Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Több mint 1,2 millió belépő személy, 400 ezer potenciálisan veszélyes postai küldemény, félezer tűzriasztás, 200 tiltott légtérben drónozás, 168 házelnöki program, 43 fegyelemsértés, 20 adatlopás-megelőzés – ezek az Országgyűlési Őrség tavalyi tevékenységének főbb számai.

Amit a legtöbben látunk belőlük, a díszőrség csak a jéghegy csúcsa: a közel félezer fős Országgyűlési Őrség távolról sem csak őrzés-védelmi feladatokat lát el, és nem is csak a Parlament épületében, ráadásul földön és levegőben is.

A szervezetnek a beléptetéstől, az emberek és levelek biztonsági átvizsgálásán át a tűzoltásig és életmentésig terjedő feladatairól és azok végrehajtásáról szóló, a hvg.hu birtokába került 2022. évi beszámolójából számos érdekes részlet derül ki.

Ma tárgyalja az Országgyűlési Őrség tavalyi beszámolóját a Honvédelmi és Rendészeti Bizottság
hvg.hu

Kiderült ebből, hogy tavaly az Országház veszélyeztetettsége „fokozott szintű” volt. Az épület védelme ezért, és a jelentős mozgás miatt is fontos. Tavaly az Országházba 370 575-ször léptek be, további 429 661-en „idegenforgalmi célzattal”, vagyis turistaként érkeztek a Látogatóközponton keresztül. Emellett az őrség másik három kiemelt épület védelmét is ellátja:

  • A közeli, Fehér Házként vagy Képviselői Irodaházként is ismert, a képviselők és frakciók irodáinak helyt adó, Széchenyi rakparti Barankovics István Irodaházba 249 546 alkalommal léptek be.
  • Az Országházzal föld alatti folyosóval összekötött, a Kossuth tér sarkán álló, és főleg az Országgyűlés Hivatalának alkalmazottjait kiszolgáló Szabad György Irodaházba 70 098 alkalommal léptek be.
  • A Kossuth tér másik sarkánál, a Parlament kazánháza mellett az Országgyűlési Őrség helyiségeit és a házelnök rezidenciáját is magába foglaló Tisza Lajos Irodaházba 136 177 alkalommal léptek be.

 

Két évre kiutasítottak egy amerikai turistát, aki megütötte az Országgyűlési Őrség egyik tagját - videó

Hiába szóltak neki, hogy nem mászhat be az elzárt területre. Mindössze 55 órán belül bíróság elé került egy amerikai férfi, aki ittasan próbált meg átjutni a Parlament körüli záróláncon, majd arcon ütötte az egyik őrt - írta közleményében az ügyészség. A 21 éves turista múlt kedd hajnalban próbált meg bejutni a Kossuth téren található elzárt területre a záróláncot átmászva.

A nagy jövés-menés indokolja az ellenőrzést, a fémdetektoros kapun áthaladást és a csomagvizsgáló röntgengépet. Ez pedig azzal jár, hogy a ruhákból, táskákból olyan eszközök is előkerülnek időnként, amelyeket nem szabad ezekre a helyekre bevinni.

Tavaly is volt ilyen, nem is kevés: a négy épületbe belépőktől a biztonsági átvizsgálás során összesen 1966 db, jogszerűen tartott, de veszélyesnek minősülő eszközt vettek el átmenetileg, továbbá 5 db, közbiztonságra különösen veszélyes eszköz miatt szabálysértési eljárást indítottak a rendőrségnél.

Ünnepélyes zászlófelvonás a Parlament előtt - mindig sok a turista kint és bent is
Túry Gergely

Az Országgyűlési Őrség látja el a postai küldemények ellenőrzését is. Ez tavaly 411 371 db küldemény „felbontás nélküli biztonságtechnikai átvizsgálását” jelentette. Közülük 12 db, „kockázatot jelentő” küldeményt emeltek ki, és két esetben szükség volt a rendőrség tűzszerészeinek kirendelésére is.

Az őrség figyel a Parlamenten kívüli terület rendjére is. A Kossuth téren tavaly olyan tiltott cselekményekkel szemben kellett leggyakrabban intézkedniük, mint a téren átvezető kerékpárútról való letérés, a téren állatok sétáltatása, a parkosított területre belépés vagy a szobrokra felmászás.

Olykor a szobrokra is felmásznak, emiatt is intézkedni kell – Tisza István szobra a Kossuth téren
MTI / Beliczay László

Sok gondot okoz az őrségnek az engedély nélkül használt drónok kezelőivel szembeni intézkedés is – ilyenből tavaly kétszáznál több volt, pedig a tilalomra táblákkal is felhívják a figyelmet. Tudni kell, hogy a Parlament és az említett három őrzött irodaház, vagyis

a „négy védett objektum” környezetében, az épületektől 200 méteres távolságban pilóta nélküli légi járművekre vonatkozó Iégtérkorlátozás van érvényben”.

Az Országházon belüli feladata az őrségnek a parlamenti munka rendjének biztosítása. Ha például a plenáris ülésen a levezető elnök súlyos, kezelhetetlen rendbontást tapasztal, akkor riaszthatja a „tárgyalási rendfenntartó csoportot”, de az ülésteremben tavaly intézkedésre nem került sor.

Az ülésteremben tavaly nem kellett közbeavatkozniuk az őröknek
Fazekas István

Az őrség tűzbiztonsági részlege tavaly 401-szer hibás, vagy beavatkozást nem igénylő riasztásra reagált, de volt 25 éles jelzésük is, ebből 8 műszaki mentés, 8 pedig éles tűzeset volt – utóbbiakat „házon belül” elhárították, méghozzá gyors (2,914 perces) kiérkezési és beavatkozási szintidővel.

Az állomány 9 esetben vonult elsősegélynyújtásra, két esetben pedig életmentést végzett.

Az őrség feladata az Országgyűlés működését és a házelnök tevékenységét érintő „adatok és információk jogellenes megszerzésének megakadályozása” is. Ezért tavaly 20 esetben hajtottak végre technikai átvizsgálást, és figyeltek a Nemzetbiztonsági Bizottság „védett” tárgyalójára is.

Kövér László házelnök idén februárban, az Országgyűlési Őrség 10 éves jubileumi ünnepségén
MTI/Soós Lajos

Ha már védelem: Kövér László fideszes házelnök személyi védelme is az őrség feladata. Ennek részeként 2022-ben 113 budapesti és 53 vidéki házelnöki program biztosítását hajtották végre. A 168 program során a biztonsági járművek 61 915, az ügyintéző autók 114 259 kilométert tettek meg.

A 2022-es beszámoló kitér az anyagiakra is. Eszerint az Országgyűlési Őrség eredeti költségvetése 4,5 milliárd forint volt, de ezt év közben 6,9 milliárdra emelték. Az őrség tényleges létszáma tavaly decemberben 425 fő volt, az év folyamán 28-an léptek be a testületbe és 19-en távoztak.

 

MTI / Balogh Zoltán

Az elmúlt évben méltatlansági eljárás, őr elleni panasz nem volt. De volt 43 fegyelemsértés: az eljárások 7-szer feddéssel, 8-szor megrovással, egyszer fenyítéssel (egy éves fizetéscsökkentéssel), 27-szer figyelmeztetéssel zárultak. Tavaly 9 esetben kötelezték kártérítésre az állomány tagjait.

A jelentés kitér a 2022-es technikai fejlesztésekre is. Beüzemelték az új, arcfelismerős beléptető rendszert, korszerűbb csomagvizsgáló és behatolásvédelmi rendszert, és a robbanóanyag-detektálót, a Parlament dunai oldalán pedig új infraérzékelőket és hőkamerákat üzemeltek be.

 

Gardróbfrissítés jön Kövér házőrségénél: esőkabát 90 ezerért, zubbony 244 ezerért

Több sapka és zokni, kevesebb ing és nadrág - így módosították nemrég az Országgyűlési Őrség egyenruháinak beszerzésére szóló szerződést. A darabárak közt van néhány meglepő adat: egy pár vastag zokni 6600 forint, egy díszzubbony 244 ezer, egy esőkabát 90 ezer forintba kerül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!