szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az alapélelmiszereket irreális árakon értékesítő cégek miatt a hatóság számításai szerint mintegy 1,4 millió csomaggal kevesebb jutott el a rászorulókhoz.

Bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és pénzmosás, hanyag kezelés és közbeszerzési eljárásban versenyt korlátozó megállapodás miatt feljelentést tesz az Integritás Hatóság, miután lezárta vizsgálatát a Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Program (RSZTOP) keretében lezajlott négy, uniós támogatású projekt ügyében – írja közleményében a hatóság.

Annak idején mi is beszámoltunk róla, hogy az Átlátszó kiperelte a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságtól (SZGYF) az uniós pénzből osztogatott, szegényeknek szánt élelmiszercsomagokra vonatkozó keretszerződés mellékleteit. Ezekből már tavaly májusban kiderült, hogy a segélycsomagok tartalmának közbeszerzését, valamint a csomagok szétosztását a kormány megbízásából intéző SZGYF lényegében már 2017-ben is 2023-as árakon vásárolt be a rászorulóknak.

Már magát a pályázatot is több éves késéssel írták ki, az alaposan túlárazott csomagok így végül egészen véletlenül pont a 2018-as választási kampányban jutottak el a rendeltetési helyükre.

A csomagokhoz akkor levél is járt, miszerint a rászorulók „Magyarország Kormányának intézkedései alapján” jutottak pluszélelmiszerhez, arra a levél már nem tért ki, hogy mindez uniós forrásokból történt.

Az Integritás Hatóság mostani közleményében arról ír, hogy az RSZTOP négy projektjéből kettőben sikerült túlárazást megállapítaniuk, összesen 10,2 milliárd forint értékben. A projektekben ajánlattevőként megjelent három cég ráadásul egymással összejátszva verte fel az árakat.

A hatóság valószínűsíti, hogy az egyik projekt esetében a Halker Kft. vezette konzorcium 70 százalékkal, azaz bruttó 7,6 milliárd forinttal, míg a másik projekt esetében a Káta-Mill Plusz Kft. 37 százalékkal, azaz bruttó 2,6 milliárd forinttal túlárazva károsította meg a rászorulókat.

Mindezek következtében a hatóság számításai szerint 1,4 millió csomaggal kevesebb jutott el a szegényekhez, azaz a keretből megvásárolható 3,7 millió csomag helyett csak 2,3 milliót kaptak meg.

Bíró Ferenc, a hatóság elnöke ugyanakkor szkeptikus az ügy kimenetelével kapcsolatban. „Valószínűleg sajnos ez az ügy is egy lesz a sok közül, amelyekben mire érdemi előrelépés történik, addigra az elkövetők és az ellopott pénz nyomtalanul eltűnnek, gyakorlatilag következmény nélkül” –  kommentálta a vizsgálat eredményét Bíró.

Ugyanakkor az Integritás Hatóság közleménye abból a szempontból is érdekes, hogy míg a túlárazó cégek felelősségét az ügyben egyértelműen megállapítja, addig a közbeszerzést koordináló, kormányzati megbízásból működő SZGYF felelősségét nem firtatja. Ez azért is furcsa, mert bárki, aki 2016-17 folyamán akár csak nézelődőként is, de betette a lábát egy tetszőleges élelmiszerboltba, az pontosan tudhatta, hogy a kilós kiszerelésű kristálycukor ára nem 960 forint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!