Tetszett a cikk?

A köztársasági elnök Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletének 12 beosztott diplomatája közül egyszerre hármat nevezett ki követnek. A diplomáciai rangemelés összefügghet azzal, hogy 2024. július 1-től Magyarország tölti be az EU soros elnöki tisztségét.

A követi rang (történelmi hagyományon alapuló hivatalos nevén rendkívüli követ és meghatalmazott miniszter) már évtizedek óta nem jár önálló képviselet-vezetői megbízatással – a brüsszeli magyar EU-képviseletet nagyköveti rangban Ódor Bálint vezeti –, hanem a legfontosabb beosztott diplomaták viselik, de az erre történő kinevezés is a köztársasági elnök jogköre. Mivel ez a képviselet kivételesen nem a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz tartozik, az államfői határozatot Bóka János, az európai uniós ügyekért felelős miniszter ellenjegyezte.

A három előléptetett munkatárs jelenleg is ott dolgozik: Takács István és a tőle a másik keresztnevével megkülönböztetett Takács István Tibor az állandó képviselők és helyetteseik üléseinek előkészítésével foglalkozik (ezeket a szakmai zsargonban Antici-, illetve Mertens-csoportnak nevezik), Bali Tamás pedig a Nicolaidis nevű csoportban a Politikai és Biztonsági Bizottság üléseivel kapcsolatban teszi ugyanezt. Bizonyára könnyíti a munkájukat, ha ezt magasabb rangban tehetik.

Az elnökséget a tagállamok felváltva látják el, és bár az Orbán-kormánnyal szemben kritikus Európai Parlament szívesen elvenné ezt a megbízatást, Navracsics Tibor miniszter elképzelhetetlennek nevezte, hogy ez megtörténjen.

Szerinte Magyarországnak be kell bizonyítania, hogy „meg tudjuk oldani, tudunk pártatlan közvetítők lenni az egymással konfliktusban álló felek között”. A kormány mindenesetre már a nyáron elkezdte a felkészülést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!