Tetszett a cikk?

Tóth Zoltán tízmillió forintos sérelemdíjat szeretne Ilaria Salistól, bár támadóját nem ismerte fel benne – ez derült ki a tavaly februári budapesti antifasiszta támadások ügyében tartott újabb bírósági tárgyaláson. A Gazdagréten megvert férfi fejét 24 öltéssel varrták össze, három bordája is eltört. Ítélet az ügyben novemberben várható.

Házi őrizetből, már bilincsek, vezetőszár és rendőrök nélkül érkezett pénteken a bíróságra Ilaria Salis, a tárgyaláson a tavaly február 10-én elkövetett, gazdagréti antifatámadás sértettjét és tanúit hallgatták meg. A vád szerint ebben a támadásban az olasz nő is részt vett. Tóth Zoltánt, a támadás áldozatát az egyik földszinti tárgyalóból kapcsolták be távmeghallgatásra.

“Azt kérem, szüntessük meg, hogy én a sajtó fenekét nézem! A vádlottat sem látom!” – ezzel az apró közjátékkal kezdődött kezdődött a tárgyalás, a védőügyvéd kérésére a Salist körülvevő sajtófal gyorsan lépett egy nagyot balra.

Az egészen csütörtökig Budapesten letartóztatásban ülő Salis időközben egy olasz párt EP-listavezetőjeként indul a június 9-i választásokon, ezért mentelmi jog illetné meg, a bíró azonban a tárgyaláson közölte: ezzel kapcsolatban bár kérdezett, de egyelőre választ nem kapott az Igazságügyi Minisztériumtól.

Ilaria Salis a bíróságon pénteken
Fazekas István

Tóth Zoltán vallomását arról, hogy mi történt vele, szó szerint idézzük:

“Budakesziről indultam dolgozni, a Széll Kálmán téren átszálltam a 139-es jelzésű buszra, és egészen Gazdagrét végeállomásig utaztam. A téren lévő posta épületébe akartam bemenni, amikor hátulról egy fiatal, szőke hölgy megszólított, hogy én megyek-e a Kitörés túrára. Válaszoltam, neki, hogy nem, és a másnapi kitörés napra sem megyek. Aztán ő eltűnt, én bementem a postahivatalba, és befizettem egy számlát, kifelé jövet történt a támadás.

Kijöttem a postáról, a munkahelyem felé vettem az irányt, néhány lépés után nem tudtam, mi történik, akkor kezdték el ugye ütni a fejemet viperával, hátulról. Akkor azt sem tudtam, hogy mi történik, a következő pillanatban a hátamon fekve próbáltam védeni a kezemmel a mellkasomat, arcomat. Eszméletemnél maradtam, hat maszkos arcot láttam magam fölött. Sapka és arcmaszk is volt rajtuk, közülük felismerni nem volt esélyem senkit.

Biztos voltam benne, hogy ezek itt most agyonvernek.

Fazekas István

Nem tudtam, hogy kik és miért ütnek, el nem tudtam képzelni. Amikor egy picit alábbhagyott az ütlegelés, megpróbáltam fölülni. Még ott voltak.

Akkor kaptam a gázsprayt az arcomba.

Aztán már ebben a pillanatban az egyik kollégám kijött segíteni, a támadók pedig elszaladtak. Aztán leültem egy ládára, rendőrt hívtak és mentőket.

A fejemen lett hét darab, repesztett sérülés, amit összesen 24 öltéssel varrtak össze. És a bordám fájt nagyon. Akkor még nem tudtam, hogy három bordám el is tört.”

“Nem. Egyrészt annyira fájt az oldalam, másrészt szó szerint ömlött a fejemből a vér” – mondta Tóth, amikor a bíró arról kérdezte, próbált-e támadói nyomába eredni.

A férfi ügyvédje az ügyben polgárijogi igényt is bejelentett, az áldozat tízmillió forint sérelemdíjat szeretne az elsőrendű vádlottól, Ilaria Salistól annak a támadás napjától számított kamataival együtt. A férfi a bíróságon állította: még mindig, egy év elteltével is van, hogy érzi a támadások nyomát bordáin.

Tóth amúgy egy íjászkör tagja, korábbi vallomásában azt mondta, ez egy hagyományőrző egyesület, ezért jár katonai ruházatban, magát büszke magyarnak vallja. “A külsőm alapján látszik a hovatartozásom, de nem posztoltam semmi olyat, ami kihívó lett volna, vagy bárkivel konfliktusba kerültem volna” – mondta.

“Ezt a mai napig nem tudom. Nem közölték velem. Csak a nyomozó hatóságok állapították meg, hogy valószínűleg a ruházatom alapján” – mondta Tóth, amikor az ügyész arról kérdezte, miért támadhatták őt meg.

Nyomkövető Salis lábán
Fazekas István

A férfit érezhetően felzaklatta, hogy fel kellett idéznie az ügyet, azt mondta, “lelki sérülései” is vannak, bár pontosan nem tudta behatárolni, milyen jellegűek. “A bal térdem nagyon fáj, a könnygáztól sokat romlott a szemem… Vagy én annak tudom be” – magyarázta el-elcsukló hangon. Tóth végül májusban ment el orvoshoz, bordatöréseit akkor állapították meg.

A bíróságon pénteken három felvételt is lejátszottak a támadásról. Azon a felvételen, amit egy környékbeli CBA beltéri kamerája rögzített, tisztán hallható, ahogy az egyik vásárló azt mondja:

verik szét a gyerek fejét, kérem, segítsenek!

A másik két felvételen hang már nem volt hallható, a látvány magáért beszélt. Látható, ahogy Tóth Zoltánt hátulról fejbeverik valamivel, földre kerül, ahol másodperceken keresztül szünet nélkül bántalmazzák, végül, miután a verést befejezték, lefújják gázspray-vel is. Salis érdeklődve, rezzenéstelen arccal nézte végig mindhármat.

Tóth Zoltán sérülései
Fazekas István

Tóth a támadás után a felvétel szerint felállt. Kezével vérző fejét tapogatta, miközben saját elmondása szerint azt kérdezgette:

“Ez mi volt?! Ezt miért?!”

A bíró több fotót is mutatott Tóthról a támadás után. Ezeken kivehető, hogy a férfi feje vérben úszott, amikor a támadások után lefotózták őt.

Fazekas István

Tanúként hallgatta meg a bíróság a CBA árufeltöltőjét, akihez berohantak, hogy Tóthot verik. Mint mondta, rögtön kiszaladt, ekkor látta a támadókat és egy külön álló figyelőt. Utóbbi egy parancsszót adott ki, mire egyszerre mindenki abbahagyta Tóth bántalmazását. A figyelő, aki szerinte egy nő volt, ekkor paprikasprayt vett elő, amivel lefújta a férfit. Az ügyészség vádja szerint ez a nő volt Ilaria Salis, azonban őt az árufeltöltő sem tudta azonosítani a maszk miatt. Mint mondta, a férfi lefújása után a támadók elszaladtak, ő pedig visszarohant az elsősegélydobozért a boltba, hívták a mentőket és rendőröket.

Tanúként vallott az egyik környékbeli lakótelep lakója, aki végignézte a támadást. A nő csak bevásárolni ment le, de látta, hogy egy csapat elszalad előtte. Felkapta a fejét, látta, ahogy a csapat élén álló ember felemel valamit, majd leüti az előttük lévő férfit, aki erre megingott, elvesztette egyensúlyát, majd elesett az OTP-automata előtt. A földre kerülő áldozatot összeverték. “Láttam én is a videót. De ott végignézve sokkal rosszabbnak tűnt” – mondta. Közben állítása szerint egyre többen jöttek ki a kisboltból, egyre többen nézték a verést.

Én végig kiabáltam, hogy hagyják abba

– mondta. Ő is arról számolt be, hogy a támadás egy pontján egy “hatalmas nagy sprayt” húzott elő egy nő a szatyrából, és lefújta a földön éppen felülő áldozatot. “Tiszta vörös lett a feje. Ezek után elszaladtak, kiabáltam, hogy hívjanak mentőt, illetve, hogy a rendőrségnek is kell telefonálni” – mondta. A tanú szerint a figyelő nem kiabálva adta ki a támadás befejezésére felszólító parancsot, hanem csupán “egy kézjel volt. Talán egy taps.” Tóth Zoltán azt mondta, ő nem hallott semmit. “Nem hallottam, nem is hallhattam. Maximum azt hallottam, ahogyan a fejemen csattog a vipera” – mondta. Salist ő sem tudta azonosítani: “sapka és maszk volt rajtuk. Maximum a szemük látszott.”

Fazekas István

A bíró közölte: ítélet az ügyben novemberben várható.

Az antifatámadások

Ilaria Salist tavaly februárban tartóztatták le, azzal vádolják, hogy részt vett a tavalyi Kitörés nap környékén elkövetett utcai támadássorozatban. Antifasiszta aktivisták már a felvonulást megelőző napokban többször találomra támadtak olyan járókelőkre, akikről terepmintás ruházatuk, bakancsuk alapján azt feltételezték, hogy neonácik. Három elkövetőt azonosítottak, egyikük Salis, rajta kívül egy német nőt és egy német férfit.

A több mint egy éve Magyarországon fogvatartott olasz szélsőbaloldali aktivista az ügy elsőrendű vádlottja. Őt bűnszervezetben elkövetett, életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérletével, a másod- és harmadrendű vádlottakat bűnszervezetben való részvétellel vádolja a bíróság. Salisra tizenegy év, a másik két aktivistára három és fél év börtönbüntetést kért az ügyészség, a másodrendű vádlott, aki beismerő vallomást tett, ebből hármat meg is kapott.

Fazekas István

Salis ügye diplomáciai vihart is kavart, különösen azért, mert a nőt kéz- és lábbilincsben vezették elő az első két tárgyaláson. Olaszországban tüntetést is szerveztek, ahol a nő szabadon engedését követelték.

Antonio Tajani olasz külügyminiszter is megszólalt, aki azt kérte, a magyar hatóságok tartsák tiszteletben a fogvatartottakkal való bánásmód néhány alapvető szabályát. Tajani Brüsszelben hozta szóba az esetet Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszternek, a római magyar nagykövetség ügyvivőjét pedig berendelték az olasz külügyminisztériumba.

Fővárosi Ítélőtábla májusban tizenhat millió forintos óvadék ellenében elrendelte Salis bűnügyi felügyeletét, vagyis szabadult a börtönből.

A tudósítás összeállításában közreműködött: Imre Réka.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!