szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A köztársasági elnök a napokban Kijevben és Rómában is járt.

A múlt héten Ukrajnában és a Vatikánban is megfordult Novák Katalinnal készített nagyinterjút az Index. A beszélgetés során a köztársasági elnök a Volodimir Zelenszkijjel, a Ferenc pápával, sőt a Giorgia Melonival folytatott megbeszéléséről is elárult néhány részletet.

Az interjúban Novákot először a kijevi kormányzati óvóhelyen szerzett élményeiről kérdezik, de mint mondja, bár korábban még nem került ilyen helyzetbe, nem érte meglepetésként a légiriadó, hiszen „egy háborús országba látogattam el.” Az óvóhelyen elsőként a moldovai miniszterelnökkel beszélgetett Moldova uniós csatlakozásáról. „Elmondtam neki a magyar tapasztalatokat, így azt is, hogy az unióban a házi feladatot nemcsak a csatlakozás előtt kérik számon az országon, hanem bizony tagként is” – mondja, hozzátéve, hogy „a később csatlakozottaknak minden esetben többet kell letenni az asztalra, mint az alapító tagállamoknak.”

Ezt követően elárulja, hogy a finn miniszterelnökkel is beszélt, aki megköszönte neki NATO-csatlakozásuk magyar támogatását, majd részletesen beszél a Volodimir Zelenszkijjel folytatott tárgyalásáról, ami az ukrán elnök saját, föld alatti irodájában zajlott. Novák a találkozóról azt mondja: „most először tárgyaltam vele hosszabban és négyszemközt. Vártam, hogy egymás szemébe nézve bizonyodhassunk meg arról, van kölcsönös szándék az együttműködésre.”

Mint mondja, „Zelenszkij elnök kifejtette, hogy miután Kárpátalja jelenleg Ukrajna legbiztonságosabb régiója, hosszú távon is erőforrásként tekint rá. Megköszönte az eddigi magyar segítséget és a kárpátaljaiak helytállását. Én hangsúlyoztam, kölcsönös érdekünk, hogy a Kárpátalján élő mintegy 150 ezer fős magyar kisebbség tagjai teljeskörűen tudják gyakorolni kisebbségi jogaikat. Nem rejtettem véka alá, hogy ebben a tekintetben most már érdemi előrelépésre van szükség.”

A két ország kapcsolatáról szólva elmondja: „Megállapodtunk, hogy új fejezetet nyitunk, érdemi és konkrét lépéseket fogunk tenni a kárpátaljai magyarság érdekében. Nem szóvirágokra van szükség. A Magyarországon élő ukrán kisebbség tagjai nagyon kiterjedt jogokat élveznek, és ez így van jól. Az ukrán elnök azt mondta, hogy amit az ukrán kisebbség tagjai megkapnak Magyarországon, azt készek megadni a magyar kisebbség tagjainak is Ukrajnában. Ez kiindulópontnak nem rossz” – mondja.

Ezt követően a háborúra térve azt mondja, hogy Zelenszkijjel is közölte, hogy a magyaroknak milyen fontos a béke, ugyanis „Európa és Magyarország közelebb van a háborúhoz, mint sokan gondolnák”, és „a magyar emberek érdeke, hogy országunkat ne érje utol ez a könyörtelen pusztítás.” Mint fogalmaz, „az ukrán elnök az ukrán érdekeket képviseli, a magyar a magyart. És ez így van rendjén. Oroszország invázióját határozottan elítéljük. Azt pedig megértem, ha valaki a hazáját minden áron meg akarja védeni”, majd kiemeli: „másfél éve tart ez a háború, és nem látok olyan katonai megoldást, mely a hosszú távon fenntartható békéhez vezetne. Éppen ezért tárgyalóasztalhoz kell ülni! Ezt a határozott véleményemet nyilvánosan is, de négyszemközt is elmondtam az elnöknek.”

Novák Katalin a kijevi látogatás utáni pápai audencia részleteit firtató kérdésre elmondja, beszélgetése Ferenc pápával 50 percig tartott, noha a normál audenciák hossza mindössze 15 perc. Szavai szerint a katolikus egyházfő elmondta neki, hogy „a nők, a női vezetők szerepét kiemelten fontosnak tartja”, illetve hogy személyesen is számít rá a béke előmozdításában, mert mint fogalmaz, „a szentatya a béke embere, aki Magyarországra úgy tekint, mint ahonnan a béke el tud indulni.”

Az interjú további részében elmondja, a pápával beszélgettek a családok jövőben betöltött szerepéről, az otthonteremtési lehetőségekről és a gyermekek védelméről is. Végül kitér arra is, hogy nem hivatalos keretek között az olasz miniszterelnökkel, Giorgia Melonival is találkozott Rómában. Erről részleteket nem mond, de kijelenti, hogy „Magyarország számára is lehetőség, hogy Olaszországnak olyan miniszterelnöke van, aki barátként, szövetségesként tekint ránk”, majd úgy zárja, „végeredményben a politikát, a diplomáciát emberek alakítják, sok múlik az emberi kapcsolatokon. Ezért is fontosak a barátok.”

(Nyitókép: AFP / Attila Kisbenedek)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!