzat az elmúlt években túl nagyra nyitotta a kaput az oroszok elől, és nem csak a nyilvánosságban, hanem a titkosszolgálati szférában is: az orosz katonai hírszerzés komoly bázist épített ki Magyarországon, miközben a kémelhárításon belül fokozatosan gyengítették az „orosz vonalat” – egyértelműen politikai okokból. Ez súlyos rizikó lehet egy olyan háborús helyzetben, amelyben az Orbán-kormány esetleg irányváltásra kényszerülne a pragmatikusnál jóval barátságosabb orosz–magyar viszonyban. A Kreml befolyásolási törekvéseinek sikere és az orosz agresszió ellenére tovább élő kétkulacsos politika abban is tetten érhető, ahogy az ukrán eseményekről számol be a közmédia.

Dezső András hvg360

A sorozatos kiutasítások után az orosz hírszerzőknek még fontosabbá vált Magyarország

Az orosz diplomaták tömeges kiutasítási hulláma miatt pozíciókat veszített orosz titkosszolgálatok más, számukra biztonságosnak számító országokban folytathatják a tevékenységüket, például Magyarországon – állítja a Stratfor geopolitikai portál. Megerősödhet a nem fedésben dolgozó, úgynevezett illegális hírszerzők szerepe, miközben az orosz titkosszolgálaton belül történő tisztogatások csökkenthetik a kémek motivációját. A legrosszabb helyzetben az általuk beszervezett ügynökök vannak: ha akarnak, akkor sem tudnak kiszállni, miközben éppen most vállalják a legnagyobb kockázatokat.