szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Negyven percig érezhette biztonságban a pénzét a Fővárosi Törvényszék ítélete után a Fővárosi Önkormányzat. Majd jött a kincstár. és elvitt közel ötmilliárd forintot a főpolgármester szerint.

A Fővárosi Törvényszék egy újabb eljárásban pénteken megítélte az azonnal jogvédelmet a Fővárosi Önkormányzatnak abban a perben, amit Budapest vezetése az általuk aránytalanul magasnak vélt szolidaritási hozzájárulás miatt indított – írja a Népszava. Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes a lapnak azt mondta, hogy a Magyar Államkincstár (MÁK) ennek ellenére leemelte a főváros számlájáról azt a tételt, amivel szerintük decemberre tartozott a város.

Kiss szerint a MÁK rendkívül fürge volt: a bíróság végzését délelőtt tízkor kapta meg a Fővárosi Önkormányzat, az ítélet azonnal hatályba lépett. Ehhez képest az államkincstár negyven perc múlva inkasszózott 4,8 milliárd forintot. Kiss azt mondta, hogy az ügy miatt büntetőfeljelentést tesznek ismeretlen tettes ellen hivatali hatalommal való visszaélés gyanúja miatt.

A Fővárosi Önkormányzat még júniusban indított pert a Magyar Államkincstár ellen, ugyanis szerintük az állam annyira magasra emelte a város által kötelezően fizetendő szolidaritási hozzájárulás mértékét, amelyet Budapest nem tud kigazdálkodni. Az önkormányzatnak idén 58 milliárdot, jövőre pedig 75 milliárd forintot kellene kifizetnie.

A Fővárosi Törvényszék mindössze egy hónappal a kereset benyújtása után eljárásjogi hibára hivatkozva visszadobta azt, ugyanis azt állították, hogy nincs hatáskörük vizsgálni a Magyar Államkincstár eljárásának törvényességét. A főváros fellebbezett, az Ítélőtábla pedig új eljárásra kötelezte a törvényszéket, amely viszont ítéletet alkotmányossági aggályai miatt még nem hozott.

Tegnap azonban a Kúria döntött az ügyben: az Ítélőtábla amellett, hogy visszaadta korábban a törvényszéknek az ügyet, azonnali jogvédelmet is biztosított a fővárosnak, így annak számlájához nem nyúlhatott a MÁK. A Kúria azonban elfogadta a MÁK az azonnali jogvédelmet kifogásoló fellebbezését. Varga Mihály pénzügyminiszter is azon a véleményen van, hogy jogosan szedte be a kincstár a főváros tartozását.

Kiss Ambrus szerint azonban más a helyzet: „a Kúria csupán azt mondta ki, hogy a Fővárosi Ítélőtábla nem volt illetékes ebben az ügyben. A döntés indoklása nem terjedt ki az ügy érdemi részélre, de ez valójában lényegtelen, hiszen a kincstár már levonta a novemberi 3,8 milliárd forintot” – mondta. A főváros jelenleg folyószámlahitelből működik.

Az ügyben megkerestük a Magyar Államkincstárat, válaszukban azt írták: „Budapest Főváros Önkormányzata felperes és Magyar Államkincstár alperes között szolidaritási hozzájárulás tárgyában folyamatban lévő peres eljárás során a felperes 2023. december 7-én ismételten azonnali jogvédelem iránti kérelmet terjesztett elő. A Fővárosi Törvényszék 2023. december 22. napján kézbesített – nem jogerős – végzésével ideiglenes intézkedésként a szolidaritási hozzájárulás tárgyában folyamatban lévő peres eljárás jogerős befejezéséig megtiltotta, hogy az alperes a szolidaritási hozzájárulás tekintetében a felperessel szemben beszedési megbízást nyújtson be. A beszedési megbízás felperessel szembeni benyújtása 2023. december 21. napján történt, így a beszedési megbízás törvényes, minden jogszabálynak megfelelő volt."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!