szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tartsunk tüntetés közben biztonságos távolságot másoktól, ne legyünk megfélemlítő öltözetben, és fegyver nélkül menjünk tüntetni – javasolja a rendőrség az új szórólapján.

Miután a rendőrök május elején könnygázt vetettek be a diák- és tanárszervezetek tüntetésén, két héttel később pedig sokkolót is levideóztak egyiküknél, a rendőrség új kommunikációs irányt vett: azt hangoztatja, hogy az erőszakos tüntetők támadják meg őket, a rendőrök pedig „óriási türelmet tanúsítva tartották vissza a feldühödött, megvadult tüntetőket”. Most egy szórólappal is ráerősítettek erre:

„Tüntessen békésen – A betartott szabályok megvédik!”

Hogy ezt a szórólapot a demonstrációkon is látjuk-e majd kinyomtatva, az egyelőre nem derült ki, most még csak egy sajtóközleményben küldte körbe az Országos Rendőr-főkapitányság.

police.hu

A rajta szereplő tanácsok egy része amúgy alapesetben valóban megfontolandó: tüntetésre nem jó ötlet fegyvert vinni, érdemes a szervezők utasításait követni, a rendőrség pedig indokolt esetben feloszlathatja a demonstráció. De azt is odaírták, hogy fellépnek a rendbontókkal szemben, továbbá senki ne legyen a megfélemlítő és félkatonai ruhában – bár izgalmas kérdés, hány tüntető diák jelent meg félelmet keltő öltözetben, és mit csinált a rendőrség a kitörés napján az ide látogató neonácikkal.

Az pedig egészen izgalmas felvetés bármelyik tüntetés előtt: „Tartson biztonságos távolságot másoktól!”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András hvg360

Dezső András: Tényleg a rendőrség jelenti a veszélyt a kormányellenes tüntetőkre?

Az ellenzék egy része ugyanazt a demagógiára épülő kommunikációs panelt követi, mint a jobboldal 2006-ban, amikor a tüntetőkkel konfrontálódó rendőrséget a hatalom szolgálóinak állította be. Ha politikailag érthető is ez az érzelmekre építő kommunikáció, a valósággal megy szembe. Miközben ellenséget próbál csinálni a rendőrökből, nem veszi figyelembe a valódi veszélyt. Azt, hogy ez a rezsim nem rendőrállamot épít, ennél okosabban csinálja: válságos helyzetben az erőszakot, az erőt kiszervezi azoknak, akikkel szemben később éppen a rendőrök jelenthetnek majd valamiféle védelmet. Vélemény.