Elárulta a Belügyminisztérium, miért állítják vissza újévkor az ellenőrzést a román határon, illetve azt is, mi vár az autósokra
Szúrópróbaszerű ellenőrzések jönnek fél évig a tárca szerint azután, hogy Románia csatlakozik a schengeni övezethez.
HVG
A magyar–román határátkelőkön a korábbi szisztematikus személyellenőrzést, átvizsgálást 2025. január 1-jétől hat hónapig szúrópróbaszerű ellenőrzések váltják fel – közölte a Belügyminisztérium a HVG megkeresésére.
Fél évig még marad a határellenőrzést, miután Románia csatlakozik a schengeni övezethez – ez egy friss rendelettervezetben olvasható, amely nem tért ki arra, hogy teljes ellenőrzés jöhet, vagy szúrópróbaszerűek, bár utóbbira már volt utalás.
A tárcát azért kerestük, mert a kormany.hu-n megjelent kedden egy kormányrendelet-tervezet, amely szerint visszaállítaná a kormány január 1-jétől ideiglenesen a határellenőrzést a magyar–román határon, éppen azon a napon, amikor Románia és Bulgária csatlakozik a schengeni övezethez. Az ellenőrzést fél évre állítják vissza.
A döntést a belügyminiszterek tanácskozásán született meg Brüsszelben. Az utolsó akadály akkor hárult el, amikor Ausztria is hozzájárult a két tagállam felvételéhez.
A schengeni övezetben általában nincs határellenőrzés, szabadon lehet mozogni a tagállamok között. Románia és Bulgária is csatlakozik ehhez az év elején, sokáig Ausztria blokkolta, hogy az övezet részei legyenek. Végül novemberben megszületett egy négyoldalú bolgár–magyar–osztrák–román megállapodás, amely szerint az osztrákok támogatják a két ország csatlakozását.
Ugyanakkor belekerült a kontraktusba, hogy „a belső határok megszűnése következtében a migrációs mozgásokban bekövetkező esetleges változások enyhítése érdekében fenntartják a belső határellenőrzéseket […] a Magyarország és Románia, valamint Románia és Bulgária közötti szárazföldi határokon, kezdetben legkevesebb hat hónapig, a közrendet vagy a belső biztonságot fenyegető súlyos veszélyek megelőzése érdekében”. A Belügyminisztérium szerint a kormányrendelet az ideiglenes határellenőrzés visszaállítására ezért született.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy az iráni atomlétesítmények bombázása nem jelenti azt, hogy az USA háborúban állna. Évtizedek óta érvelnek hasonlóan amerikai elnökök, s alkotmányjogi értelemben az USA 1942 óta nem üzent hadat senkinek.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.