szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pintér Sándor szerint nem jelentenek biztonsági fenyegetést a Magyarországra érkező oroszok.

Válaszolt a magyar kormány az Európai Bizottság Nemzeti Kártyáról feltett kérdéseire, ráadásul a dátum szerint még határidőn belül, bár azt nem tudni, hogy Pintér Sándor levele pontosan mikor érkezett meg Brüsszelbe. A Politico hétfőn a Bizottság tájékoztatása alapján írt arról, hogy a kormány a határidő lejártáig nem küldte meg válaszát.

A vitatott magyar szabályozásról korábban mi is írtunk, ennek lényege, hogy a Nemzeti Kártya igénybevételével júliustól Oroszországból és Fehéroroszországból is érkezhetnek munkavállalók Magyarországra, vagyis az EU területére, a schengeni övezeten belülre. Birtokosai ráadásul előnyösebb helyzetben vannak egy harmadik országbeli munkavállalónál, mert nem kell benyújtaniuk munkaerőigényről szóló igazolást, nem vonatkozik rájuk éves maximális kvóta, és családegyesítésre is van lehetőségük.

Az Európai Bizottság korábban arra figyelmeztette a kormányt, hogy Oroszország biztonsági fenyegetést jelent, amire a tagállamoknak is tekintettel kell lenniük. Nyolc schengeni ország pedig szintén Ylva Johansson belügyi biztoshoz fordult, hogy aggodalmukat fejezzék ki a magyar döntés miatt.

A biztosnak megküldött válaszában, amit Bóka János EU-ügyi miniszter tett közzé, Pintér Sándor belügyminiszter ezeket alaptalannak nevezte. Mint írta, a kártya elbírálása esetén ugyanolyan migrációs és biztonsági szűrésekre kerül sor, mint más tartózkodási engedélyek esetén. Kiállítása a vonatkozó uniós előírások figyelembevételével és a biztonsági kockázatok mérlegelésével történik – írta Pintér.

„Magyarország továbbra is nagy jelentőséget tulajdonít saját nemzetbiztonsága, valamint az egész schengeni övezet biztonsága védelmének” – áll a levélben.

Bóka János pedig ehhez még azt is hozzátette, jelenleg az Európai Unióban tartózkodó orosz és belarusz állampolgárok töredéke van Magyarországon, hazánk pedig az EU-ban orosz és belarusz állampolgároknak kiadott tartózkodási engedélyek töredékéért felelős.

“A Bizottság és egyes tagállamok politikai hangulatkeltést folytatnak. Ideje lenne ezt abbahagyni. A tények magukért beszélnek” – tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!