szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A református lelkész szerint az egyház összefonódott a politikai hatalommal, ezért minden olyan vagyont, ingatlanokat, amelyek megszerzése erkölcsileg nem indokolható, visszaadna az államnak, vagy felajánlana közcélra.

A kegyelmi ügy, és abban Balog Zoltán szerepe, az egyház híveinek elbizonytalanodását is eredményezték – állítja Zalatnay István református lelkész, teológus, a Károli Gáspár Református Egyetem docense a Személeknek írt publicisztikájában.

Zalatnay szerint “tény, hogy a nagyegyházak összefonódtak az államhatalommal. Ez megrövidítette autonómiájukat, a közelségből fakadó előnyös helyzetük pedig ellenszenvet vált ki a társadalom széles rétegeiben. De ez nemcsak a politikai hatalom felelőssége. Az egyház önértelmezésének torzulása tette lehetővé – egy intellektuális és egy morális tévedés.”

Meglátása szerint a Református Egyház a valamikorihoz hasonló intézményrendszerre vágyakozott, ezt azonban csak részben tudta tartalommal megtölteni. “Sok minden csak vagyontárgy lett. A támogatásért viszont politikai hűséggel kellett fizetni.” Ezért az egyház csak akkor maradhatna hiteles, ha “az egyház minden olyan vagyont, ingatlanokat, amelyek megszerzése erkölcsileg nem indokolható, visszaadna az államnak, vagy felajánlana közcélra”.

Az elmúlt évben a református egyház tízmilliárdos állami „ajándékkal” gazdagodott (6,5 milliárdért árverésre bocsátott zálogházépület; 25 ezer négyzetméteres budai ingatlan lakóparképítést lehetővé tevő átszabályozása; 1,4 milliárdos épület a Parlament közelében, több milliárd forint év végi állami költségvetési maradványból) – emlékeztet Zalatnay.

Egy ingyen megkapott ingatlant is árverezésre bocsát a Református Egyház januárban – írta a 24.hu. A Központi Zálogház épületét még 2017-ben egy kormányhatározat a reformátusoknak ajándékozta, miután a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. 3,5 milliárd forintért vásárolta meg azt. A terv az volt, hogy a kastélyszerű, hatemeletes épületbe a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara költözik majd be, ez végül nem így történt. 2023 végén a kormány feloldotta annak a kötelezettségét, hogy az épületet csak oktatási célokra lehet használni, sőt azt is lehetővé tette, hogy a reformátusok eladják az épületet. A január végére kitűzött aukción a kikiáltási ár 6,5 milliárd forintról indul.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!