szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok magyarországi nagykövete arról beszélt az AFP-nek, örül, hogy Magyarország kilépett a Nemzetközi Beruházási Bankból, ugyanakkor sajnálatosnak tartja, hogy „ilyen szintű közbelépésre volt szükség az Egyesült Államok részéről, hogy reagáljanak”.

Magyarországnak az ukrajnai háborúval kellene foglalkoznia, nem álproblémákkal – mondta David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete az AFP-nek a Magyarországon megrendezett CPAC-al kapcsolatban. A nagykövettel az ukrán határ közelében, a magyarországi Beregdarócon interjúztak, ahol menekültekkel és segélyszervezetek munkatársaival találkozott.

Pressman elmondta, ő maga „kifejezetten a valódi háborúra összpontosít”, és arra a kapcsolatra, „amely elmélyül és bővül – ahelyett, hogy beszűkülne – Magyarország és Oroszország között".

Az amerikai nagykövet rámutatott, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az orosz-ukrán háború kitörése óta öt alkalommal járt Oroszországban, hogy energetikai ügyekről tárgyaljon, miközben egyetlen egyszer sem beszélt ukrán kollégájával, Dmitro Kulebával.

„Míg más országok az orosz energiától való diverzifikáció mellett döntenek, addig Magyarország megerősítette a Gazprommal való kapcsolatát" – mondta Pressman.

A nagykövet elmondta, aggódik az orosz propaganda magyarországi térnyerése miatt, és – bár elkésettnek tartja – üdvözli, hogy (az amerikai szankciók után) Magyaroroszág kilépett a „kémbanknak” is nevezett Nemzetközi Beruházási Bankból, ugyanakkor sajnálatosnak tartja, hogy „ilyen szintű közbelépésre volt szükség az Egyesült Államok részéről, hogy reagáljanak”.

„Ez nem piszlicsáré ügy, ez csak az első lépés" - Dezső András az amerikai szankciókról a Fülke Extrában

Orbán Viktor és propagandagépezete megtehette volna, hogy változtat az oroszpolitikáján, ehelyett egy háború kellős közepén nekiment a legfőbb katonai szövetségesének. Nem meglepő, hogy az Egyesült Államok befolyásoló ügynökként tekint Orbán Viktorra, a befolyásoló ügynököket pedig kiszorítják - véli szakújságíró kollégánk, Dezső András, aki videós podcastunkban magyarázta el, milyen folyamat kezdetét jelenthetik a Nemzetközi Beruházási Bankra kivetett amerikai szankciók.

Pressman szerint az Egyesült Államok „arra összpontosít, és a jövőben is arra fog összpontosítani, hogy teret biztosítson a független intézmények és hangok létezésének és gyarapodásának Magyarországon". Ezzel összefüggésben arra mutatott rá: „Ha felvetsz egy kérdést, amely olyan nézőpontból származik, amelyet nem oszt a kormány, akkor külföldről irányított, befolyásolt vagy finanszírozott ügynökként azonosítanak. Néha ezek az entitások egyszerűen függetlenek. De a függetlenség nem ugyanaz, mint az ellenzékiség".

Frissítés: 05.05.

"Háborús propagandából jeles David Pressman budapesti amerikai nagykövet, az Egyesült Államok jól láthatóan megpróbálja Magyarországot belenyomni a háborús táborba, de hazánk a globális békepárti többséghez tartozik - reagált pénteken a fentiekre Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A tárcavezető jelezte: "szeretném világossá tenni, a nagykövet, az nagykövet, és nem helytartó".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!