Publicus: Az emberek többsége szerint mennie kell Sulyok Tamásnak, a kegyelmi botrány is érezteti még a hatását
Még a kormánypárti szavazók között is van olyan, aki szerint az államfő nem maradhat tovább a pozíciójában.
hvg.hu
Az emberek 60 százaléka szerint nem maradhat tovább államfő Sulyok Tamás, és még a Fidesz–KDNP szavazóinak 27 százaléka is úgy vélekedik, hogy mennie kellene az államfőnek. Ez derült ki a Publicus Intézet felméréséből, amit a Népszava megbízásából készítettek.
A megkérdezettek 68 százaléka hallott arról, hogy egyes dokumentumok szerint Sulyok Tamás évekkel ezelőtt, még ügyvédként termőföldeket játszott át külföldieknek zsebszerződéseknél közreműködve, és ugyan a Fidesz szavazóinak kevesebb mint a fele, 48 százaléka ismeri csak ezt az ügyet, az ellenzékieknél ez az arány 94 százalék.
Magyarországon még sosem alkalmazott, az amerikai elnökök impeachmentjéhez hasonló jogi eljárással mozdítaná el a DK Sulyok Tamást, mert Gyurcsányék szerint méltatlanná vált az államfői tisztségre. Ezt két körben bizonyítani is kell, és sok múlik a kétharmados többségen. A téma már a péntek esti rendkívüli parlamenti ülés napirendjén is szerepel.
Az emberek csaknem kétharmada hallott arról is, hogy Sulyok Tamás nem mondott igazat az édesapjáról, állításával ellentétben nem ítélte halálra a népbíróság az előző rendszerben, és természetesen a kormánypárti és az ellenzéki szavazók között itt is nagy eltérés van.
A felmérésből az is kiderült, hogy a kegyelmi botrány által keltett hullámok még nem ültek el. Az emberek 95 százaléka emlékszik az alapügyre, és ebben a pártszimpátiák tükrében sincsenek nagy különbségek, és a többség úgy véli, a történtek ártottak a Fidesz megítélésének.
Talán nem meglepő, de a legnagyobb arányban a kormánypártok szavazói szeretnék maguk mögött tudni a botrányt. Összességében egyébként csak 16 százalék gondolja úgy, hogy lezártnak tekinthető az ügy Novák Katalin és Varga Judit lemondásával, és a válaszadók 82 százaléka még mindig fontosnak tartja, hogy kiderüljön, miért kapott kegyelmet bicskei gyermekotthon egykori igazgatóhelyettese, az akkori pedofil igazgatót mentegető K. Endre.
A Gulyáságyú Média úgy tudja, hogy a kegyelembotrányról elhíresült intézményben egy hónappal ezelőtt egy 11 éves kislányt bántalmaztak. A gyermekotthon vezetése megerősítette, hogy a rendőrség szeméremsértés miatt nyomoz, a gyanúsítottat azonnal elbocsátották.
Ami a közéletbe berobbanó Magyar Pétert illeti, a válaszadók szerint pártjával tud ártani a Fidesznek és a kormánynak, és tízből hatan úgy gondolják, be is tudnak jutni a parlamentbe a 2026-os választásokon.
A válaszok alapján az emberek egyébként úgy gondolják, Magyarék inkább az ellenzéki pártoktól tudnak “elcsábítani” szavazókat. A Publicus Intézet rá is kérdezett, hogy azok, akik most biztosan a Tisza Pártra szavaznának vagy el tudják képzelni ezt, kire szavaztak volna tavaly év végén. Itt 35 százalék a DK-t jelölte meg, 11 százalék a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot, 7 százalék a Momentumot, 5 százalék a Mi Hazánkat, 4-4 százalék a Fideszt és az MSZP-t.
A felmérésben kitértek az európai parlamenti választásokra is, amennyiben az adatfelvétel időpontjának megfelelő eredmény születne vasárnap, a biztos szavazók válaszai alapján 11 európai parlamenti mandátum jutna a Fidesz–KDNP-nek, 6-ot a Tisza Pártnak, 3-at a baloldali összefogás pártjainak és egyet a Mi Hazánknak.
A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.