szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Orvosi Kamara levélben jelezte, szerintük milyen problémák vannak az új ügyeleti rendszerrel, amit nemrég a fővárosban is bevezettek.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Friss cikkek a témában

Október elején Budapesten is elindult az új háziorvosi ügyeleti rendszer, néhány nappal később a szóvivő Győrfi Pál azt mondta, kevés beteget kellett ellátni az ügyeleti pontokon, és úgy érzi, túlbiztosították a fővárosi ügyeletet.

A Magyar Orvosi Kamara viszont azóta az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatójának, Csató Gábornak, Takács Péter egészségügyi államtitkárnak, valamint a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központnak címzett levelében arról írt, hogy az előírtnál jóval kevesebben látják el az ügyeleti feladatokat a Budapesten, illetve hogy sok helyen alkalmatlan a helyiség az ügyeleti ellátásra, emellett a szerződések megkötése is nagyon lassan halad.

A 24.hu megkeresésére az OMSZ azt írta, hogy a háziorvosok csatlakozása, a szerződéskötés folyamatos,

de a budapesti háziorvosok nagyjából fele még nem tett eleget jogszabályi kötelezettségének.

Azt is elárulták, hogy valamennyi ügyeleti ponton folyamatosan figyelik és elemzik a betegforgalmat, és a betegszámhoz igazítják, ha kell, megnövelik az ellátók számát. Megemlítették azt is, hogy az új ügyeleti rendszer nem a kerületi határokhoz, hanem a betegek szükségleteihez igazodik, a beteg bármelyik ügyeleti ellátóhelyen ellátást kap.

Keczéry Attila, a MOK titkára, aki maga is háziorvos, több budapesti ügyeletre is ellátogatott a napokban, hogy felmérje a körülményeket; a tapasztalatairól a közösségi oldalán számolt be. Bár a zuglói OMSZ-ügyeleten egy orvos, egy nővér és egy sofőr is szolgálatot teljesített, kiderült, hogy az ellátottak száma több mint amire számított.

Az előzetes OMSZ-tervek úgy szóltak, hogy a XIV. kerületi ügyeleti pont csak a zuglóiakat és a XVI. kerületieket fogja ellátni: 182 ezer lakost. Az ügyeleti nővérke azonban elmondta, hogy a XIV. kerületi ügyeleti pont a zuglóiak mellett nem csak a XVI. kerületieket, hanem a XV. kerületieket is ellátja, ez újabb 75 ezer fő, így 257 ezer ember ellátásáért felel. Egy (jól olvasták, 1 !!!) orvos. Kérdeztem a nővérkét, hány ellátó szokott lenni a Hermina úti ügyeleti ponton, válasza ez volt: »általában egy orvossal működünk«”

– írta bejegyzésében, amelyben felhívta a figyelmet arra, hogy a jogszabályok szerint 40 ezer és 200 ezer közötti ellátandó lakosságszám esetén minimálisan kettő, 200 ezer fő fölött pedig három orvosnak kell egy időben szolgálatot teljesítenie egy ügyeleti ponton.

AZ OMSZ a 24.hu-nak küldött válaszában arra azt is írta, hogy 24 óra alatt a Hermina úti ügyeleti ponton október 5-én, szombaton 19 beteget, október 6-án vasárnap 19 beteget, 12-én szombaton 17 beteget, míg 13-án vasárnap 10 beteget kellett ellátni, ami azt jelenti, hogy az átlagos óránkénti betegforgalom egy alatt maradt.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. Ezért tenni is akarunk, így a szerkesztőségünk a korábbinál részletesebben foglalkozik a témával, legyen szó életmódról, munkahelyi egészségprogramokról, az innováció szerepéről a gyógyításban, illetve kiemelten az egészségügyi szolgáltatói szektorról.
Keresse cikkeinket a hvg.hu és a hvg360 kínálatában. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Kövesd a #egészség 2024 címkét!
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!