Tetszett a cikk?

Menczer Tamást megvédte, Magyar Pétert olyan kellemetlen embernek nevezte, akit le kell állítani, hiszen előfordul az ilyen munkahelyen és a családban is. Kapott a miniszterelnök verbális füleseiből az amerikai kormányzat is: Joe Biden demokrata kormányát sorosistának nevezte.

Vatikáni-magyar kapcsolatok

Orbán Viktor azzal kezdte szokásos péntek reggeli rádiós beszédét, hogy Vatikánban járt Ferenc pápánál. Kiemelte: a Szentatyával nem lehet egyeztetni, audiencián járt nála, ez nem egy egyenrangú egyeztetés, hiszen mégiscsak a keresztény világ lelki vezetőjével találkozott, ráadásul éppen adventben, ami emeli az ilyen találkozók spirituális, lelki erejét. A találkozóra viszont a háború árnya vetült, a vatikáni diplomácia középpontjában most a háború és a béke kérdése van – jelentette ki. A legjobb helyre mentem megerősítésért – magyarázta.

Orbán azt mondta, Magyarország és a Vatikán között több mint ezer éve fennálló szövetség van. A miniszterelnök szerint az audiencia után találkozott a vatikáni állam vezetőivel is, miniszterelnökkel, külügyminiszterrel, ott már lehet tárgyalni. Azt a megerősítést kapta, hogy Magyarország továbbra is számíthat a katolikus egyházta, nem csak a béke ügyében, hanem minden olyan ügyben, amelyben segíteni tudnak – magyarázta.

“Sorosista elnök” az Egyesült Államok élén

A miniszterelnök természetesen beszélt az orosz-ukrán háborúról is. Azt mondta, ritka helyzet van, mert két elnök van, de Amerika nélkül ez a háború nem lenne. Ha Amerika hazamenne Európából, ami szerinte egy lehetőség, mely folyamatosan nyitva áll, Európa magára maradna. Borzalmas dolognak nevezte, hogy az ukránok szenvednek, Magyarországra is elér a halál és a pusztítás lehellete állítása szerint. Amikor azonban a háborúnak vége lesz, rendezni kell az uniós biztonság helyzetét – mondta. Szerinte Oroszország erősödött, Ukrajna gyengült, de Európa is gyenge, nem tudna elég lőszert kitermelni ahhoz, hogy felvegye a versenyt az oroszokkal, sőt, szerinte pénz sincs erre. Új európai biztonsági rendszer kell, ebben pedig Amerika helyét is ki kell jelölni – mondta.

Az egyik elnök háború-, a másik békepárti, emiatt van zűrzavar – magyarázta. Joe Bident sorosfélének nevezte, Soros György által támogatottnak, aki fokozni akarja a háborút. Olyan dolgok történnek, amik bennünket is elérhetnek: citálta az amerikai külügyminisztert, aki szerinte azt mondta, hogy az ukránoknak 18 éves kortól kellene sorozniuk 25 év helyett. Orbán arcátlannak nevezte a kijelentést, majd hozzátette: már éppen ideje volt, hogy változás legyen Amerikában. Szerinte az ukránok rossz lóra tettek 2022 áprilisában, amikor szerinte angolszász nyomásra kifaroltak a békéből. Az egész helyzet abszurd – magyarázta. A két elnök időszaka január 20-ig tart, Trump érkezésével kisimulnak a dolgok – mondta.

Migráció, brüsszeli kormány, orbáni ellenzék

Nem maradhatott ki a migráció témája sem. Orbán azt mondta, szerdán nem csupán a Vatikánban tárgyalt, hanem Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel is. Egy malomban őrölünk – mondta. Mind az olasz, mind a magyar kormány ellenzi a migrációt, a brüsszeli politikát meg akarják állítani. A héten azonban történtek Brüsszelben is fontos dolgok: ott létrejött egy kormánykoalíció, megállapodtak a liberálisok, a szocialisták és az Európai Néppárt – magyarázta. A Néppártot baloldalinak nevezte, a szövetséget pedig többször is kormánykoalíciónak nevezte, szerinte ez a kormány adja az Európai Bizottságot, ennek pedig ők az ellenzéke. Azért,mert a kormány a genderpári, migrációpárti, háborúpárti – sorolta. Ezért Brüsszelben ellenállást hirdetett, azon dolgoznak a Patriótákkal, hogy új többséget hozzanak létre. Új többsége kell Brüsszelben, ezen dolgoznak Melonival. Ehhez idő kell – mondta, de szerinte egyre erősebbek. Ha a Patriótákat és az ECR-t, Meloni csoportját összeadják, az a második legnagyobb csoport az EP-ben, és arra számít, hogy még többen lesznek.

Orbán megvédte Menczer Tamást

Egyre durvábbak a viták a különböző politikai oldalak között – vetette fel a műsorvezető. Orbán szerint Brüsszelben van egy kormánytöbbség, annak van egy ellenzéke, a mai magyar kormányzópártok. Brüsszel szerinte a magyar kormányt akarja megbuktatni. A politikai harc lenyomata, hogy Ursula von der Leyen és Manfred Weber Magyarországra ellenségként tekint. Kijelölték az új kormányfőt, a Tisza vezetőjét, Orbán szerint elmondták, hogy őt akarják látni Magyarország élén. Magyar Péter nevét nem mondta ki, de azt mondta,

agresszív, neki ellenszenves, de másoknak talán imponáló embert választott a Bizottság.

Szerinte az ilyen emberek rém kellemetlenek a családban és munkahelyen,

Menczer Tamás pedig jól tette, hogy leállította ezt a rém kellemetlen politikát, szerinte szóvivőként pont ez volt a dolga.

Orbán hozzátette: amikor Brüsszelből új helytartókat akarnak a nyakunkra ültetni, mi rúgkapálni fogunk.

Demján Sándor-program

Párizsban a francia kormány elhasalt, bukfencet vetett a német kormány is, Európa két legnagyobb gazdaságának élén nincs kormány – magyarázta Orbán. Franciaországban szerinte jobb a helyzet, hiszen ott van egy köztársasági elnök, akit a nép választ, a fő hatalomnak van gazdája. Azt mondta, csodálkozva figyeli a magyar vitáknak azt a tulajdonságát, hogy teljes önbizalommal beszélnek az emberek arról, amiről nem tudnak semmit. Ilyenek az uniós pénzek. Magyarország számláján van 12 milliárd euró, ezt be tudják vonni a magyar gazdaságba. Ehhez az kell, hogy a vállalkozók végezzék a dolgukat, benyújtsák a számlát a kormánynak, akik ezt Brüsszelbe viszik tovább, ahonnan fizetnek. Az, hogy lesz-e ezután pénz, vagy sem, az 2026 után lesz kérdés. De szerinte meg fogjuk kapni, tárgyalások vannak. Szerinte ha nem utalnak, akkor ő nem fogja megszavazni az uniós költségvetést – ami, mivel egységes szavazás kell hozzá, enélkül nem lesz.

De mi lesz az európai gazdasággal? Orbán szerint ez széthullóban van, Brüsszel rossz gazdaságpolitikája miatt. Elugrottak az energiaárak, de ezt a családok túlélik, Magyarországon a rezsicsökkentés miatt a miniszterelnök olvasatában. Azonban a vállalkozásainkat már nem tudjuk megvédeni – mondta Orbán, elfelejtve azt, hogy pont a kormány volt az, amely kivette a rezsicsökkentés hatálya alól ezeket. Az energiaárakon azonban csak Brüsszel tud változtatni, a magyar uniós elnökség elmondása szerint ezen dolgozott. Rá kell szorítanunk a brüsszeli kormányt, hogy változtassa meg a gazdaságpolitikáját, ez a következő fél év nagy viadala lesz – jelentette ki.

Orbán azt mondta, a német gazdaság vezető szereplői nem boldogok, nagy nehézségekkel küzdenek. Gyárakat zárnak be, így szerinte most kell nagyon megbecsülni a Magyarországon működő. Szerinte a baloldal lebecsüli ezeket. A német munkások azért kell izguljanak, lesz-e holnap állásuk. Most azonban olyan helyzetet kell teremteni, hogy a magyar gyárakat ne zárják be. Eljátszott az Audi, vagy a Mercedes bezárásának ötletével, azt mondta, teljes régiók süllyednének el. Hozzátette: ezeket nemhogy nem zárják be, hanem fejleszteni fogják, mert a magyar gazdasági környezetet kedvezőbbnek látják.

Ha ügyesen manőverez Magyarország, gazdaságilag semleges marad, fontos neki Washington és Peking és megtaláljuk a megfelelő egyensúlyt, akkor rendben leszünk – mondta. Ennek része a kkv-kat támogató Demján Sándor-program is, mely nagyobb léptékű, mint a Széchenyi-terv. 900 ezer kkv van Magyarországon, a munkavállalók kétharmadának ők adnak állást, így kulcskérdés, hogy ezeket fejlesszék. A kormány nem tudja ezeket fejleszteni, erre a kamara való, nem a kormány. Ezért fontos, hogy nemrégiban meg tudtak állapodni az Iparkamara vezetésével.

Romániai választás

Szóba került beszéde végén a romániai választás is. Orbán azt mondta, szerinte az RMDSZ sikere Erdélyben a “belmagyarokat” is megerősítheti abban, hogy “komoly nemzet vagyunk”. Szerinte Romániában veszélyes helyzet jött létre, a magyar közösség pedig ezt felismerte, beazonosította, képes közösen fellépni azellen. Próbál a kormány is baráti viszonyt kialakítani az ottani kormánnyal, így nagy jelentősége van annak, hogy elintézték a schengeni csatlakozást is – magyarázta. Korábban tehetetlenség volt és patthelyzet, pont a magyar uniós elnökség alatt sikerült, sőt, Orbán a beszélgetés végén már arról beszélt, hogy ezt pont a magyar elnökség harcolta ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!