Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Pénteken tartja alakuló ülését a Fővárosi Közgyűlés, ahol helyetteseket nem választanak, Karácsony Gergely egyelőre vállalja az ezzel járó jogsértő helyzetet. Viszont eddigi helyetteséhez, Kiss Ambrushoz ragaszkodik, meg is tartja, csak immár főigazgatóként. A főpolgármester 19 jogkörét átengedi, de van, amihez ragaszkodik.

„Nem tudok békejobbot nyújtani úgy, ha levágják a kezemet” – érzékeltette Karácsony Gergely főpolgármester azt a politikai helyzetet, amelyben az új Fővárosi Közgyűlés péntekre összehívott alakuló ülése előtt találta magát. Ennek lényege, hogy ő békejobbot nyújtott volna a mögötte alig pár száz szavazattal lemaradt Vitézy Dávidnak, és helyettesének nevezte volna ki, de a Karácsony-féle „csomagajánlat” része volt, hogy megtarthassa eddigi általános helyettesét, Kiss Ambrust, ám ebbe sem a Tisza-frakció, sem a DK nem ment bele. 

Karácsony ezért nem tesz javaslatot az alakuló ülésen egyetlen helyettes megválasztására sem. Mint keddi sajtótájékoztatóján Karácsony elmondta, ennek egyszerűen az az oka, hogy nem tud olyan saját jelöltet kiállítani, aki megkapná a közgyűlésben a szükséges 17 fős többséget – egyedüli jelöltként Vitézy megkapta volna, de ilyen megoldást Karácsony nem tartott elfogadhatónak. Így viszont nem lesz egyelőre Karácsonynak megválasztott helyettese, ami az önkormányzati törvény szerinti előírás. Enélkül a főváros mulasztásos jogsértésbe kerül – ezt Karácsony vállalja. 

Kiss Ambrus
Túry Gergely

Így is működőképes ugyanakkor a közgyűlés, és még hónapok, akár fél év is eltelhet úgy, hogy a fővárosi kormányhivatal sorozatos felszólításai után és a bírósági határozat nyomán sincs helyettes, végül a kormányhivatal jelöl ki egyet. Ezt Karácsony azért nem várná meg, abban bízik, hogy addigra megszilárdul a bizalom közte és a fővárosi frakciók között, és meg tudnak egyezni olyan helyettesben, aki meg is kapja a többséget. Arról viszont Karácsony gondoskodott, hogy ne vágják le a jobbkezét, vagyis megtarthassa bizalmi emberét, Kiss Ambrust – ha nem is helyettesként. Őt egy újonnan kreált hivatali főigazgatói pozícióba már október 1-jével kinevezte, és ekként Kiss Karácsony helyettesítésén kívül minden más jog- és hatáskörét megőrizte. Mint indokolt:

„Kiss Ambrus nélkülözhetetlen.” 

Az újraválasztott főpolgármester arról is beszélt, hogy örül, hogy a Tisza Párt végül tanácsnokok jelölésével részt kíván venni a közös munkában és felelősségben, ezt a többiektől is elvárja, és ez is téma lesz a szerdára összehívott egyeztetésen, amelyen reményei szerint minden fővárosi frakció jelen lesz. Karácsony bejelentette, hogy elfogadta a frakciók számos javaslatát a főváros szervezeti és működési szabályzatának módosítására, és ezzel lemondott mintegy 19 eddig kizárólagos jogköréről, ezek ezután a közgyűlési bizottságokhoz kerülnek át. Csupán azokra a javaslatokra nem volt nyitott, és azokat nem teljesítette – mondta –, amelyek „a város működését aláaknázó, kizárólag politikai természetű” hatáskörszűkítések voltak. 

A HVG kérdésére Karácsony elmondta, hogy a Vitézy Dávid és Magyar Péter által is kifogásolt feltételek szerint kiírt, a fővárosi cégvezetőkre és az önkormányzati társaságok it- és fb-tagjainak választására vonatkozó pályázatot fenntartja, és az az alapján összeálló névlistára tesz majd javaslatot a közgyűlésnek, de még nem az alakuló ülésen, hanem az októberi következő rendes ülésen. Ami pedig a közgyűlési bizottsági struktúrát illeti, szintén a HVG kérdésére elárulta, hogy a következő ciklusban is a jelenlegi 5 bizottságra tesz javaslatot, azokba tagokat pedig a frakciók a közgyűlési arányuknak megfelelően jelölhetnek majd. Elmondta még, hogy szerinte működőképes marad a közgyűlés és a főváros, és az eddigi, ám nemrég távozó kabinetfőnöke, Balogh Samu munkájára pedig ezután is számít valamilyen formában. 

Karácsony Gergely és Balogh Samu
Reviczky Zsolt

Karácsony a sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva beszélt arról is, hogy nem tud a Magyar Péter által említett és a Tisza Párt elnöke szerint ellene szervezkedő vagy a vele szembeni politikai összefogásra építő Duna Egyesületről. A főpolgármester azt mondta: „A Duna folyik Budapesten, az egyesületről nem tudok, én abban biztosan nem veszek részt”. Arról is beszélt, hogy nyitott a frakciók különböző javaslataira, például a Fidesz ötletére is, hogy legyen több rendőr Budapesten, bár ez nem fővárosi hatáskör. Ami a Fideszt illeti, megjegyezte, reméli, hogy rá tudja bírni őket, hogy jelöljenek tagokat a bizottságokba, és töltsék be ellenőrző szerepüket. Karácsony azt is megemlítette egy kérdésre válaszolva, hogy a saját további főpolgármesteri jogköreinek elvételétől egyelőre nem tart, „azokat csak az ezt biztosító kétharmados törvények átírásával” lehet elvenni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!