Tetszett a cikk?

A fővárosi cégek munkavállalóit tömörítő szakszervezetek sora kéri a képviselőket, hogy fogadják el az új fővárosi költségvetést.

„A béremelés elmaradásának vannak következményei: demonstrációs és sztrájkbizottság megalakulását kezdeményezhetik a szakszervezetek” – tájékoztatta lapunkat kedden délután közös közleményében több szakszervezet.

Ahogy arról korábban is beszámoltunk, szerdán a Fővárosi Közgyűlés elé kerül Karácsony Gergely főpolgármester a város 2025-ös költségvetéséről szóló javaslata. Ennek eshet áldozatul az a béremelés is, amelyet a városvezetés nemrég alkudott ki négy évre előre a szakszervezetekkel. Ez 8+1 százalékos emelést jelent, akárcsak 2021-ben: az előző ciklus derekán a főváros hasonló egyezséget tudott kötni négy évre előre a szakszervezetekkel, az január elejére pörög ki, ezért kellett új megállapodásra jutniuk.

Csakhogy a béremelés költségvetési tétel, így Karácsonyék értelemszerűen a 2025-ös költségvetésbe írták bele. Ha pedig az nem megy át, akkor januártól a 2024-es költségvetés ketyeg tovább – béremelés nélkül.

A szakszervezetekkel Karácsonyék – információink szerint – eleve nehezen tudtak megállapodni, a fővárosi cégek munkavállalóinak képviselői kevesellték az emelést, végül azonban megszületett a kompromisszum. A költségvetési javaslat körül azonban politikai viták vannak, a Fidesz például szinte kizárt hogy megszavazná. Nem a munkabérek emelése miatt, hanem azért, mert Karácsonyék közel 40 milliárd forintnyi szolidaritási hozzájárulás befizetését tagadják meg vele. Viszont ha a Fidesz nem szavazza meg, akkor Karácsony javaslata mögé oda kellene állítani valahogyan a másik nagy frakciót, vagyis a tíz képviselővel bíró Tiszát is, hogy megszavazzák. Úgy tudjuk, arra egyelőre nincs garancia, hogy a Tisza hajlandó lenne megszavazni a költségvetést.

Ebbe a környezetbe dobták be a fővárosi munkavállalókat képviselő szakszervezetek a demonstrációk és a sztrájk lehetőségét. Ha akár a sztrájk, akár a demonstráció bármilyen formája megvalósulna, az feltehetően a népszerűsége rohamos növekedésére játszó Tiszának jönne a legrosszabbul, hiszen míg a Fidesz már szinte megszokhatta, hogy tüntetnek ellene, a Tisza egyelőre nem, hogy belőlük lehet bűnbak.

A politikai konfliktusról korábban itt írtunk bővebben:

Karácsony Gergely költségvetési terve csapda a Tiszának, és kardcsörtetés a kormány felé

Ha Magyar Péter budapesti tiszás képviselői megszavazzák Karácsony Gergely jövő évi fővárosi költségvetését, összegyurcsányozhatók lesznek. Ha nem, akkor a főpolgármester vádolhatja őket azzal, hogy keresztbe fekszenek a béremeléseknek és a közszolgáltatások működtetésének.

„A 2024. december 13-án küldött nyílt levélben kértük a képviselők támogatását. Az elmúlt bizottsági ülések tapasztalatai alapján pedig egyértelművé tesszük: ha nincsen 2024-ben elfogadott jövő évi költségvetés, amely tartalmazza a béremelést, akkor kezdeményezzük a demonstrációs- és akár sztrájkbizottság összehívását”

– írták a szakszervezetek keddi közleményükben.

Ha valóban bukik a költségvetés, és nem lesz béremelés, az érzékenyen érintheti a fővárosi közszolgálatatásokat. Naszályi Gábor, az Egységes Közlekedési Szakszervezet elnöke a HVG-nek arról beszélt, hogy a BKV dolgozóinál – legyen szó akár a sofőrökről, akár mondjuk a szerelőkről – reális kockázatként merül fel, hogy ha nincs több pénz, akkor elmennek dolgozni a Volánbuszhoz. De nagy a privátszektor elszívó hatása is, mindez pedig az összes többi ágazatra is érvényes, legyen szó akár a szociális szektorról, akár a közművek üzemeltetőiről.

A keddi közleményt a következő szakszervezetek és vezetőik írták alá:

  1. Boros Péterné, elnök, Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete,
  2. Buzásné Putz Erzsébet, elnök, Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete,
  3. Dobrovits Orsolya, elnök, Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezete,  
  4. Göbölös Balázs, elnök, helyi Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete
  5. Gulyás Attila, elnök, Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége,  
  6. Gyetvai Éva, elnök, Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. Munkahelyi Szakszervezete 
  7. Illés Csaba, elnök, Független HÉV Szakszervezet 
  8. Jáger István, elnök, FKDDSZ,
  9. Kecskés Károly, elnök, Fővárosi Vízművek Zrt. Munkahelyi Szakszervezete 
  10. Király András, elnök, HVDSZ 2000
  11. Köves Ferenc, elnök, Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete 
  12. Lázár Lászlóné, elnök, Budapesti Közművek Dolgozóinak Szakszervezete,  
  13. Naszályi Gábor, elnök, Egységes Közlekedési Szakszervezet,
  14. Schumacher Ferenc, elnök, Budapesti Közlekedési Szakszervezetek Szövetsége,
  15. Szikra Zsolt, titkár, BGYH Zrt., Munkahelyi Szakszervezete.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!